Serock. Ołtarz w kościele p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej przejdzie remont. Poszukiwany jest wykonawca tego zadania

Kościół p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej (fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku)

Kościół p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej (fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku)

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Antoniego w Zegrzu planuje przeprowadzić remont i naprawę ołtarza bocznego w kaplicy północnej kościoła p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej. Trwa przetarg mający na celu wyłonić wykonawcę tego zadania.

 

 

Jak dowiadujemy się z udostępnionej dokumentacji przetargowej jego celem jest naprawa zabytku – ołtarza bocznego w kaplicy północnej kościoła p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

 

 

Zakres prac remontowych ołtarza obejmuje m.in.:

  • przewiezienie ołtarza do pracowni w celu przygotowania ołtarza do prac renowacyjnych w tym:

1. dezynfekcja;
2. usunięcie zardzewiałych gwoździ i innych elementów metalowych;
3. wstępne oczyszczenie z zabrudzeń powierzchniowych;

  • wykonanie odkrywek niezbędnych do prowadzenia prac konserwatorskich między innymi:

1. wykonanie odkrywek schodkowych i pasowych;
2. pobranie próbek do badań;
3. opracowanie metody usuwania warstw wtórnych z powierzchni malarskich i pozłotniczych (chemicznie lub mechanicznie);
4. odsłonięcie oryginalnego opracowania;

  • wykonanie prac stolarskich w tym:

1. usunięcie elementów mocujących (gwoździ), które nie pełnią już swojej funkcji;
2. wykonanie prac naprawczych – uzupełnienie ubytków, podklejenie odspajającej się warstwy oryginalnej, wzmocnienie stabilności elementów itp.
3. miejscowa impregnacja drewna;

  • wykonanie retuszu i rekonstrukcji monochromii, rekonstrukcji złoceń, srebrzeń wraz z ich zabezpieczeniem; powierzchnie malowane zabezpieczone mikrowoskiem/ werniksem;
  • przygotowanie podłoża pod tkaninę do ekspozycji obrazu;
  • transport ołtarza do kościoła;
  • wykonanie podestu pod ołtarzem;
  • montaż ołtarza wraz z konstrukcją wsporczą dla wzmocnienia i ustabilizowania ołtarza;
  • montaż obrazu na odpowiednio przygotowanym podłożu wykończonym tkaniną w kolorze „czerwonego wina”.

Wszystkie firmy zainteresowane wykonaniem powyższych prac remontowych w kościele p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej mogą składać swoje oferty do 15 kwietnia br. do godz. 13:00. Jeżeli w prowadzonym przetargu uda się wyłonić firmę, która podejmie się tego zadania to powinno ono zostać wykonane do połowy września br.

Historia kościoła p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej

Kościół p.w. św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej wzniesiony został w latach 1895-1899 w stylu neobarokowym wg projektu Konstantego Wojciechowskiego. Jest to fundacja rodziny Radziwiłłów, Macieja i jego żony Jadwigi z domu Krasińskich. 30 lipca 1899 r. odbyła się konsekracja świątyni. Do nowego kościoła przeniesiono trumny i epitafia Krasińskich z Zegrza. W 1987 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.

– Świątynia bez większego uszczerbku przetrwała I wojnę światową i wojnę z bolszewikami w 1920 r. Szczególnie dotkliwe dla świątyni były walki rosyjsko-niemieckie na jesieni 1944 r. Na początku 1945 r. wierni wzięli się za porządkowanie i naprawianie świątyni. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany, postawiony w stylu neobarokowym, jednonawowy z transeptem. Ściany wnętrza rozczłonkowane pilastrami toskańskimi. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny a w bocznych św. Judy Tadeusza i Serce Jezusa. Elewacja zewnętrzna rozczłonkowana pilastrami toskańskimi. Fasada trójosiowa z ryzalitem zwieńczonym szczytem z trójkątnym przyczółkiem. W szczycie znajduje się kartusz ze „Ślepowronem” – herbem Krasińskich. – informuje Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Fot. Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku