Radni zgodzili się bez przetargu, na 30 lat, wydzierżawić mierzącą blisko 1,4 tys. m² działkę położoną przy ulicy Władysława Reymonta 23 w Legionowie na rzecz Fundacji Leny Grochowskiej z Siedlec. Ta chce tam zbudować mieszkania chronione dla 14 osób niesamodzielnych, w tym tych niepełnosprawnych.
Mieszkania chronione dla 14 osób z niepełnosprawnościami
W środę, 28 czerwca 2023 r. Rada Miasta Legionowo – mimo wielu wątpliwości – zgodziła się na bezprzetargowy 30-letni najem mierzącej blisko 1,4 tys. m² działki położonej przy ulicy Władysława Reymonta 23 w Legionowie na rzecz Fundacji Leny Grochowskiej z Siedlec. Wskazana organizacja chce na tym terenie zbudować mieszkania chronione dla 14 osób niesamodzielnych z Legionowa i okolic. W związku z tym, trzeba będzie zburzyć stary drewniany budynek, który obecnie stoi na tej działce. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) obowiązujący na tej miejskiej nieruchomości dopuszcza tam lokalizację jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formie bliźniaczej i szeregowej. Niewykluczone zatem, że nowy budynek, który zrealizowany zostanie na tej działce wzniesiony zostanie w formie szeregowej. Niemniej jednak, ostateczny kształt tej inwestycji ma być skonsultowany z legionowianami. Wstępne założenia mówią o 3-piętrowym budynku mieszkalnym, składającym się z parteru, pierwszego piętra i poddasza. Realizacja tego przedsięwzięcia ma kosztować od kilku do kilkunastu milionów złotych, zaś cały proces inwestycyjny ma potrwać około 2 lat.
Czym zajmuje się Fundacja Leny Grochowskiej?
Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 r. z w ramach grupy Arche, aby pomagać Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju wrócić do ojczyzny. Jej działacze dotąd sprowadzili do kraju 25 rodzin z Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz z Ukrainy. Oprócz tego, organizacja zajmuje się szeroko rozumianą pomocą uchodźcom z Ukrainy oraz osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza zaś tym z różnego rodzaju niepełnosprawnościami umysłowymi. – Włączamy ich do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie, które podejmują w utworzonym w 2019 r. w strukturach Fundacji Warsztacie Rękodzieła Artystycznego. Dzisiaj pod marką ”toMy” kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i t-shirty oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych powstają ciasta i ciasteczka oraz tradycyjny chleb w piecu opalanym drewnem – przybliżają profil swojej działalności przedstawiciele organizacji.
Miejsca pracy dla podopiecznych tejże fundacji działają obecnie w m. in. Siedlcach, Łochowie i w Warszawie. Oprócz tego, wspomniana organizacja zajmuje się m. in. budową mieszkań chronionych dla swoich podopiecznych.
Dla niesamodzielnych, aby stali się samodzielnymi
W mieszkaniach chronionych mieszkają ludzie niesamodzielni, którzy pod okiem wykwalifikowanych opiekunów uczą się tej samodzielności. Są to na ogół osoby w trudnej sytuacji życiowej m. in. te z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawne, przewlekle chore, opuszczające pieczę zastępczą, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady dla nieletnich oraz seniorzy, bezdomni i cudzoziemcy, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy. Fundacja Leny Grochowskiej chce przy ulicy Władysława Reymonta w centrum Legionowa zbudować 14 mieszkań chronionych dla ww. osób. Jej przedstawiciele nie wykluczają, że obok tych mieszkań powstaną też dodatkowe lokale, w których ww. osoby będą mogły być aktywne zawodowo i zarabiać na np. podstawowe opłaty związane z zajmowaniem tych mieszkań.
13 głosów za, 3 przeciw i 4 wstrzymujące się – to finał głosowania w przedmiotowej sprawie.