Z początkiem 2025 roku zacznie w Polsce obowiązywać system kaucyjny na opakowania. 50 gr kaucji doliczone zostanie do plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra – możemy przeczytać w projekcie rozporządzenia resortu klimatu i środowiska w tej sprawie.
Nowe przepisy dotyczące systemu kaucyjnego, które zaczną obowiązywać już za trochę ponad rok (od 1 stycznia 2025 roku) wdrożą w Polsce unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Ustawa w powyższej sprawie z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw 12 września 2023 roku.
Co wprowadzi powszechny system kaucyjny?
Nowe przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw zakładają, że do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, która będzie zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie bez konieczności przedstawienia paragonu.
Duże placówki handlowe, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą zobligowane do odbierania pustych opakowań, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
Ile wyniesie kaucja?
W środę (22 listopada) na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczący wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych ogólnopolskim systemem kaucyjnym.
Zgodnie z powyższym projektem rozporządzenia do butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów (włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych), do puszek metalowych o pojemności do jednego litra oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra, doliczona ma zostać kaucja w wysokości 50 gr. Kaucja będzie doliczona do każdego opakowania.
W państwach UE mamy do czynienia ze zróżnicowaną wysokością kaucji i w zależności od kraju waha się ona w granicach od 0,07 do 0,25 euro. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że najczęściej jest to ok. 0,10 euro, czyli ok. 50 gr.