3 klimatyczne noclegi w górach. Spędź urlop w niepowtarzalnym miejscu, z dala od tłumów!

Wschód słońca nad doliną górską

Marzysz o spokojnym urlopie, ale jeszcze nie wiesz, czy wybrać aktywność sportową, czy idylliczny krajobraz? Mamy dla ciebie rozwiązanie! Beskidzkie pasmo zaoferuje ci zarówno górskie powietrze, relaks we wspaniałym krajobrazie, jak i mnóstwo atrakcji. Które z miejscowości wziąć pod uwagę? Poniżej wybraliśmy 3 najciekawsze lokalizacje w samym sercu Beskidów.

 

1. Ustroń – dla miłośników zieleni, gór i architektury

Mało znane miejsca w Beskidach, które warto zobaczyć? Do takich z pewnością należy Ustroń! Słynne piramidy witają każdego wjeżdżającego na teren miasteczka. Urokliwa miejscowość na trasie Katowice–Wisła przyciąga swoim pięknem. Jak sama nazwa mówi, to ustronne miejsce, które czeka na odkrycie. Na terenie Ustronie znajdują się ciekawe ścieżki prowadzące na takie szczyty jak: Równica, Czantoria, Orłowa. Poza szlakami turystycznymi na aktywnych czekają trasy rowerowe prowadzące nawet do Wiednia. Miłośnicy natury powinni skierować swoje kroki do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, czyli istniejącego od ponad 20 lat ogrodu zoologicznego. Na fascynatów architektury czekają z kolei kościoły projektowane w różnych stylach, muzea regionalne, kompleks piramid oraz modernistyczne wille.

2. Porąbka, czyli wieś pełna przysiółków

Malownicza wioska ulokowana między Żywcem a Kętami. Lokalsom kojarzy się najbardziej z zaporą, która została stworzona niemal sto lat temu! Jej projektantem był sam Gabriel Narutowicz. Dodatkowo w latach 50. XX wieku dobudowano elektrownię wodną. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę Zapora Porąbka ulokowana jest na terenie miejscowości Międzybrodzie Bialskie, jednak poprzez nazewnictwo ściąga tłumy także do okolicznego Międzybrodzia. Do samej Porąbki należy niemal pięćdziesiąt przysiółków, w tym Kozubnik, w którym leżał Zespół Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Porąbce. Od lat 90. XX wieku kompleks popadał w ruiny, ściągając fanów urbexów, jednak od kilku lat wraca do formy. Ponadto wokół Porąbki znajdują się pięknie położone szczyty o nazwach: Chrobacza Łąka, Trzonka oraz Żar. Ten ostatni z szczytów leży nad Jeziorem Międzybrodzkim, gdzie można się zrelaksować całą rodziną, popływać na kajakach we dwoje czy wypożyczyć rowerek wodny z ekipą znajomych. Jeśli chcesz więc odpocząć w tej pięknej okolicy, koniecznie zabukuj noclegi w Porąbce.

3. Międzybrodzie Żywieckie – paralotnie, szybowce i wagoniki

Wspomniane Jezioro Międzybrodzkie oblewa granicę Międzybrodzia Żywieckiego, które powstało poprzez spiętrzone wody rzeki Soły. Z tej okolicy ciągnie się także stok Beskidu Małego, na którym mieszczą się takie szczyty jak: Kiczera, Malecki, Jaworzyna, Cisowa Grapa oraz Żar. Na ostatniej górze znajduje się słynna kolejka linowo-terenowa. W 2004 roku wykorzystano tor dawnego wyciągu szybowcowego i stworzono tor z wagonikami. Turyści korzystają z niego zarówno w lecie, w ramach wycieczek krajoznawczych, jak i w zimie, gdy chcą się dostać na stok narciarski. Dodatkowymi atrakcjami na szczycie góry Żar są: loty szybowcami organizowane przez Górską Szkołę Szybowcową „Żar”, możliwość lotu paralotnią, aktywność w parku linowym Trollandia. Żar posiada niepowtarzalne zjawisko – spróbuj stoczyć przedmiot w dół asfaltowej drogi na szczyt, a zobaczysz, że będzie wspinał się w górę. Szukasz miejsca na odpoczynek w Międzybrodziu Żywieckim? Noclegi nad jeziorem sprawdzisz na Dreamapart.pl.