Wieliszew. 25-lecie Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”. 10 listopada uroczysty koncert galowy

promyki

Już w najbliższy piątek (10 listopada), w hali sportowej przy ul. Modlińskiej 65 w Wieliszewie odbędzie się Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki. Tegoroczna edycja zostanie w całości poświęcona jubileuszowi 25-lecie istnienia Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.

 

 

– Są z nami 25 rok. Bez nich trudno sobie wyobrazić kulturalny krajobraz Gminy Wieliszew, ale również całego regionu – są jedynym działającym zespołem ludowym w powiecie legionowskim i jedną z największych grup folklorystycznych nie tylko na Mazowszu. Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa świętuje jubileusz ćwierćwiecza, zapraszając na koncert galowy 10 listopada w hali sportowej w Wieliszewie. Wstęp wolny, start godz. 17.00 a w programie 6 nowych układów, w tym 4 premiery – stąd widowisko polecamy także tym, którzy repertuar „Promyków” znają „na wylot”! – informuje Ośrodek Kultury w Wieliszewie.

 

 

Relacja na żywo z imprezy odbędzie się również on-line – kanał OK Wieliszew na yuotube.com

W zaplanowanym na ok. 160 minut programie (w tym 100 minut tańca!), podzielonym na cztery bloki tematyczne związane z historią Polski i jej regionami kulturowymi, na parkiecie zobaczymy wszystkie grupy wiekowe Zespołu. “Promyki” zabiorą nas w podróż w czasie i przestrzeni „Od tradycji do niepodległości”, przez „Mazowsze, gdzie bije Serce Polski”, „Ślōnzŏków i Góroli”, po „Kresowe doznania” z wielkim finałem.

Jak dodaje Ośrodek Kultury w Wieliszewie na parkiecie zobaczymy aż 4 premierowe układy: tańce krzczonowskie z okolic Lublina w wykonaniu grupy reprezentacyjnej („Wschodnie Zakochanie”), symboliczne tańce ukraińskie również grupy reprezentacyjnej („Hopok”) oraz w finale koncertu w wykonaniu grup młodzieżowej, seniorskiej i reprezentacyjnej tańce łemkowskie z pogranicza („Ne budu tu, pidu dali”). Czwartym nieznanym jeszcze miejscowej publiczności tańcem będzie „Czartowska Błędnica” – tzw. kompozycja solowa czy też taniec dowolny (na wzór łyżwiarskich par tanecznych) w wykonaniu najlepszej z turniejowych par „Promyków” – Jakuba Rembelskiego i Julii Kowalik. Odświeżeniu poddano również 2 znane już tańce, które zyskały nową choreografię („Poleczkowe umizgi” Promyczków i „Tańce Beskidu Śląskiego” grupy młodzieżowej).

W trakcie gali jubileuszowej możliwe będzie wsparcie Zespołu i działającego w jego imieniu Stowarzyszenia (zbiórka „do puszki”) oraz otrzymanie nowego wydawnictwa muzycznego „Promyków” – czwartej w dorobku Zespołu płyty, zatytułowanej „Nie Wieś / Nie Miasto”.

Szczegółowe informacje dotyczące jubileuszowej gali, która odbędzie się już 10 listopada można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka Kultury w Wieliszewie pod TYM adresem.