Już można rozliczać podatek za 2023 rok. Do kiedy będzie można składać PIT?

Formularz PIT

W czwartek (15 lutego) ruszyła możliwość rozliczenia PIT za 2023 rok. Zeznania będzie można składać do 30 kwietnia (wtorek) br. m.in. za pośrednictwem usługi “Twój e-PIT”. Pamiętajmy, że za niezłożenie na czas PIT-u może grozić kara finansowa.

 

 

Rozliczenia zeznania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), można dokonać za pomocą tradycyjnych, papierowych formularzy jak również przy użyciu usługi Twój e-PIT. Ta druga opcja pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba fatygować się do urzędu i stać w kolejce.

 

 

Logując się do usługi Twój e-PIT, znajdziemy w niej automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) roczne zeznanie podatkowe. W wielu przypadkach wystarczy sprawdzić poprawność danych i zaakceptować je klikając przycisk “wyślij”.

Dzięki usłudze Twój e-PIT istnieje możliwość złożenia zeznania: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP i informacji PIT-DZ.

Obywatele mogą rozliczać się z fiskusem za 2023 rok od 15 lutego br. Natomiast ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego to 30 kwietnia br. Oznacza to, że mamy dwa i pół miesiąca na złożenie deklaracji do fiskusa.

W przypadku usług Twój e-PIT można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku wypełnione deklaracje w formie papierowej można wysłać pocztą (dokumenty trzeba nadać w okienku Poczty Polskiej przed upływem terminu na złożenie zeznania) lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Co w przypadku przeoczenia terminu rozliczenia z fiskusem?

W przypadku spóźnienia ze złożeniem PIT-u możemy zostać ukarani karą grzywny plus ewentualnie zapłacimy odsetki za zwłokę. Jeśli kwota podatku do zapłacenia nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę, to mamy do czynienia z wykroczeniem. Podobnie jest, gdy nie ma podatku do zapłacenia, a po prostu spóźniliśmy się ze złożeniem deklaracji.

Konsekwencje niezłożenia rozliczenia z fiskusem w terminie w przypadku, gdy kwota niezapłaconego podatku jest wyższa niż pięciokrotność pensji minimalnej, będzie to już przestępstwo. W takich przypadkach kary mogą być liczone nawet w milionach złotych.

Czynny żal

Przepisy przewidują uniknięcie poważnych konsekwencji za nierozliczenie się z fiskusem na czas. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wykroczeniem czy z przestępstwem, to możemy złożyć deklarację czynnego żalu. Jest to przyznanie się do winy i wyrażenie skruchy, które może nam pomóc w uniknięciu kary. Jest jednak bardzo ważny warunek, żeby czynny żal mógł być zastosowany – musimy złożyć go złożyć przed rozpoczęciem postępowania przez fiskusa.