Tańce, hulanki, swawole

52045b6228261.jpg

Gospodarzem tegorocznych dożynek w gminie Wieliszew było sołectwo Krubin. Święto plonów połączone było z uroczystym otwarciem nowo wybudowanego Centrum Sportowo-Kulturalnego. Impreza dziękczynna odbyła się na boisku przy terenie AKS Mewa w Krubinie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się polową Mszą Świętą. We wspólnej modlitwie udział wzięły władze samorządowe i powiatowe, zaproszeni goście i oczywiście mieszkańcy. Starościna i starosta dożynek – Teodora Cybulska i Jacek Gągolewski – razem z wójtem i przewodniczącym rady podzielili dożynkowy chleb.

Nowe centrum
Tegoroczne uroczystości połączono z otwarciem budynku Centrum Sportowo-Kulturalnego. Przed uroczystymi przemówieniami i przecięciem wstęgi przez wieliszewskich oficjeli budynek poświęcił Ks. Jan Gołembiewski z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Janówku Pierwszym. Nowe centrum ma być nie tylko ośrodkiem kulturalnym dla mieszkańców Krubina i okolic. Pomieści również nową remizę strażacką OSP Krubin. Koszt całkowity budowy Centrum to 2 730 000 zł.

Zdrowa rywalizacja
Podczas całej imprezy odbywał się Turniej Sołectw. Podczas wyboru jury pod ocenę brało estetykę stoiska, występy reprezentantów na scenie i dodatkowe punkty zdobyte w rywalizacji sportowej. Najlepsze okazało się sołectwo Olszewnica Stara wspierane przez  Stowarzyszenie Aktywnych Olszewnica Stara. Drugie miejsce zajął Kałuszyn, trzecie – gospodarz imprezy – Krubin. Puchar zwycięzcom wręczył wójt Paweł Kownacki, a pozostałych zawodników wraz z przewodniczącym Rady Gminy odznaczył medalami. Ale Turniej Sołectw to nie tylko rywalizacja o miejsce na podium, ale przede wszystkim integracja na poziomie lokalnym i zaproszenie mieszkańców do organizacji ich własnego święta. – Przy każdej nadarzającej okazji powtarzamy, że jednym z najcenniejszych bogactw gminy są ludzie – aktywni, twórczy, bezinteresownie dzielący się swoimi talentami, po prostu świadomi potencjału, którym dysponują,  lokalni patrioci. Włączanie się aktywnych osób, rodzin, sołectw, organizacji, środowisk w organizowanie największych gminnych wydarzeń daje niesamowite poczucie wspólnoty, która w ten sposób buduje się i umacnia – mówi Mariusz Kraszewski z Urzędu Gminy Wieliszew.

Wieliszewskie smaki
Wielkim zainteresowaniem wśród odwiedzających imprezę cieszył się konkurs kulinarny Smaki Gminy Wieliszew. Nagroda Grand Prix trafiła do Łukasza Smyka za okonia z patelni w puree pomidorowym. Przysmak pana Łukasza zdobył także tytuł oficjalnej potrawy regionalnej Gminy Wieliszew (2012-2013). Bezkonkurencyjne w kategorii “zupa” okazało się Towarzystwo Przyjaciół Michałowa-Reginowa za grzybową z łazankami. Przedstawicielka stowarzyszenia Mirosława Przybysz zdobyła I miejsce za pierogi z kapustą i grzybami w kategorii “danie główne”. Za najlepszy deser jury uznało Topolińskie Rikardino. W kategorii „inne” równorzędne I miejsce zdobyły Stowarzyszenie Aktywnych Olszewnica Stara za „babę na zimno” oraz sołectwo Topolina za nalewkę z pigwy.

Biesiada pod chmurką
Wyśmienite napitki i syte potrawy lokalnych gospodyń wprowadziły mieszkańców i gości w iście szampański humor. Upust zdrowej energii mogli dać podczas koncertu Kamratów i zespołu G-Bang. Grupa kuglarzy Children of Fire zaprezentowała pokaz panowania nad ogniem. Dzieciaki też nie narzekały na brak atrakcji – konkursy, zabawy, dmuchańce…

Katarzyna Śmierciak