Nieporęt. Ptasia karczma przy “Dzikiej Plaży”. Specjalny automat do karmienia ptaków

Automat do dokarmiania ptaków na Dzikiej Plaży fot. Urząd Gminy Nieporęt

Automat do dokarmiania ptaków na Dzikiej Plaży fot. Urząd Gminy Nieporęt

Mieszkańcy powiatu legionowskiego i turyści, którzy odwiedzają “Dziką Plażę” w Nieporęcie mogą dokarmiać dzikie ptaki przy pomocy specjalnego automatu (“Ptasiej Karczmy”), który wydaje przygotowane porcje karmy. Wydawana przez urządzenie karma nie zaszkodzi ptakom w przeciwieństwie do pieczywa, które wiele osób rozrzuca z dobrymi chęciami, jednak może to wpłynąć niekorzystnie na zdrowie dzikich zwierząt.

 

 

– Dzięki specjalnej budce, która stanęła na Dzikiej Plaży w Nieporęcie, mieszkańcy i spacerowicze będą mogli dokarmiać od teraz kaczki, łabędzie i ptaki zdrową karmą, która im na pewno nie zaszkodzi. Wiemy, jakie są konsekwencje dla ptaków niewłaściwego zachowania człowieka karmiącego złym pokarmem. Pieczywo bardzo szkodzi ptakom!!! Porcje karmy możemy kupić za symboliczne 2 złote, za pomocą obrotowego wrzutnika do monet. Uzbierana kwota przeznaczona będzie na zakup nowej karmy. Na urządzeniu jest instrukcja obsługi, dlatego używanie „Ptasiej Karczmy” nie powinno sprawiać żadnych problemów. – informuje i zachęca do korzystania z automatu Urząd Gminy Nieporęt.

 

 

Poniżej podajemy skład karmy wydawanej przez automat przy „Dzikiej Plaży”:

Pieczywo, które jemy na co dzień może poważnie zaszkodzić ptakom

Wiele osób sądzi, że rozsypując stare pieczywo pod blokami czy na wodzie pomaga w ten sposób dokarmiając dzikie ptaki. Jest to błędne przekonanie, które pomimo dobrych chęci może ptakom bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Co prawda dokarmianie może ułatwić ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych. Niestety dokarmianie przez ludzi dzikich ptaków w sposób nieprzemyślny może wyrządzić im więcej szkód niż pożytku. Przypadkowo skomponowany poczęstunek jest zazwyczaj mało urozmaicony i powoduje u ptaków niedobory składników pokarmowych. Następstwem tego jest osłabienie odporności, choroby i śmierć.

Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek i innych poważnych schorzeń, np. kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła, nieuleczalnego u dorosłych ptaków, który powoduje wyrastanie skrzydeł do góry, co utrudnia lot i może doprowadzić ptactwo do śmierci.

Pieczywo, które jemy na co dzień przeważnie zawiera dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje. Chleb szkodzi nie tylko ptakom, ale też całym ekosystemom. Według ekologów, gnijące pieczywo powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które z kolei pochłaniają tlen, a gnijąc wydzielają toksyny groźne dla ryb.

Czym dokarmiać ptaki?

Powinniśmy dokarmiać ptaki naturalnym pokarmem, który nie może być wilgotny, spleśniały, nieświeży, solony ani przyprawiany. Nie należy stosować produktów, które są szkodliwe dla ptactwa, np.: pieczywa, ciast, wędlin czy żółtego sera.

Eksperci radzą, żeby dokarmiać dzikie ptaki m.in.: słonecznikiem łuskanym lub w łupinie; każdym rodzajem ziarna (sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy itp.); jabłkami, gruszkami, bananami, rodzynkami; płatkami owsianymi niesłodzonymi.