Legionowo. Rondo u zbiegu Sobieskiego i Krasińskiego nazwane imieniem Legionowskich Organizacji Pozarządowych? Kolejna inicjatywa mieszkańców

rondo sobieskiego krasińskiego1

Rondo u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Zygmunta Krasińskiego w Legionowie, fot. https://www.google.com/maps

W ostatnich tygodniach legionowianie prześcigają się w propozycjach nazewniczych dla rond albo dopiero powstałych, albo już istniejących w naszym mieście. Tym razem chcą, aby patronem ronda mieszczącego się przy targowisku miejskim na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego i Zygmunta Krasińskiego były legionowskie organizacje pozarządowe. Co Wy na to?

Kolejna petycja

W poniedziałek, 18 września 2023 r. do Rady Miasta w Legionowie wpłynęła petycja w sprawie nazwania ronda znajdującego się u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Zygmunta Krasińskiego w Legionowie imieniem Legionowskich Organizacji Pozarządowych. Najpewniej jako pierwsi sprawą zajmą się radni z komisji skarg, wniosków i petycji, potem zaś nad tym wnioskiem pochyli się cała Rada Miasta Legionowo.

 

Rondo pod patronatem Legionowskich Organizacji Pozarządowych?

Nadanie rondu nazwy rondo im. Legionowskich Organizacji Pozarządowych nie tylko uhonoruje organizacje i zaangażowanych w ich działania mieszkańców i mieszkanki naszego miasta, ale również stanie się symbolem otwartości miasta Legionowo na inicjatywy obywatelskie. Będzie to również zachęta dla kolejnych pokoleń, by angażować się w życie społeczne miasta. Wybrane rondo jest jednym z ważniejszych w Legionowie i do dzisiaj nie posiada żadnej nazwy. Nadanie proponowanej nazwy będzie codziennie przypominać mieszkańcom o tych, którzy pracują na rzecz ich dobra, a także promować inspirować mieszkańców do zaangażowania się w działalność lokalnych organizacji pozarządowych lub do śledzenia ich działań – dowiadujemy się z treści tej petycji. – Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w demokratycznym państwie prawa. Są one często głosem mniejszości, grup marginalizowanych czy po prostu tych, którzy nie mają bezpośredniego dostępu do centrum władzy. Działalność organizacji pozarządowych w środowisku lokalnym umożliwia aktywne uczestnictwo obywateli w procesie decyzyjnym, co jest jednym z kluczowych filarów demokracji. Ponadto biorą one bardzo istotny udział w realizacji zadań publicznych. W środowisku lokalnym działalność organizacji pozarządowych jest szczególnie ważna, ponieważ umożliwia mieszkańcom bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki lokalnej i reagowanie na bieżące potrzeby społeczności. Organizacje te często pełnią rolę „mostu” między władzami a obywatelami, ułatwiając komunikację i współpracę. Ponadto, umożliwiają kontrolę działań samorządu z perspektywy obywatelskiej, co jest nieodłącznym elementem demokratycznego państwa prawa. Ich działalność, oparta na transparentności, uczciwości i odpowiedzialności, przyczynia się do budowy zaufania między władzami a obywatelami i wzmacnia społeczną spójność. W kontekście państwa prawa, organizacje pozarządowe pełnią również funkcję kontrolną, monitorując przestrzeganie praw człowieka, wolności obywatelskich i standardów demokratycznych. Dzięki nim możemy być pewni, że nasze prawa są przestrzegane i że każdy obywatel jest traktowany z godnością i szacunkiem, niezależnie od jego pochodzenia, przekonań czy statusu społecznego. Lokalne organizacje pozarządowe od lat stanowią istotny filar działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej w naszym mieście Legionowie. Przez lata zaangażowania w działalność społeczną pokazały, że ich wkład w rozwój Legionowa jest nieoceniony. Nadszedł czas, by docenić ich wkład w życie naszego miasta – czytamy w niej następnie.

 

Propozycje nazewnicze dla legionowskich rond

W ostatnich tygodniach legionowianie prześcigają się w propozycjach nazewniczych dla rond albo dopiero powstałych, albo już istniejących w naszym mieście. Z ich ust padły w ostatnim czasie sugestie, aby rondo położone u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Parkowej w Legionowie nazwać imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to zbudowane u zbiegu ulic generała Józefa Sowińskiego, Artura Grottgera i Zygmunta Krasińskiego imieniem Piotra Pawłowskiego, natomiast to powstałe przy tunelu kolejowym na skrzyżowaniu ulic Handlowej, Przemysłowej i Kwiatowej imieniem Bronisławy Romanowskiej-Mazur.

Do sprawy będziemy wracać.