W rozmowie z naszym tygodnikiem Jarosław Chodorski wójt gminy Jabłonna opowiada o tym, jakie zrealizowane zostały najważniejsze inwestycje w ciągu ostatnich dziesięciu lat podczas pełnienia przez niego funkcji włodarza gminy. Zapytaliśmy także o dalsze plany rozwoju gminy oraz o to, jakie jest obecne zadłużenie gminy i jak jabłonowski urząd radzi sobie z jego obsługą. Pytaliśmy również Jarosława Chodorskiego czy w trakcie zbliżających się wyborów samorządowych powalczy o kolejną kadencję na stanowisku wójta Gminy Jabłonna.
Kamil Jagnieża: Kończy się Pana druga kadencja. Co się zmieniło przez te 10 lat w jabłonowskim samorządzie?
Jarosław Chodorski: Nasza Gmina dynamicznie się rozwija. Konsekwentnie realizujemy kolejne strategiczne inwestycje. Działamy w sposób planowy, z rozwagą, według wcześniej przyjętych założeń. To chyba największa i najważniejsza zmiana jaka dokonała się w naszym samorządzie. Wcześniej brak było takiej długoplanowej wizji. Mamy konkretny plan i jasny kierunek – i to przynosi dobre efekty. Zdobywamy kolejne dofinansowania z UE i inwestujemy te pieniądze w budowę infrastruktury. Od czasu, kiedy mieszkańcy powierzyli mi misję rozwoju naszej Gminy, pozyskaliśmy 125 milionów złotych – czyli ponad 36 razy więcej niż w latach 2004 – 2014.
Co uważa Pan za swoje największe dokonania w kończącej się kadencji?
Osiągnięcia ostatnich pięciu lat to wspólny sukces nas wszystkich, mieszkańców Gminy Jabłonna. To dzięki ludziom i ich pracy możliwe było zrealizowanie wielu ważnych inwestycji. Rozwijamy wodociąg i kanalizację, wybudowaliśmy nowoczesną halę sportową, mamy nowe przedszkole i żłobek w Chotomowie. Powstała także sieć ścieżek rowerowych, dwie nowoczesne stacje uzdatniania wody, przybywa dróg, chodników i oświetlenia, trwają prace związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę nowej szkoły podstawowej w Jabłonnie. Zakupiliśmy także działkę pod budowę szkoły w Skierdach. To jest nasz wspólny dorobek – wspólne dobro, które jest fundamentem bezpiecznej i dostatniej przyszłości mieszkańców Gminy Jabłonna.
Przedszkole i żłobek przy ulicy Żeligowskiego w Chotomowie
Czego najbardziej żałuje Pan z niezrealizowanych planów?
5 lat temu złożyłem konkretne deklaracje i przedstawiłem planowane inwestycje. Zdecydowaną większość z nich już zrealizowaliśmy a część jest w trakcie realizacji. Wcielamy w życie ogromne projekty, bo potrzeby gminy, kiedy obejmowałem urząd, były ogromne. A im więcej się dzieje, tym większe jest pragnienie coraz szybszego rozwoju – to taki rodzaj pozytywnego niedosytu. Jestem mieszkańcem gminy Jabłonna i tak jak każdy z nas – chcę, żeby było jeszcze lepiej, jeszcze więcej i możliwie jak najszybciej. I w tym kierunku niestrudzenie zmierzamy. Rozwaga w podejmowaniu decyzji, planowaniu i rozkładaniu sił, wymaga czasem zmian w harmonogramie realizacji obranych celów, ale to nie oznacza rezygnacji z nich. Tak więc, odpowiadając na Pana pytanie – nie żałuję, czuję niedosyt i chęć działania. Wiele już osiągnęliśmy a przed nami jeszcze dużo do zrobienia.
Czy zamierza Pan kandydować na kolejną kadencję i wystartuje Pan w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia br.?
10 lat temu mieszkańcy powierzyli mi misję rozwoju i unowocześniania naszej Gminy. Ten rozwój się dzieje i chcę kontynuować tą misję, dlatego będę się ubiegał o reelekcję. Po dziesięcioleciach stagnacji i zastoju w końcu ruszyliśmy całą parą do przodu. Dziś wydaje się to niepojęte, ale zaledwie 10 lat temu w Gminie Jabłonna mieliśmy jedynie 2,5 km wodociągu i 18,5 km kanalizacji. Dzisiaj łączna długość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to blisko 190 kilometrów. Tyle wynosi odległość z Jabłonny do Giżycka na Mazurach… – to pozwala lepiej zrozumieć, jaka robota została wykonana. I takich przykładów jest więcej, choćby kwestia placówek opiekuńczo oświatowych. Kiedy zaczynałem pracę, mieliśmy jedno małe przedszkole gminne w Jabłonnie. Budynek został zmodernizowany i rozbudowany, dzięki czemu zyskaliśmy kolejnych 100 miejsc dla naszych najmłodszych. Zbudowaliśmy od podstaw nowoczesne przedszkole oraz żłobek w Chotomowie dla 250 dzieci. Dzisiaj jesteśmy jedyną gminą wiejską w powiecie legionowskim, która posiada własny żłobek. Niedawno pozyskaliśmy także budynek, gdzie powstała filia szkoły podstawowej w Jabłonnie. Dzięki temu jesteśmy jedną z niewielu gmin wiejskich w województwie mazowieckim, gdzie dzieci uczą się na jedną zmianę. Trwają prace związane z budową nowej szkoły w Jabłonnie. Z myślą o przyszłości nabyliśmy też działkę pod budowę szkoły w Skierdach. Skutecznie zmieniamy nasz wspólny dom na lepsze.
Kolejny już rok Urząd Gminy Jabłonna zamierza przeznaczyć bardzo dużą kwotę w budżecie na inwestycje. W 2024 roku będzie to ponad 60 mln zł. Co będziecie chcieli za te pieniądze zrealizować?
Rzeczywiście, każdego roku przeznaczamy dziesiątki milionów złotych na inwestycje, na które ja, tak jak i wszyscy mieszkańcy, czekaliśmy od dziesięcioleci. W tym roku inwestujemy znaczące środki między innymi w budowę nowej szkoły w Jabłonnie i kontynuację budowy sieci wodociągowo kanalizacyjnej. Jednak największą kwotę – bo aż 25 milionów złotych przeznaczyliśmy na drogi. Mamy około 140 kilometrów dróg gminnych z czego połowę stanowią dzisiaj drogi gruntowe. To duża uciążliwość, szczególnie w okresie jesiennym i na wiosnę, kiedy pada. Planujemy budowę nowych dróg oraz ciągów pieszo – rowerowych, ale naszym priorytetem jest właśnie modernizacja dróg gruntowych. W najbliższej kadencji 80% dróg gruntowych zyska nową nawierzchnię asfaltową bądź zostanie wyłożonych kostką. To jeden z podstawowych punktów naszego programu i moje osobiste zobowiązanie.
Gmina Jabłonna otrzymała pod koniec 2023 roku dofinansowanie na badania związane z nieudokumentowanymi złożami wód termalnych. Gdzie prowadzone są odwierty badawcze? Czy jeżeli badania przyniosą pozytywne rezultaty, to czy gmina zamierza w przyszłości inwestować w tego rodzaju źródła energii i ciepła? Jakie mogłyby mieć zastosowanie na terenie gminy Jabłonna?
Jednym z podstawowych założeń naszego planu rozwoju, który konsekwentnie realizujemy, jest jak największa niezależność naszej Gminy. Jesteśmy przekonani, że to najlepszy sposób na to, żebyśmy mogli decydować sami o sobie. To dotyczy także badań złóż wód termalnych w naszej Gminie. Pozyskaliśmy 13 milionów złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu będziemy mogli wykonać odwiert badawczy i poznamy rzeczywisty potencjał naszego złoża. Jeśli okaże się, że woda jest wystarczająco gorąca, to będziemy mogli ją wykorzystywać do ogrzewania naszych szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia czy mieszkań na osiedlach takich jak „Rajska Jabłoń”, „SMLW” czy „Leśna”. To wspaniała perspektywa. Zyskalibyśmy własne, niezależne i czyste ekologicznie źródło ciepła.
W 2024 roku deficyt budżetowy wyniesie ponad 30 mln zł. Jak wysokie jest aktualnie zadłużenie gminy i jak radzicie sobie z jego obsługą?
Każdy, kto budował kiedyś dom albo robił generalny remont mieszkania, wie, że potrzeba na to znacznych środków i nie raz trzeba sięgać po pieniądze z zewnątrz. Tak jest też w przypadku, gdy modernizuje się gminę. Skala projektów jakie prowadzimy wymaga zewnętrznego finansowania. To inwestycja w przyszłość, bo infrastruktura, którą budujemy jest warunkiem dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego naszej gminy. Działamy z rozwagą. Każda decyzja finansowa poprzedzana jest wnikliwymi analizami. Radzimy się ekspertów i posiłkujemy opiniami czołowych ekonomistów specjalizujących się w tym zakresie. Skrupulatnie planujemy każdy krok zachowując bezpieczną równowagę pomiędzy potrzebami gminy a jej możliwościami finansowymi. Dzięki temu utrzymujemy dynamiczny rozwój i stabilność finansową. Poziom zadłużenia na koniec roku wyniósł nieco ponad 85 mln. złotych. Staramy się nie zaciągać kredytów bankowych a finansujemy nasz rozwój przede wszystkim z emisji obligacji. W uproszczeniu można powiedzieć, że jesteśmy jak firma, która wypuszcza akcje. Fakt, że znajdują one nabywców świadczy o tym, że obraliśmy właściwą drogę. Ludzie nam ufają.
Urząd Gminy Jabłonna
Jak wygląda sytuacja z oddaniem do użytku centrum przesiadkowego w Chotomowie przy stacji kolejowej, na jakim obecnie etapie jest realizacja tego zadania, które miało przecież według pierwotnych planów zostać oddane do użytku pod koniec 2022 roku
Centrum przesiadkowe przy stacji kolejowej w Chotomowie to ważna inwestycja dla wszystkich, zarówno dla tych, którzy dojeżdżają codziennie pociągiem do pracy lub do szkoły w Warszawie, ale także i dla okolicznych mieszkańców. Przez wiele lat panował tu chaos, ludzie nie mieli, gdzie parkować. Auta zostawiane były na poboczu drogi, na chodniku, wzdłuż prywatnych posesji. To rodziło różne napięcia i było zwyczajnie niebezpieczne. Rozwiązaliśmy tą sytuację. Prace budowlane zostały zakończone – centrum przesiadkowe jest gotowe. Na obecnym etapie czekamy na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli dokonać oficjalnego otwarcia całego obiektu.
Czy sądzi Pan, że prace w terenie związane z budową nowej szkoły przy ulicy Akademijnej w Jabłonnie uda się rozpocząć jeszcze w tym roku, na jakim etapie jest obecnie powyższa inwestycja?
Budowa nowej szkoły w Jabłonnie to jedna z naszych strategicznych inwestycji infrastrukturalnych. Liczba mieszkańców stale rośnie i ten trend będzie się utrzymywał przez kolejne lata. Rosną więc także nasze potrzeby w zakresie dostępności do placówek oświatowych. Pod koniec lutego zawarliśmy umowę z firmą LWS Architekci Sp. z o.o. która wcześniej wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną szkoły. Wykonawca ma łącznie 480 dni od podpisania umowy na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę. Prace w terenie już się rozpoczęły. Obecnie trwa realizacja etapu związanego z badaniami geotechnicznymi w miejscu, gdzie stanie budynek szkoły. Nadzór autorski nad pracami budowlanymi będą prowadzili specjaliści z LWS Architekci.
Koncepcja architektoniczna szkoły podstawowej z salą sportową przy ulicy Akademijnej w Jabłonnie
Według Pana oceny, jakie największe wyzwania stoją przed jabłonowskim samorządem w najbliższych pięciu latach?
Uważam, że największym wyzwaniem i jednocześnie najważniejszym celem będzie zwiększenie tempa rozwoju naszej Gminy. Mamy ogromny potencjał i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby ta ogromną szansę wykorzystać dla wspólnego dobra nas wszystkich – mieszkańców gminy Jabłonna. Działamy!
Panie Wójcie dziękuję za rozmowę.