Wojewoda mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod postacią budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej, Słonecznej, Polnej i Popiełuszki w Wieliszewie. Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało prawie 2 miesiące.
Podział nieruchomości
12 grudnia 2023 r. wojewoda mazowiecki wydał tzw. decyzję ZRID, formalnie umożliwiającą budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej, Słonecznej, Polnej i Popiełuszki w Wieliszewie. Przed wydaniem tej decyzji trzeba było podzielić kilkadziesiąt nieruchomości położonych w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia. Część z tych działek została przejęta na potrzeby realizacji tego przedsięwzięcia drogowego. Chodzi zwłaszcza o nieruchomości położone w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631) tj. ulicy Modlińskiej w Wieliszewie.
Z treścią pozwolenia na budowę można zapoznać się w delegaturze w Ostrołęce
Właściciele „parcelowanych” na rzecz przebudowy wskazanej drogi wojewódzkiej terenów mogą się teraz zapoznać ze szczegółami decyzji ZRID wydanej przez wojewodę mazowieckiego w wydziale infrastruktury i rolnictwa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW) w Warszawie, a dokładnie w jego delegaturze w Ostrołęce w oddziale specjalistycznej administracji architektoniczno–budowlanej, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Odwołania od ww. decyzji można wnieść w terminie 14 dni od skutecznego jej doręczenia do ministra rozwoju i technologii, za pośrednictwem wojewody mazowieckiego.
Instrukcje dla wywłaszczonych właścicieli działek
– W przypadku, w którym dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej odpowiednio wyda tę nieruchomość lub wyda nieruchomość i opróżni lokal oraz inne pomieszczenia niezwłocznie, lecz nie później, niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej posiadającej rygor natychmiastowej wykonalności – wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5 procent wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego. Jeśli wykazują Państwo gotowość do wydania nieruchomości, w celu udokumentowania powyższego faktu winni Państwo wysłać oświadczenie do inwestora – informują przedstawiciele wojewody mazowieckiego.
Zakończono projektowanie
Powyższą inwestycję wykona Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie. W 2022 r. instytucja ta wybrała firmę, która miała zająć się jej projektowaniem. W zakres tej usługi weszło także zaprojektowanie przebudowy dwóch innych położonych w gminie Wieliszew skrzyżowań. Mianowicie, prace dotyczyły modernizacji skrzyżowań ulic Nowodworskiej i Szkolnej w Skrzeszewie oraz Modlińskiej i Przedpełskiego w Wieliszewie. Ostatecznie zdecydowano, że projekty przebudowy 3 skrzyżowań DW nr 631 tj. ulic Nowodworskiej i Modlińskiej z drogami przebiegającymi przez teren gminy Wieliszew wykona firma Urban Media z Warszawy. Łącznie kosztowało blisko 660 tys. zł. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.
Brano pod uwagę światła. Zdecydowano się na rondo
Dla każdego z 3 powyżej wspomnianych skrzyżowań projektanci z firmy Urban Media z Warszawy zaproponowali po 2 rozwiązania. W grę wchodziły albo wyposażenie ich w światła, albo przebudowanie ich w ronda. W przypadku skrzyżowania ulic Modlińskiej, Słonecznej, Polnej i Popiełuszki w Wieliszewie rozwiązaniem, na które się ostatecznie zdecydowano jest rondo.
Koncepcja ronda na skrzyżowania ulic Modlińskiej, Słonecznej, Polnej i Popiełuszki w Wieliszewie, fot. Paweł Kownacki wójt gminy Wieliszew Facebook (archiwum GP)