W związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, dzisiaj tj. 1 sierpnia 2023 r. o godzinie 17 uruchomione zostaną syreny alarmowe na terenie całej Polski. Emitowany na tę okoliczność sygnał dźwiękowy będzie ciągły – jednominutowy. W ten tradycyjny już sposób, zostanie uczczona pamięć patriotycznego zrywu mieszkańców Warszawy w walce z niemieckim najeźdźcą. Urzędnicy proszą, aby w związku ze słyszanym sygnałem nie podejmować żadnych działań.
Punktualnie o godzinie 17 zawyją syreny, a mieszkańcy Warszawy i innych miast w Polsce przystaną na minutę, by uczcić pamięć bohaterów i bohaterek. O godne uczczenie tego wydarzenia zaapelował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. – Wzywamy, aby tego dnia i o tej godzinie szczerze i w sposób godny uczcić rocznicę tego bohaterskiego zrywu. To jest dla nas moment bardzo szczególny, gdy o godzinie 17 zamiera cała Warszawa – apelował kilka dni temu podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Syreny wchodzące w skład zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania zostaną uruchomione również przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Legionowie.
– Uruchomienie syren będzie również okazją do przetestowania systemu wczesnego ostrzegania na terenie województwa mazowieckiego. Emitowany sygnał będzie trwał 1 minutę i będzie ciągły. Sygnał będzie miał charakter ćwiczebny, wobec czego prosimy nie podejmować żadnych działań – informuje Starostwo Powiatowe w Legionowie.
Powstanie Warszawskie
1 sierpnia 1944 roku na terenie okupowanej przez niemieckie wojsko Warszawy wybuchło powstanie, które trwało 63 dni, choć plan zakładał, że potrwa jedynie kilka. Rozkaz do rozpoczęcia walk wydał 31 lipca 1944 roku dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. Na wieść o wybuchu powstania Heinrich Himmler wydał rozkaz o zrównaniu Warszawy z ziemią. Przez cały okres trwania powstania walki były krwawe i zacięte. W nocy z 2 na 3 października 1944 roku w Ożarowie pod Warszawą przedstawiciele Armii Krajowej: płk Kazimierz Iranka-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski podpisali układ o zaprzestaniu walk. Ze strony niemieckiej dokument ten podpisał gen. Erich von dem Bach. Szacuje się, że w czasie Powstania Warszawskiego zginęło ok 16 tys. powstańców i od 150 do 180 tys. cywili.
Na terenie Legionowa 1 sierpnia 1944 roku również dano sygnał do rozpoczęcia walk z okupantem. Powstańcy zajęli między innymi legionowskie koszary, a w willi przy ulicy Zygmunta Krasińskiego działał szpital zorganizowany przez powstańców, w którym opiekowano się rannymi, między innymi z Warszawy.