Kraj. Będzie zakaz sprzedaży e-papierosów? Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace zmierzające w tym kierunku

pexels-olena-bohovyk-11587598

Zdjęcie dodane przez Olena Bohovyk: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-rece-trzymajacy-dymiacy-11587598/

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że rząd rozpoczął prace nad zmianami dotyczącymi e-papierosów. Więcej w rozmowie z dziennikarzami Programu Pierwszego Polskiego Radia przekazał w tej sprawie wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, który poinformował, że zakaz sprzedaży e-papierosów mógłby zostać wprowadzony w ciągu najbliższych miesięcy. – Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu – powiedział wiceminister zdrowia.

 

 

W środę minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że rząd rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów. Szefowa resortu zdrowia oceniła, że „te papierosy to rzeczywiście plaga”.

 

 

– Będziemy chronić szczególnie młodych ludzi; w Ministerstwie Zdrowia, z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów – przekazała Izabela Leszczyna, zaznaczając, że chciałaby zakazać sprzedaży takich papierosów.

Jednorazowe e-papierosy zostaną zakazane?

Więcej szczegółów o możliwym terminie w prowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów w trakcie rozmowy z dziennikarzami radiowej Jedynki przekazał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. – Sądzę, że w ciągu najbliższych miesięcy. Idealnie byłoby, gdyby udało się to zrobić do wakacji. – poinformował wiceszef resortu zdrowia.

– Mamy dane statystyczne, że wzrasta ilość używania jednorazowych e-papierosów właśnie w okresie wakacyjnym, wówczas sprzedaż jest ogromna, dlatego że one są najbardziej popularne wśród młodych ludzi, wśród ludzi, którzy kupują chętnie te wyroby, dla których ich cena jest w miarę przystępna. – dodał Wojciech Konieczny.

Czy jednorazowe e-papierosy szkodzą zdrowiu?

Wojciech Konieczny w rozmowie dziennikarzami radiowej Jedynki podkreślił, że urządzenia te przykuwają uwagę kolorami, zapachem i smakiem. – Są złowieszczo fajne, wyglądają jako coś atrakcyjnego, a to są urządzenia, które służą rozpoczęciu nałogu i to bardzo złego, groźnego nałogu i to jeszcze w młodym wieku.

– Jeśli chodzi o jednorazowe e-papierosy, to tutaj w moim odczuciu jedynie zakaz, i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu, bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli. Ja jestem za zakazem całkowitym tych jednorazowych e-papierosów – dodał wiceminister.

Jak przekazał Wojciech Konieczny, „pewnie jak już będziemy to prawo wprowadzali, to nie będzie to jeden przepis zakazujący tylko sprzedaży tych jednorazowych e-papierosów”. – Tylko przy okazji też poruszymy inne kwestie antynikotynowe – zapowiedział.

Czym są e-papierosy?

W Polsce pierwsze wzmianki o e-papierosach pojawiły się w 2006 roku, jednak ich prawdziwa ekspansja na polskim rynku nastąpiła w latach 2008-2009. W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, co wiązało się z lawinowym wzrostem liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Należy pamiętać, że wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny.

– Papieros elektroniczny (e-papieros) to urządzenie elektroniczne dozujące nikotynę. Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS). E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200 °C, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne. Głównymi składnikami płynów do e-papierosów (liquidów) są: glikol propylenowy, aromaty i nieobligatoryjnie – nikotyna (o różnym stężeniu w zależności od rodzaju wkładu, silnie uzależniająca). Szkodliwe działanie e-papierosów obejmuje podrażnienia dróg oddechowych, zmiany zapalne oskrzeli i rozedmowe w płucach, ryzyko zapalenia płuc, spadek wydajności układu odpornościowego, podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej i gardła, wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, w tym drżenie mięśni i skurcze. Szczególnie niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu młodych osób do 25 roku życia, zwłaszcza na te jego części, które kontrolują uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów. – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Goleniowie.