Jabłonna. Roboty, komety i bakterie czyli XVIII Festiwal Nauki

PAN_Festiwal_Nauki_2014_19

Festiwal Nauki PAN 2014 (fot. GP/kg)

W dniach 20 – 21 września w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie odbył się XVIII Festiwal Nauki. Goście mogli poznać tajniki nauki i skorzystać z wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Przez dwa dni w godzinach 10.00 – 16.00 w ogrodach Pałacu w Jabłonnie odbywała się kolejna edycja Festiwalu Nauki. Na przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji: były stoiska promocyjne, pokaz umiejętności psa policyjnego czy możliwość obejrzenia sprzętu strażackiego.  Zarówno najmłodsi jak i dorośli mogli poznać obyczaje pszczół, dowiedzieć się, jak powstało Legionowo czy zobaczyć, jak wyglądała moda dziecięca na przełomie XVIII i IX wieku.

Pokazy i prezentacje

Na festiwalu pojawiły się stoiska m.in. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego  czy Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie zaprezentowała taktykę działań ratowniczo-gaśniczych, a Centrum Szkolenia Policji w Legionowie omawiało jedną z technik kryminalistycznych, którą jest daktyloskopowanie. Pojawił się także pies policyjny, który zaprezentował, jak rozprawia się z przestępcami, pokonuje przeszkody i znajduje przedmioty za pomocą węchu. Przy stoiskach Ambasad Gruzji i Bułgarii mogliśmy bliżej zapoznać się z kulturą, obyczajami i krajobrazami tych państw. Swoje stoiska miała także Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie czy Akademia Pedagogiki Specjalnej.

Trochę nauki

Dzięki Instytutowi Geofizyki PAN czy Centralnemu Laboratorium Ochrony Radiologicznej dzieci oraz dorośli mogli zgłębić tajniki nauki, dowiedzieć się dlaczego trzęsienia ziemi burzą budynki i czym jest promieniowanie jonizujące. Instytut Chemii Organicznej PAN przedstawiał na przykładzie balonów jak działa ciekły azot. Centrum Badań Kosmicznych PAN opowiadało o kometach, dużym zainteresowaniem cieszył się Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej, który zaprezentował roboty klasy Hexor.

Oficerska Szkoła Aeronautyczna (1919-1924)

Podczas festiwalu Muzeum Historyczne w Legionowie oraz Oficyna Wydawnicza AJAKS zaprezentowały książkę „Oficerska Szkoła Aeronautyczna (1919-1924)” autorstwa Zygmunta Kozaka, Zbigniewa Moszumańskiego i Jacka Szczepańskiego. Otwarta w maju 1919 r. Oficerska Szkoła Aeronautyczna była głównym ośrodkiem kształcenia pierwszych kadr oficerskich i podoficerskich polskich wojsk balonowych. Szkoła początkowo znajdowała się w Poznaniu, później została przeniesiona do Torunia, jej absolwentami byli oficerowie i podoficerowie jednostek balonowych z Legionowa. Uczniowie zafascynowani byli nietypowym rodzajem broni, jakim są wojskowe balony obserwacyjne.