Trwa konferencja prasowa połączona ze specjalnym przejazdem drezyną po zmodernizowanej linii kolejowej Wieliszew – Zegrze Południowe. Wznowienie ruchu pasażerskiego na tej trasie planowane jest już w najbliższą niedzielę tj. 11 czerwca 2023 r.
Przejazd specjalny dla dziennikarzy
Trwa konferencja prasowa z udziałem mediów i przedstawicieli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. (PKP PLK S. A.) Wystąpienie odbywa się na stacji kolejowej Wieliszew. Za chwilę uczestniczący w tym wydarzeniu przejadą się drezyną po zmodernizowanym odcinku tej linii kolejowej. Na stacji w Zegrzu Południowym odbędzie się natomiast kolejny briefing prasowy, podczas którego będzie można zobaczyć po raz pierwszy tę zbudowaną od nowa stację. Konferencja zakończy się natomiast w Wieliszewie.
Pasażerowie skorzystają z tego połączenia już w tę niedzielę
Inwestycja prowadzona przez PLK SA od 11 czerwca br. zapewni sprawne połączenia z Zegrza Południowego do Wieliszewa, Legionowa i Warszawy. Przejazd 3,5 km odcinkiem między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie ok. 4 minut. Bezpośrednia podróż z Zegrza Południowego do Warszawy Gdańskiej wyniesie ok. 35 minut, a do Warszawy Zachodniej ok. 45 minut. Pociągi będą odjeżdżać co ok. godzinę.
Pasażerowie zyskują przystanek Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631) i stację Zegrze Południowe nad Jeziorem Zegrzyńskim. 2 perony jednokrawędziowe na przebudowywanej stacji Zegrze Południowe i 1 peron jednokrawędziowy na nowym przystanku osobowym Wieliszew Centrum są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są ścieżki naprowadzające i pochylnie. Zamontowano oświetlenie. Ustawiono ławki i wiaty. Dobrą orientację zapewnią tablice informacyjne i czytelne oznakowanie.
– Połączenie pasażerskie z Warszawy do Zegrza Południowego zwiększa możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej i ogranicza w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Kolej zapewnia ekologiczne i bezpieczne podróże -– powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– 11 czerwca 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają po niemal trzech dekadach połączenia koleją na dwóch liniach Mazowsza. W obu przypadkach zarządcy infrastruktury chodziło o walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, ułatwienie mieszkańcom mniejszych miejscowości sprawny dojazd do szkół i pracy i miejsc odpoczynku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Szczegóły przedsięwzięcia
Inwestycję polegającą na m. in. naprawie i odtworzeniu torów kolejowych wraz z siecią trakcyjną na odcinku między Wieliszewem, a Zegrzem Południowym na zlecenie PKP PLK S. A. zrealizowało konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Gór-Tor ze Słupska. Przedsięwzięcie zostało wykonane w formule projektuj i buduj. Jego koszt opiewa na blisko 42 mln zł. Z wcześniejszych zapewnień spółki PKP PLK S. A. wynikało, że trasą tą będą jeździć pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) o długości do 180 metrów i z prędkością nie większą, jak 80 kilometrów na godzinę. Zakłada się również, że w ciągu doby do Zegrza i z powrotem pojedzie 30 pociągów – mają one kursować, co pół godziny w szczytach komunikacyjnych i co godzinę poza nimi. Co ważne, w ramach tej inwestycji stacja końcowa położona w Zegrzu została przebudowana – powstały tam nowoczesne perony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na wskazanej trasie, a dokładnie w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ulicą Modlińską tj. drogą wojewódzką nr 631 i drogą krajową nr 61 (DK nr 61) w rejonie ronda w Zegrzu Południowym zlokalizowany też został dodatkowy przystanek o uzgodnionej z gminą Wieliszew nazwie pt. Wieliszew Centrum. W połączeniu z wprowadzeniem komunikacji autobusowej pomiędzy Wieliszewem, a Nieporętem stworzy to dodatkowy punkt przesiadkowy dla mieszkańców.