Wieliszew. Trwa modernizacja elektrowni wodnej w Dębem. Obiekt zwiększy swoją efektywność energetyczną o około 17 procent

elektrownia wodna dębe

Elektrownia wodna Dębe na rzece Narew w gminie Wieliszew, fot. PGE Energia Odnawialna S.A.

Trwa modernizacja należącej do spółki PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Dębe. Aktualnie, w Starostwie Powiatowym w Legionowie wszczęto postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz przebudowy hali maszyn w tym obiekcie w zakresie pomostu technicznego. Cały proces inwestycyjny powinien się zakończyć jeszcze w tym roku.

Wniosek o pozwolenie na budowę

1 lutego 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. przebudowa hali maszyn Elektrowni Wodnej Dębe w zakresie pomostu technicznego. Przedsięwzięcie ma zostać wykonane na obiekcie usytuowanym na rzece Narew, zlokalizowanym na terenie gminy Wieliszew. Inwestorem jest właściciel tej elektrowni wodnej, czyli spółka PGE Energia Odnawialna S. A. Decyzji administracyjnej w tej sprawie należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Proces inwestycyjny

Elektrownia Wodna Dębe już od kilkunastu miesięcy jest modernizowana. Dotąd wymieniono w tym obiekcie dwa najgłębiej położone w hali maszyn hydrozespoły wraz z instalacją elektryczną, wentylacją i systemem przeciwpożarowym. – Modernizacja Elektrowni Wodnej Dębe to wyzwanie inżynieryjne i logistyczne. Usuwane są m. in. dwutonowe łopaty ruchome aparatu kierowniczego, 30-tonowa turbina oraz jeszcze cięższy wirnik generatora. Wiele prac modernizacyjnych realizuje się pod wodą, ekipy nurków uzupełniają ubytki w betonie wraz z wykonaniem napraw iniekcyjnych – donoszą branżowe media, w tym m. in. portal internetowy pt. Automatyka B2B. Z harmonogramu realizacji tej inwestycji wynika, że cały ten proces powinien zakończyć się do końca 2024 r.

 

Obiekt zwiększy swoją efektywność energetyczną

Zakłada się, że dzięki powyższej modernizacji ten pracujący od 1963 r. obiekt będzie mógł działać bez żadnych większych przeszkód jeszcze przez kolejnych przynajmniej 40 lat, a jego efektywność energetyczna wzrośnie. Szacunki mówią, że po wykonaniu automatyzacji działających w tej elektrowni wodnej urządzeń elektrycznych i mechanicznych, będzie ona produkować o około 17 procent więcej energii, osiągając poziom 120 Gwh rocznie.

Elektrownia Wodna Dębe pracuje od 1963 roku. Zbudowano ją przy stopniu wodnym, obejmującym 230-metrową zaporę na rzece Narew. Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Jego część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych, a w każdym z nich zamontowane zostały dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 metra, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się: hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią, rozdzielnią niskiego napięcia oraz halą montażową. Elektrownia połączona jest z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym pięcioma liniami o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy, a jej moc zainstalowana wynosi 20 MW osiągana przy spadzie 5,7 metrów i przełyku instalowanym turbin 428 m³/s – dowiadujemy się ze strony internetowej PGE Energia Odnawialna S. A.