Kontrolerzy sprawdzają, co masz na działce

52045b41a6f64.jpg

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa Mazowieckiego w kwietniu 2011 roku zwrócił się do Starosty Powiatu Legionowskiego, Jana Grabca z wytycznymi po kontroli funkcjonowania i realizacji zadań samorządu w zakresie ewidencji gruntów i budynków. Celem kontroli była ocena stanu faktycznego ewidencji powiatu legionowskiego. Obejmowała okres od 2007 do 2009 roku. Te zadania wypełnia w starostwie 9 pracowników pod kierownictwem naczelnika Pawła Łukaszczyka. 

Prace nad aktualizacją ewidencji gruntów i budynków trwają już 3 lata. Przez ten czas do ewidencji wprowadzono 35124 zmiany. Inspekcja wybrała losowo 10 zmian i w 7. stwierdziła błędy. Nie stwierdzono jednak istotnych nieprawidłowości. Wypisy były wydawane petentom w terminie 2 tygodni, a zaświadczenia do 7 dni. Kontrola ta spowodowała m.in. przyśpieszenie prac związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków. Inspekcja zwróciła uwagę na to, że prace modernizacyjne powinny być zakończone w 2010 roku. Chodzi szczególnie o tereny wiejskie gmin Jabłonna, Wieliszew oraz Nieporęt.

Sprawdzą Jabłonnę, Nieporęt i Serock

Dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej starosta legionowski wraz z marszałkiem województwa przystąpili do realizacji projektu „Wsparcie prac związanych z przekształceniem ewidencji gruntów i budynków (EGiB) do postaci cyfrowej, uzupełnienie danych dot. budynków oraz modernizacja tego rejestru, przekształcenie mapy zasadniczej do postaci numerycznej, prace związane z przekształceniem do postaci cyfrowej innych danych przestrzennych, skanowanie dokumentów uzasadniających wpisy w EGiB”. Pracami związanymi z modernizacją ewidencji gruntów oraz założeniem ewidencji budynków i lokali zostały objęte tereny gminy Jabłonna z wyłączeniem obrębów Chotomowa i Rajszewa, tereny gminy Nieporęt, tereny gminy Serock z wyłączeniem obrębów Gąsiorowa, Kani Nowej, Kani Polskiej, Łachy, Nowej Wsi i Wierzbicy.

Raz na 15 lat

Wykonawcą prac ewidencyjnych jest firma InterTIM wyłoniona przez marszałka w trakcie przetargu. Modernizacja ewidencji gruntów polega na uzupełnieniu funkcjonującego operatu ewidencji gruntów i budynków o brakujące dane oraz dostosowanie do obowiązujących przepisów. Weryfikację taką przeprowadza się raz na 15 lat. Według informacji ze starostwa poprzednie modernizacje były przeprowadzone w Chotomowie w 2010 r., w Rajszewie w 2001 r., w Gąsiorowie, w Kani Nowej, w Kani Polskiej, w Łasze, Nowej Wsi w 2010 r. i w Wierzbicy w 2008 r.

O co wolno pytać?

Jednak mieszkańcy domów, do których zapuka pracownik firmy InterTIM, nie wiedzą tak naprawdę, jakich informacji mogą udzielić. – Zgodnie z tymi zasadami dla wykazania budynków na mapie ewidencyjnej dokonuje się ich pomiarów terenowych – „z natury”. Dla ujawnienia budynków w rejestrze budynków sporządza się dla każdego budynku kartotekę obejmującą takie dane jak rok budowy, materiał, z którego zbudowano budynek, ilości kondygnacji i powierzchnię zabudowy – mówi Geodeta Powiatowy Naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Paweł Łukaszczuk.

Jak rozpoznać spisującego?

Często jednak zdarza się, że kontrolerzy nie są wpuszczani. Nie wiadomo bowiem, jak taki pracownik wygląda, jakie ma umundurowanie czy legitymację. Jak rozpoznać pracownika firmy InterTIM? – Pracownicy firmy InterTIM wykonujący prace geodezyjne na zlecenie starosty powinni okazać na każde wezwanie zainteresowanych osób upoważnienie do wykonywania tych prac sygnowane przez Starostę i Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Legionowie – mówi Paweł Łukaszczuk.

Chodzą i sprawdzają

W ramach realizacji prac wykonawca rozpoczął już prace terenowe polegające w pierwszej fazie na wywiadzie terenowym i wykonaniu dokumentacji fotograficznej budynków znajdujących się w terenie. Po tych działaniach będą przeprowadzane pomiary terenowe, następnie zostanie opracowany projekt operatu opisowo kartograficznego i wyłożony do wglądu zainteresowanym stronom, o czym mieszkańcy obrębów, których dotyczą prace, zostaną poinformowani poprzez informacje starosty umieszczone w prasie, w odpowiednich urzędach gmin, u sołtysów.

Urząd starostwa prosi mieszkańców o zrozumienie i współpracę. Bardziej szczegółowe informacje na temat kontroli i samych kontrolerów można uzyskać w starostwie powiatowym od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 i pod numerem telefonu 22, 764-01-19.

IW