42 tys. starych “kopciuchów” cały czas dymi wokół Warszawy. Jak sytuacja w gminach z powiatu legionowskiego

smog, dym

Smog, fot. GP (archiwum)

Polski Alarm Smogowy (PAS) informuje, że w “warszawskim obwarzanku” dymi wciąż blisko 42 tys. pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, które stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza. Tempo wymiany “kopciuchów” jest bardzo wolne, chociaż są gminy, które bardzo mocno przykładają się do tego zadania. Niestety przy utrzymaniu obecnego tempa wymiana pozaklasowych kotłów potrwa jeszcze bardzo długo. Jak w przygotowanym przez Polski Alarm Smogowy raporcie za 2023 rok prezentują się gminy powiatu legionowskiego?

 

 

Od 1 stycznia 2023 roku zgodnie z uchwałą antysmogową używanie pozaklasowych kotłów tzw. „kopciuchów” w całym województwie mazowieckim jest zabronione. Tymczasem jak wynika z raportu PAS w gminach okalających Warszawę wciąż dymi 41 518 starych kotłów na węgiel i drewno. Od 1 października w Warszawie obowiązuje zakaz palenia węglem w domach. Taki sam zakaz zacznie obowiązywać w powiecie legionowskim od 2028 roku. Za używanie „kopciuchów” grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 zł.

 

 

Polski Alarm Smogowy zapytał podwarszawskie gminy o liczbę funkcjonujących w domach „kopciuchów” i tempo ich wymiany. Okazuje się niestety, że w większości podwarszawskich gmin (jest ich 39), które wchodzą w skład tzw. “warszawskiego obwarzanka” tempo wymiany starych kotłów jest bardzo wolne. W zeszłym roku wymieniono ich zaledwie 2636, co stanowi trochę ponad 6 procent. – W jednej z gmin, Lesznowoli, biorąc pod uwagę obecne tempo wymian, „kopciuchy” znikną dopiero za pięćdziesiąt siedem lat! Najkrótszą drogę do czystego powietrza widać w Pruszkowie, który może pozbyć się „kopciuchów” już za półtora roku. – informuje w komunikacie PAS.

W 2023 roku wymieniono w Warszawie 505 sztuk kotłów, natomiast w okolicznych gminach – 2636, najwięcej w gminach: Otwock (169), Halinów (131), Wiązowna (122) i Jabłonna (106). Najgorzej w 2023 roku wymiana starych kotłów poszła takim gminom jak: Podkowa Leśna (3), Ząbki (9) i Zielonka (14).

Ile “kopciuchów” nadal dymi w podwarszawskich gminach?

Z danych PAS wynika, że do wymiany pozostaje jeszcze 41 518 pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Niechlubny ranking otwiera gmina Karczew, gdzie do wymiany pozostało jeszcze 3537 kopciuchów. Drugie miejsce zajmuje Otwock z 3362 kotłami, a trzecie Wołomin – 2743. Powyżej dwóch tysięcy kopciuchów dymi jeszcze w gminach: Jaktorów (2423), Nieporęt (2404) i Lesznowola (2156). Najlepiej w tym zestawieniu prezentują się gminy: Podkowa Leśna (83 “kopciuchy”), Pruszków (113) i Michałowice (198).

Jak informuje PAS prezentowana liczba kotłów dotyczy tylko urządzeń pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”, których użytkowanie w świetle uchwały antysmogowej jest nielegalne od 1 stycznia 2023 r. Kotły 3 i 4 klasy, które powinny zostać zlikwidowane w ciągu najbliższych 4 lat to dodatkowe 6 tysięcy urządzeń. W liczbie kotłów nie ujęto pieców, kominków oraz innych miejscowych ogrzewaczy powietrza (ok. 5,5 tysiąca). Od 2028 roku spalanie węgla w większości z nich będzie zabronione.

Jak przedstawia się sytuacja z wymianą starych kotłów w powiecie legionowskim?

Jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego w czterech gminach powiatu legionowskiego (gmina Serock nie zalicza się do gmin tzw. “warszawskiego obwarzanka”) do wymiany pozostało jeszcze ponad 4 tys. “kopciuchów”. Poniżej zestawienie poszczególnych gmin w powiecie legionowskim:

  • Nieporęt – 2 404 sztuki
  • Jabłonna – 600 sztuk
  • Legionowo – 580 sztuk
  • Wieliszew – 571 sztuk.
  • Serock – (brak w zestawieniu, nie zalicza się do gmin tzw. “warszawskiego obwarzanka”)

Przy obecnym tempie wymiana “kopciuchów” w niektórych gminach może potrwać nawet pół wieku!

Na podstawie danych dotyczących wymiany pozaklasowych pieców w “warszawskim obwarzanku” Polski Alarm Smogowy przygotował prognozę tego, ile czasu poszczególnym gminom zajmie ich całkowita likwidacja. W tym zestawieniu najbardziej optymistycznie wyglądają: Pruszków, gdzie pozaklasowe kotły mogłyby zniknąć za około półtora roku, w Piasecznie i Warszawie za około cztery lata. Na końcu tej klasyfikacji znalazły się: gmina Karczew, gdzie przy obecnym tempie ostatni kopciuch zniknie z gminy za 47 lat. W Ząbkach zajmie to jeszcze 52 lata, a w Lesznowoli blisko 57 lat.

Jak w tym zestawieniu prezentują się poszczególne gminy powiatu legionowskiego przy założeniu, że utrzymane zostanie tempo wymiany kotłów z 2023 toku?

  • Jabłonna – 5,7 lat
  • Wieliszew – 11,7 lat
  • Legionowo – 15,7 lat
  • Nieporęt – 45,4 lat