Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Serock zgodnie z obowiązującymi przepisami ratusz rozpoczął kontrole mieszkańców, których nieruchomości są niepodłączone do kanalizacji sanitarnej, czyli wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Serocki magistrat przygotował poradnik z najczęściej zadawanymi pytaniami w tej sprawie oraz odpowiedzi na nie.
– Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a i 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej, a w przypadku braku kanalizacji wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. – informują seroccy urzędnicy.
Serocki ratusz przypomina również, że każda taka nieruchomość, zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie kontrolowana co najmniej raz na dwa lata. Podczas kontroli sprawdzane będzie wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków, posiadanie umów na świadczenie usług asenizacyjnych oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.
– W związku z powyższym informujemy, że rozpoczęliśmy kontrole częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków, a także zawarcia umów na usługi ascenizacyjne. Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli. Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków, powinny zawrzeć takie umowy niezwłocznie. – dodają urzędnicy.
Obowiązkiem osób, które posiadają zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych jest:
- podpisanie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności asenizacyjnej,
- regularne pozbywanie się nieczystości ciekłych oraz zbieranie dowodów uiszczania opłat potwierdzających korzystanie z takich usług.
Obecnie mieszkańcy gminy Serock mogą korzystać z usług 29 podmiotów posiadających zezwolenie Burmistrza Miasta i Gminy Serock na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. W przypadku opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Miasta i Gminy Serock zezwolenie takie posiadają cztery firmy. Pełna lista powyższych podmiotów dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Serock pod TYM adresem.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kontroli pozbywania się nieczystości ciekłych przygotowane przez serocki ratusz:
1. Czy każdy mieszkaniec zostanie skontrolowany?
- Tak, kontroli podlegają właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy albo przydomową oczyszczalnię ścieków.
2. Czy jeśli mam faktury i dowody zapłaty czy to wystarczy do kontroli?
- Nie, podczas kontroli należy przedłożyć zarówno dowody uiszczania odpłat za usługi wywozu nieczystości ciekłych, jak i umowę z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu nieczystości.
3. Kto powinien zawrzeć umowę na wywóz nieczystości ciekłych?
- Umowa na wywóz nieczystości ciekłych powinna być zawarta przez właściciela nieruchomości.
4. Co mi grozi jeśli nie przedstawię dokumentów?
- Zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2d ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r., poz. 2519 ze zm.), kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny 500-5000 zł.
5. Gdzie znajdę wykaz uprawnionych podmiotów do wywozu nieczystości ciekłych?
- Wykaz uprawnionych podmiotów do wywozu nieczystości ciekłych znajduje się na stronie www.serock.pl w zakładce Dla mieszkańca – Odpady komunalne oraz nieczystości ciekłe.
6. Z jakich przepisów wynika kontrola?
- Zgodnie z art. 6 ust. 5a oraz art. 9u Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Burmistrz ma obowiązek dokonania kontroli w zakresie posiadanej umów i dowodów uiszczania opłat za usługi.
7. Kto przeprowadza kontrole?
- Kontrole przeprowadza upoważniony pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Serocku wraz z funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Serocku.
8. Czy kontrole są jednorazowe?
- Nie, zgodnie z obowiązującymi przepisami każda nieruchomość będzie kontrolowana co najmniej raz na dwa lata.
9. Mam więcej pytań- gdzie znajdę pomoc?
- Odpowiedzi na pytania można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, tel. 22 782 88 40/50.