Rada Miasta Legionowo uchwaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla przeszło 25 hektarów położonych w zachodniej części Legionowa tj. terenów leżących na granicy Legionowa i gminy Wieliszew, przylegających do ulic Orzechowej, Suwalnej i Grzybowej. Samorząd zgodził się, aby w przyszłości przy m. in. ulicy Olszankowej powstał nowy blok. Zakazał natomiast realizacji inwestycji związanych z magazynowaniem, spalaniem i recyklingiem śmieci na całym wskazanym obszarze.
W środę, 25 października 2023 r. Rada Miasta Legionowo uchwaliła nowy mpzp dla przeszło 25 hektarów położonych w sąsiedztwie legionowskiego cmentarza parafialnego tj. dla działek leżących na granicy Legionowa i gminy Wieliszew przylegających do ulic Orzechowej, Suwalnej i Grzybowej na osiedlu Młodych. Procedurę związaną z reformą tej przestrzeni rozpoczęto latem 2020 r.
Gdzie będzie można budować nowe bloki?
Wskazany dokument na wspominanym obszarze ustanawia zabudowę wielorodzinną, jednorodzinną, w tym tę szeregową i usługową. Wprowadza też teren komunikacji samochodowej, na którym w przyszłości będą mogły powstać m. in. zespoły garaży. Nowe bloki, w tym te z usługami na parterach, które będą tu mogły powstać w przyszłości m. in. przy ulicach Suwalnej, Olszankowej i Grzybowej będą mogły maksymalnie liczyć od 4 do 5 pięter, a ich maksymalne wysokości mają wynieść od 15 do 20 metrów. Nowe tego typu budynki będą mogły być budowane wyłącznie na działkach, których minimalne powierzchnie wyniosą po przynajmniej 1 tys. m ². Na wszystkich terenach zabudowy wielorodzinnej przewiduje się wprowadzenie wskaźników minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 25 procent i maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych na poziomie 40 procent. Dokument ten przewiduje też możliwość budowy nowego bloku na mierzącej nieco ponad 1,4 tys. m² działce, na której obecnie znajduje się budynek dawnego Pewexu. Zgodnie z wnioskiem inwestora, czyli w tym przypadku miejscowej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) na tej nieruchomości w przyszłości będzie mógł powstać mierzący 20 metrów wysokości i liczący nie więcej niż 5 pięter blok, a ją samą będzie można zabudować w maksymalnie 40 procentach, zostawiając przy tym przynajmniej 25 procent powierzchni biologicznie czynnej.
Szeregowce tylko przy fragmencie Suwalnej
Tereny intensywnej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej przewidziano jedynie przy ulicy Suwalnej, tuż przed jej skrzyżowaniem z ulicą Jaśminową. Oznacza to, że tylko w tej lokalizacji w przyszłości będą mogły powstawać m. in. nowe szeregowce. Nowe budynki jednorodzinne nie będą mogły liczyć więcej, niż 3 piętra i nie będą mogły być wyższe niż 12 metrów.
Przy cmentarzu będzie można budować nowe bliźniaki
Na terenach w większości obecnie jeszcze zalesionych, przylegających do skrzyżowań ulicy Suwalnej z ulicami Orzechową i Jaśminową nowy mpzp ustanawia nowe zabudowania w formie jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w układzie albo wolnostojącym, albo bliźniaczym. Nowe powstałe w tej okolicy budynki mieszkalne nie będą mogły liczyć więcej, niż 3 piętra i nie będą mogły być wyższe niż 12 metrów. Dla nieruchomości mających być w przyszłości zabudowanych – a znajdujących się na tych terenach – przewidziano również minimum 30 procent powierzchni biologicznie czynnej i maksymalnie 50 procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych. Co więcej, domy jednorodzinne wolnostojące będzie można tu budować na działkach mierzących po minimum 400 m², natomiast jeden segment bliźniaka będzie można tu postawić na działkach mierzących po przynajmniej 250 m². Podobną intensywność zabudowy przewidziano na pozostałych terenach przeznaczonych w tym dokumencie pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową, również tą połączoną z usługami.
Zabudowa usługowa
Nowe budynki usługowe, w tym również te, w których będą świadczone usługi publiczne np. zdrowotne, oświatowe i kulturalne realizowane na osiedlu Młodych w Legionowie nie będą mogły być wyższe, jak 12 metrów. Działki, na których takie budowle będą mogły powstać nie będą mogły mierzyć mniej, jak 500 m² w przypadku usług nieuciążliwych i 1 tys. m² w przypadku usług publicznych. Ich powierzchnie biologicznie czynne będą musiały wynosić przynajmniej od 20 do 30 procent, zaś procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych w przypadku tego typu zabudowy będzie mógł wynosić 60 procent.
Zespoły garażowe przy Olszankowej
Na końcu ulicy Olszankowej, tuż przy granicy Legionowa z gminą Wieliszew zabezpieczono teren pod komunikację samochodową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przyszłości będą mogły być tu realizowane takie obiekty jak m. in. zespoły garażowe o wysokości do 5 metrów, czy też nowe miejsca parkingowe.
Parametry parkowania
Dla tych przeszło 25 hektarów położonych na osiedlu Młodych w Legionowie ustalono też parametry parkowania. I tak, na terenach zabudowy wielorodzinnej ma obowiązywać wskaźnik 1,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie, na terenach jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej – 2 miejsca parkingowe na 1 lokal mieszkalny powstały w takiej zabudowie, a na terenach zabudowy usługowej – przynajmniej 2 miejsca parkingowe na 1 lokal użytkowy.
Zakaz inwestycji związanych z gospodarką odpadami
– Na całym obszarze objętym planem zakazuje się lokalizowania usług uciążliwych oraz związanych z gospodarką odpadami ich magazynowaniem, spalaniem i recyklingiem – dowiadujemy się z treści tego przyjętego przez samorząd dokumentu.
Rysunek projektu mpzp dla osiedla Młodych w Legionowie, fot. UM Legionowo