1 lipca br. rozpocznie się Ogólnopolska Kampania Honorowego Krwiodawstwa 4HEROES 2023. Celem akcji jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa. Podczas wielu spotkań i imprez w całym kraju będą prowadzone zbiórki krwi. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji i nagród w ramach 4HEROES 2023. Już 7 lipca w Legionowie odbędzie się jedna z imprez w ramach powyższej akcji.
Ogólnopolska Kampania Honorowego Krwiodawstwa 4HEROES 2023 pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Narodowego Centrum Krwi w ramach akcji „Spokrewnieni Służbą” organizowana jest przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion przy współpracy z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych. Celem powyższej kampanii jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa, w tym zachęcanie społeczeństwa do dzielenia się życiodajnym płynem jakim jest krew w czasie wakacji oraz promocja Wojska Polskiego, które będzie organizowało w czasie wrześniowej multidyscyplinarnej imprezy wiele atrakcji tj. pokaz sprzętu wojskowego, zawody sportowe, szkolenia i treningi.
Szczegółowe cele kampanii:
- Promocja idei Honorowego Krwiodawstwa oraz aktywizacja dawców w czasie wakacji dzięki konkursowi kampanii 4HEROES 2023.
- Zbiórka krwi poprzez organizację stacjonarnych i mobilnych Akcji Krwiodawstwa w czasie wakacji na terenie całej Polski.
- Promocja Wojska Polskiego poprzez promocję różnych możliwości rekrutacji do Wojska Polskiego oraz prezentacje sprzętu i wyposażenia jednostek wojskowych, spotkań, szkoleń i zabaw dla najmłodszych prowadzonych przez żołnierzy podczas imprezy multidyscyplinarnej.
- Promocja bohaterstwa i postaw patriotycznych dzięki spotkaniom z bohaterami, zarówno byłymi jak i obecnymi żołnierzami, którzy przybliżą w sposób warsztatowy swoje doświadczenia i podzielą się wiedzą.
- Edukacja w zakresie niesienia Pierwszej Pomocy, właściwego zachowania w razie konfliktu zbrojnego oraz dbałość o bezpieczeństwo.
Udział w kampanii będzie mógł wziąć każdy, kto odda krew między 1 lipca a 1 września i zapisze swoją donację na portalu Legion, ale już teraz organizatorzy zachęcają do zapoznania się z harmonogramem akcji, które odbędą się w okresie od 3 lipca do 3 września, na których czekać będą dodatkowe atrakcje. Podczas trwania kampanii czekać będzie na jej uczestników wiele nagród od Partnerów akcji, które będą przyznawane codziennie.
Szczegółowe informacje dotyczące Kampanii 4HEROES 2023 można znaleźć na stronie internetowej Legion HDK i Facebooku.
Akcja 4HEROES 2023 w powiecie legionowskim odbędzie się już 7 lipca w godz. 9-13 pod Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie (ul. Jagiellońska 71A).
Wyjątkowy lek, którego brakuje
Problemem, który występuje od wielu lat w Polsce są niedobory krwi. Krew to wyjątkowa substancja, która pozwala leczyć i ratować innym ludziom życie. Jest ona również wyjątkowa z tego powodu, że jedynym jej źródłem jesteśmy my sami. Pomimo tego, że od wielu lat prowadzone są badania nad wyprodukowaniem syntetycznej krwi, jak na razie naukowcom nie udało się tego dokonać w warunkach laboratoryjnych, dlatego tak ważne jest, żeby osób oddających krew było jak najwięcej. Średnio człowiek ma w swoim organizmie od 4 do 6 litrów krwi. Krew mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, których stan zdrowia na to pozwala.
Krew podawana jest osobom, u których występują jej niedobory. Spowodowane jest to przeważnie wypadkiem albo zabiegiem operacyjnym. Potrzebują jej też osoby z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach, pacjenci z chorobami nowotworowymi w trakcie i po chemioterapii.
Najbardziej cenną i potrzebną krwią jest ta z grupy 0 RhD-, ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Według danych przedstawianych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie taką grupę krwi posiada zaledwie 6 proc. Polaków. Na świece ten odsetek waha się pomiędzy 4 a 9 proc.
Ile można oddać krwi i jak często?
Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi, a sama czynność trwa kilka minut. Trzeba jednak doliczyć czas potrzebny między innymi na rejestrację, badania i wywiad lekarski (w sumie ok 1 godz.). Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 8 tygodni) i nie częściej niż 4 razy do roku od kobiet (przerwa pomiędzy pobraniami to min. 12 tygodni). Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na różnego rodzaju przywileje i ulgi.