Badania prowadzone nad rolą potasu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka rzucają nowe światło na ten pierwiastek. Od zawsze wiadomo było, że związek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badania kliniczne dowiodły, iż podwyższenie poziomu potasu może obniżyć ciśnienie tętnicze krwi u osób chorych na nadciśnienie. Wyniki analiz potwierdziły również przypuszczenia, iż zazwyczaj w codziennej diecie jest za mało wysoko przyswajalnego potasu. Rodzi się więc konieczność jego suplementacji. Wśród polecanych suplementów diety są te, które zawierają cytrynian potasu – wysoko bioprzyswajalną formę pierwiastka.
Badania dotyczące wpływu potasu na ciśnienie krwi
Powiązania pomiędzy stężeniem potasu we krwi a wysokością ciśnienia tętniczego zauważono już w latach 20. i 30. XX wieku. Wówczas to wysnuto pierwsze wnioski na temat tego, że dieta bogata w ten pierwiastek może skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze u osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie. Pierwsze obserwacje otworzyły drzwi kolejny analizom, a także badaniom klinicznym.
Analizy prowadzone były w różnych szerokościach geograficznych oraz na różnorodnych populacjach – Azjatów, Amerykanów oraz Europejczyków. W każdym przypadku wynik był taki sam – potas pomagał w skutecznym obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.
Badania wykazały, że osoby, u których występowało wysokie ciśnienie tętnicze krwi, w moczu wydalały niewielką ilość potasu. Zatrzymanie pierwiastka w organizmie potwierdziło to, że jego stężenie we krwi jest zbyt niskie oraz to, iż odgrywa on istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi.
Dotychczas przeprowadzone badania analizowały również związek zażywania leków moczopędnych i poziomu potasu we krwi. Jak się okazało, regularne przyjmowanie leków moczopędnych – nawet w niewielkiej ilości – przyczyniło się do rozwoju niedoboru pierwiastka w organizmie. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Z tego też względu lekarze, którzy przepisują swoim pacjentom leki moczopędne, zalecają również suplementację potasu.
W przypadku wystąpienia niedoboru lub zażywania środków moczopędnych zalecane jest rozpoczęcie suplementacji pierwiastka. Najlepiej, aby wybierać preparaty o wysokiej bioprzyswajalności, czyli zawierające taką postać związku, która jest łatwo przyswajalna, jak na przykład cytrynian potasu. Cytrynian potasu to składnik aktywny suplementu diety Potassium polskiego producenta – marki Cheers. W jednej kapsułce znajduje się aż 260 mg pierwiastka. Preparat może pomóc w uzupełnieniu niedoborów potasu, a tym samym utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, poprawne działanie systemu nerwowego i mięśniowego oraz regulowaniu gospodarki wodnej organizmu.
Czy właściwa dieta jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi i zapobiec udarom mózgu?
Badanie przeprowadzone na grupie 43 tysięcy mężczyzn w wieku od 40 do 75 lat wykazało, iż potas może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia udaru mózgu. Było to szczególnie widoczne w przypadku osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Profilaktyczna rola pierwiastka wzrasta wraz z wiekiem. Im starszy pacjent, tym większe możliwości dotyczące obniżenia skurczowego i rozkurczowego dzięki zażywaniu potasu. Dieta obfita w potas zawarty w warzywach i owocach może nawet o 22% zmniejszyć ryzyko udaru mózgu. Jeżeli do tego obniżone zostanie spożycie tłuszczów nasyconych – ciśnienie krwi ulegnie obniżeniu.
Za bogate źródło potasu powszechnie uważa się pomidory oraz produkty wykonane na ich bazie, owoce cytrusowe, banany oraz warzywa liściaste. Najwięcej tego pierwiastka można jednak znaleźć w nasionach soi, kakao, suszonej moreli, białej fasoli, otrębach pszenicy oraz orzechach pistacjowych.
Więcej na temat potasu znajdziesz tutaj.
Autor: Justyna Kowalewska / CHEERS