Dzięki usługom pobrania krwi z dojazdem do pacjenta, takim jak np. ALAB w domu, możliwe jest oddanie próbek do badań laboratoryjnych bez wychodzenia z domu. Możliwość wykonywania badań w domu jest odpowiedzią na potrzeby licznej grupy pacjentów, którzy z różnych powodów mają trudności w dotarciu do swojej przychodni, przez co zaniedbują swoje zdrowie. Dowiedz się, kto może być szczególnie zainteresowany pobraniem krwi w domu, sprawdź, czy jesteś w tej grupie pacjentów oraz jak umówić się na badania z dojazdem.
Pobranie krwi w domu dla pacjentów z ograniczeniami w mobilności
Pierwszą grupą pacjentów, dla których pobranie krwi w domu może okazać się najwygodniejszą lub nawet jedyną możliwością monitorowania swojego zdrowia, są osoby, które mają trudność w dostaniu się do przychodni. Wśród nich wymienić można np. pacjentów w podeszłym wieku, osoby schorowane i niepełnosprawne. W wielu przypadkach pacjenci z tymi problemami nie mogą samodzielnie dotrzeć do laboratorium, w związku z czym wymagają pomocy innych osób.
Wśród nich mogą znaleźć się także osoby, które przez zły stan zdrowia w ogóle nie są w stanie opuszczać domu. Pobranie krwi w domu może być dla nich jedyną możliwością wykonania badań, których nie należy zaniedbywać. Szczególnie w zaawansowanym wieku lub w przypadkach leczenia różnych chorób.
Badania z dojazdem dla pacjentów obawiających się wizyt w placówkach medycznych
Kolejną grupą pacjentów, dla których pobranie krwi w domu może okazać się korzystnym rozwiązaniem, są osoby, które z różnych przyczyn obawiają się wizyt w przychodniach. Może wiązać się to np. ze stresem lub złymi doświadczeniami. Nie bez znaczenia pozostaje obawa przed złapaniem infekcji w miejscach publicznych, zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami układu odpornościowego.
Badania w domu dla dzieci
Młodzi pacjenci także często odczuwają stres związany z wizytą u lekarza. Jeśli w ich przypadku zachodzi konieczność wykonania badań laboratoryjnych, optymalnym rozwiązaniem może okazać się dla nich pobranie krwi z dojazdem. Dzieci będą czuły się w domu bardziej komfortowo, dzięki czemu mogą uniknąć stresu i strachu związanych z wizytą w przychodni.
Należy jednak pamiętać o tym, że pobrania krwi w domu wykonywane są u dzieci od 5. roku życia. W przypadku młodszych pacjentów zalecane są wizyty w punktach pediatrycznych.
Narzekasz na brak czasu? Nie musisz rezygnować ze zdrowia
Kolejną grupą pacjentów, która może być zainteresowana wykonywaniem badań w domu, są osoby zapracowane, obciążone nadmiarem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Często rezygnują one z badań ze względu na brak czasu na dojazdy do przychodni i oczekiwanie w kolejce. Badania z dojazdem pomogą rozwiązać ten problem. Wystarczy umówić się na wybrany termin i poświęcić kilkanaście minut przed wyjściem do pracy na wizytę pielęgniarki.
Jak umówić się na pobranie krwi w domu?
Badania z dojazdem do pacjenta są możliwe m.in. dzięki usłudze ALAB w domu. Wykwalifikowany personel medyczny w określonym terminie stawia się w domu pacjenta z profesjonalnym sprzętem medycznym i środkami bezpieczeństwa. Po pobraniu próbek materiału, transportuje je do laboratorium diagnostycznego.
Usługa dostępna jest obecnie w Warszawie, Płocku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie i Trójmieście. Można zamówić ją, odwiedzając stronę internetową ALAB w domu. Należy wybrać zakładkę swojego miasta, wybrać badania i umówić się na wizytę personelu medycznego pod wskazanym adresem i w konkretnym terminie. Płatność za badania możliwa jest kartą lub gotówką u pielęgniarki w czasie wizyty. Wyniki badań można wygodnie odebrać przez internet.