Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy

Hole in the concrete wall. Close up side view

Każdy budowlaniec wie, jak ciężko wykonuje się otwory w betonie. Narzędzia udarowe dają sobie z nimi radę, ale efekty są dalekie od oczekiwanych. To powody, które sprawiają, że coraz więcej firm sięga po technikę diamentową. Sprawdź, jak pomaga ona w wierceniu w betonie otworów o dużej średnicy.

Technika diamentowa – co to jest?

W budownictwie liczy się skuteczność, dotrzymywanie terminów oraz dobieranie takich rozwiązań, które nie wpłyną negatywnie na istniejące konstrukcje. Jednym z nich jest technika diamentowa. Zakłada ona wykorzystanie do wiercenia w betonie narzędzi o wysokiej twardości. Pokryte są one pyłem diamentowym, co zwiększa ich trwałość oraz skuteczność. Za pośrednictwem takich narzędzi możliwe jest nie tylko wiercenie w betonie, ale również jego cięcie, frezowanie oraz szlifowanie.

Technika diamentowa – wiercenie otworów o dużej średnicy

Na wielu placach budowy pojawia się konieczność wykonania otworów o dużej średnicy. Coraz częściej do tego zadania wykorzystuje się omawianą technikę diamentową. Dlaczego?

Precyzyjne wiercenie w betonie

Technika diamentowa umożliwia tworzenie precyzyjnych otworów w betonie. Stosowane do tego narzędzia są bezudarowe. Dzięki temu koronki diamentowe nie drgają podczas pracy. Przedstawiciele firmy MICHTOP (link: https://michtop.pl/ ), która stosuje tego typu narzędzia, wskazują, że w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych czynności, jak np. zakotwienie. Tworzone w ten sposób otwory mogą mieć dużą średnicę, jak i głębokość. Będą przy tym dokładne i zgodne z założeniami inwestorów oraz projektami.

Tworzenie otworów o dużej średnicy w szybkim tempie

Czas to jeden z czynników, który ma ogromne znaczenie podczas realizacji prac budowlanych. Wykorzystując technikę diamentową, można szybciej uzyskać oczekiwane rezultaty. Wiercenie w betonie otworów o dużej średnicy znacznie skraca czas pracy. Stosowane koronki diamentowe obracają się bardzo szybko, ale chłodzone są wodą. Nie trzeba więc przerywać pracy. Ponadto narzędzia pokryte pyłem diamentowym są znacznie twardsze od innych – dlatego też znacznie lepiej radzą sobie z betonem.

Brak negatywnego wpływu na pozostałą część konstrukcji

Narzędzia bezudarowe wykorzystywane do wiercenia w betonie techniką diamentową nie powodują naruszenia pozostałej części konstrukcji. Nie dochodzi do pojawienia się tzw. mikropęknięć. Brak udaru sprawia, że na inne elementy konstrukcji nie są przenoszone żadne drgania. Co więcej, wykorzystywanie wody do chłodzenia narzędzi, ogranicza rozprzestrzenianie się pyłu krzemionkowego.

Podsumowanie

Uzyskanie otworów o dużej średnicy w betonie możliwe jest dzięki zastosowaniu techniki diamentowej. Sprawia ona, że wiercenie jest precyzyjne, szybkie, a przede wszystkim skuteczne. Ponadto technika diamentowa nie wykorzystuje urządzeń udarowych. Dzięki temu pozostałe elementy konstrukcji nie są naruszane i nie powstają na nich mikropęknięcia, zmniejszające ich trwałość.