Legionowo. Wiadukt nad linią kolejową w ciągu Krasińskiego? Miasto chce odkupić tereny po składzie węgla przy Kościuszki

sklad-opalu-kosciuszki

Skład opału przy ul. Kościuszki w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Niewykluczone, że w przyszłości przez tereny przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na których w przeszłości znajdował się skład węgla i na którym jeszcze nie tak dawno chciano zbudować nowe osiedle mieszkaniowe, będzie przebiegała nowa przeprawa kolejowa. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska zaproponowała miastu, aby odkupiło od niej ten teren, a miasto nie mówi nie. W tej sprawie trwają negocjacje. 

Osiedla mieszkaniowego w miejscu składu węgla przy Kościuszki nie będzie

Przybliżmy. Osiedle 7 bloków w miejscu obecnego składu opału przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na które w przeszłości aż 2-krotnie zgodził się legionowski samorząd nie powstanie. Powodem, dla którego ta inwestycja nie może dojść do skutku jest brak zgody ze strony spółek kolejowych na odstępstwa umożliwiające jej realizację. Pod koniec 2022 r. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, która jest użytkownikiem wieczystym tych gruntów, zaproponowała miastu, ich odkupienie za 8 mln złotych. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

 

Trwają negocjacje

Przez długi czas, bo od grudnia 2022 r. władze Legionowa w przestrzeni publicznej nie dzieliły się z mieszkańcami żadnymi nowymi informacjami w tej sprawie. Ta cisza została przerwana w minioną środę, 28 czerwca 2023 r. Podczas sesji Rady Miasta Legionowo, prezydent Roman Smogorzewski ujawnił, że w sprawie wykupienia wskazanych gruntów wciąż trwają negocjacje z Gminną Spółdzielnią Samopomoc Chłopska, zaś ta ostatnia tak bardzo chce porozumieć się w tej sprawie, że jest w stanie odsprzedać miastu te grunty po znacznie niższej cenie, niż zakładała to jej pierwotna propozycja. Aktualnie jest bowiem mowa o kwocie około 5-6 mln zł.

 

Pod przyszłe miejskie inwestycje

Z prezydenckich wyjaśnień wynika, że obecnie negocjacje dotyczące szczegółów tej transakcji nieruchomościowej wciąż trwają i póki co, nie wypracowano jeszcze żadnego konsensusu w tym względzie. Pewnym natomiast jest, że jeśli miasto i Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska porozumieją się w tym temacie, a tereny przylegające do linii kolejowej w pełni staną się własnością gminy Legionowo, to w przyszłości zostaną przeznaczone na realizacje miejskich inwestycji. Niewykluczone też, że przez te grunty będzie przebiegała nowa przeprawa kolejowa w naszym mieście.

Wiadukt kolejowy przy Krasińskiego?

Już kilka lat temu na forum legionowskiego samorządu opracowano kilka koncepcji budowy nowych przepraw kolejowych w naszym mieście. Jedna z nich dotyczyła budowy wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Zygmunta Krasińskiego tj. w sąsiedztwie terenów, na których w przeszłości funkcjonował skład węgla. Pomysł zakładał budowę nowej drogi, która byłaby drogą równoległą do obecnych ulic Tadeusza Kościuszki i Kolejowej w Legionowie. W jej ciągu nad torami kolejowymi powstałyby wiadukt.

 

 

Nowa droga zaczynałaby się mniej więcej na wysokości skrzyżowania ulic Tadeusza Kościuszki i Aleksandra Głowackiego i biegłaby wzdłuż torów kolejowych. Potem, tuż za skrzyżowaniem nowej legionowskiej drogi z ulicą Zygmunta Krasińskiego, nad liniami kolejowymi nr 9 i 10 zbudowany zostałby wiadukt. Następnie, nowo projektowana droga biegłaby wzdłuż torów kolejowych i byłaby drogą równoległą do ulicy Kolejowej. Swój bieg zakończyłaby w okolicach obecnego skrzyżowania ulic Kolejowej i Stefana Gawryszewskiego. Na tym skrzyżowaniu, projektanci zaplanowali rondo. Nowa legionowska ulica od równoległych do niej ulic Tadeusza Kościuszki i Kolejowej oraz od torów kolejowych oddzielona zostałaby murami oporowymi. Informowaliśmy o tym w 2018 r. w tej wiadomości.

Do sprawy będziemy wracać.