Jaką wycinarkę CNC wybrać? Zwróć uwagę na te cechy
Zanim przejdziemy do dodatkowego osprzętu, zacznijmy od podstaw. Potrzebujesz rzecz jasna dobrej wycinarki CNC, która będzie bazą do dalszych modyfikacji. Ten wybór, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroką listę dostępnych ofert, nie jest prosty.
Wybierając wycinarkę CNC, zwróć uwagę na następujące cechy, które zdecydują o jej efektywności i dopasowaniu do Twoich potrzeb produkcyjnych:
- Dokładność i precyzja: maszyna powinna zapewniać najwyższą jakość cięcia niezależnie od charakterystyki materiału poddawanego obróbce.
- Technologia cięcia: wybierz technologię, która najlepiej odpowiada obrabianym materiałom i potrzebom Twojej firmy. Każda z dostępnych metod (tlenowa, plazmowa, laserowa, wodna) ma zarówno wady, jak i zalety.
- Energooszczędność: zwróć uwagę nie tylko na koszty początkowe, ale również wydatki związane z eksploatacją. Często stawiając na nowsze technologie, będziesz w stanie uzyskać zdecydowanie wyższą energooszczędność (np. laser światłowodowy zamiast gazowego).
- Integracje z rozwiązaniami IT: nowoczesny sprzęt powinien być w stanie wymieniać dane m.in. z oprogramowaniem, które wykorzystujesz do zarządzania procesami.
- Wsparcie producenta: Upewnij się, że dostawca zapewnia kompleksowe wsparcie techniczne i serwis. Dobry sprzęt będzie można również rozbudowywać, zwiększając tym samym jego możliwości.
Dodatkowy osprzęt do wycinarki CNC: co wybrać?
Jeśli zależy Ci na zyskaniu nowych możliwości i zwiększeniu funkcjonalności narzędzi, nie zawsze musisz decydować się na wymianę. Do Twojej dyspozycji pozostanie gama dodatkowego osprzętu, jeśli wybierzesz wycinarki CNC Eckert.
Warto rozważyć zakup takich elementów jak:
- Głowice tnące: zapewniają precyzyjne cięcie niezależnie od materiałów i metody obróbki. Dobrej jakości głowice tnące mogą zapewnić dodatkowe możliwości (w tym cięcia 3D) oraz znacznie usprawnić procesy.
- Sprzęt ułatwiający załadunek i transport elementów: automatyzacja procesów załadunku i transportu materiałów może znacząco zwiększyć efektywność produkcji, minimalizując jednocześnie wysiłek fizyczny pracowników. To więc również inwestycja w bezpieczeństwo.
- Stoły do cięcia: stół do cięcia może zapewnić nowe możliwości, usprawnić procesy i wpłynąć na ich bezpieczeństwo.
- Systemy wentylacji i filtrowania zanieczyszczeń: spoczywa na Tobie obowiązek zapewnienia czystego i bezpiecznego środowiska pracy, co jest szczególnie ważne w przemyśle, gdzie procesy cięcia mogą generować pył i inne zanieczyszczenia.
Szkolenia pracowników – najlepszy sposób na zwiększenie możliwości firmy
Oczywiście same inwestycje w sprzęt to nie wszystko. Jeśli chcesz wykorzystać pełnię potencjału urządzeń, musisz równolegle inwestować również w kompetencje Twojej załogi.
Musisz zapewnić pracownikom odpowiednią wiedzę i umiejętności, które pozwolą im świadomie korzystać z możliwości tych zaawansowanych urządzeń. Szkolenia wstępne oraz cykliczne programy edukacyjne zapewniają, że personel będzie na bieżąco z najnowszym stanem wiedzy i najlepszymi praktykami zarówno w obsłudze maszyn, jak i w zakresie szerszej realizacji procesów technologicznych, z jakimi ma na co dzień do czynienia.