Legionowo. Wymiana uprzejmości między prezydentem Smogorzewskim i członkiem zarządu PKP PLK S.A. Będą kolejne przeprawy przez tory?

Sequence 01.00_19_37_01.Still002_wynik

Uroczyste otwarcie Tunelu na Bukowcu fot. GP/kg

Podczas uroczystego otwarcia nowego tunelu pod torami kolejowymi na Bukowcu, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski zaprosił do współpracy PKP PLK przy realizacji w przyszłości budowy nowego wiaduktu kolejowego w pobliżu osiedla Kozłówka.

 

 

W czwartek (6 lipca) nastąpiło uroczyste otwarcie tunelu na Bukowcu (więcej pisaliśmy TUTAJ). Roboty w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej na Bukowcu rozpoczęły się pod koniec 2021 roku. Inwestycję w formule projektuj i buduj zrealizowała firma Intop z Warszawy, a nadzór nad pracami pełniła firma SPD z Warszawy. Inwestycja kosztowała łącznie 33 mln złotych netto.

 

 

Tunel na Bukowcu ma 49 metrów długości oraz 13 m szerokości. Znajduje się w nim jezdnia o szerokości 6 metrów oraz trasa pieszo – rowerowa o szerokości 3 metrów. Tunel ma wysokość 3,5 metra, ale poruszać się nim będą mogły auta o wysokości do 3 metrów.

Kolejna bezkolizyjna przeprawa w Legionowie?

W czwartek (6 lipca) Prezydent Roman Smogorzewski w czasie swojego wystąpienia, w którym podziękował za pomoc różnym instytucjom przy budowie tunelu na Bukowcu złożył również publiczną propozycję współpracy w kierunku PKP PLK o utworzenie kolejnej bezkolizyjnej przeprawy (wiaduktu), przez tory w Legionowie. Chodzi o niebezpieczne, często zamknięte i często omijane przez mieszkańców przejście w poziomie torów na tzw. Kozłówce na przedłużeniu ulicy Krasińskiego do Kolejowej. Gmina będzie kupowała od Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska działkę, żeby to rozwiązanie komunikacyjne tam móc zmieścić. Będziemy szukali pieniędzy zewnętrznych, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć, szczególnie przy mocno drożejących kosztach inwestycji infrastrukturalnych. W związku z tym już jutro wystąpimy do PKP PLK z taką propozycją pierwszych rozmów i współpracy. mówił w czwartek (6 lipca) Roman Smogorzewski podczas uroczystego otwarcia dla kierowców tunelu w ciągu ulic Polna/Kwiatowa.

– Kolej jest ważna. Jesteśmy wyjątkowym podwarszawskim miastem, mamy aż trzy stacje kolejowe. Finansujemy wspólny bilet i większość mieszkańców, którzy potrzebują dostać się do Warszawy poruszają się koleją, czy to Kolejami Mazowieckimi czy Szybką Koleją Miejską. I jeszcze parę pewnie inwestycji w relacji z koleją nam się marzy, m.in. przejazd w bocznej linii do Tłuszcza na wysokości od ulicy Szwajcarskiej do ulicy Kolejowej i do tego się przygotowujemy (…) Dziękuję i proszę o więcej w imieniu mieszkańców Legionowa, tak aby rzeczywiście tory kolejowe nie stanowiły bariery w dalszym rozwoju Miasta Legionowo. dodał prezydent Miasta Legionowo.

PKP PLK gotowe do współpracy

Podczas otwarcia tunelu na Bukowcu głos zabrał również przedstawiciel PKP PLK, Arnold Bresch (członek zarządu PKP PLK S.A.), który odniósł się m.in. do pomysłu budowy nowego wiaduktu, który miałby powstać w ciągu ulic Krasińskiego/Kolejowa.

– Nasza spółka jest zarządcą infrastruktury kolejowej, ale jak widać angażuje się również w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych. Tutaj mieliśmy przejazd w poziomie szyn, który był bardzo uciążliwy dla państwa. Z naszego punktu widzenia był odpowiednio zabezpieczony, ale w związku z tym, że wpisaliśmy działania związane z likwidacją tego typu miejsc do Krajowego Programu Kolejowego, zapewniliśmy finansowanie i mogliśmy wejść we współpracę z Panem prezydentem (Romanem Smogorzewskim – przyp. red.) i zrealizować ten projekt. podsumował realizację inwestycji na Bukowcu przedstawiciel PKP PLK.

– To jest projekt, który obejmuje swoim zakresem całą Polskę. Budujemy tego typu wiaduktów 25 przy współpracy z samorządami. Jest to dla nas rozwiązanie optymalne, ponieważ koszty tego typu inwestycji dzielą się na udział kolei i samorządu. To pozwala też racjonalizować zakresy życiowe tych inwestycji. Oczywiście jesteśmy otwarci na propozycję. Trochę boję się, że tak publicznie deklarowane i zadawane pytania nie są najlepszą wróżbą. Mogliśmy wcześniej podjąć tego typu współpracę i dzisiaj ogłosić zainteresowanie realizacji kolejnych wiaduktów, także potwierdzam, będziemy szukali możliwości zrealizowania kolejnych tras. Oczywiście warunkiem podstawowym jest dla nas likwidacja przejazdów w poziomie szyn. To otwiera możliwości finansowe, a szykujemy na nową perspektywę finansową kolejny pakiet tego typu inwestycji i jesteśmy otwarci na współpracę. – odpowiedział Arnold Bresch na zaproszenie Romana Smogorzewskiego skierowane do PKP PLK odnośnie do współpracy przy budowie wiaduktu kolejowego w ciągu ulic Krasińskiego i Kolejowej.

Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu trwają między Urzędem Miasta Legionowo a Gminną Spółdzielnią Samopomoc Chłopska negocjacje w sprawie zakupu przez ratusz terenu przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie, na których w przeszłości znajdował się skład węgla i na którym jeszcze nie tak dawno chciano zbudować nowe osiedle mieszkaniowe (więcej pisaliśmy TUTAJ).