Legionowo. Dzisiaj uroczystości odsłonięcia tablicy Piotra Pawłowskiego na rondzie u zbiegu Kopernika i 3-go maja. Potem Marsz Kolorowej Skarpetki

431844811_947090730161902_3586317071298381291_n

W 2024 roku odbędą się XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.Wydarzenie zostanie zainaugurowane dzisiaj o godzinie 11:00. Poprzedzone zostanie uroczystościami odsłonięcia tablicy imienia Piotra Pawłowskiego na rondzie u zbiegu ul. Kopernika, Chopina, 3-go maja i Siemiradzkiego. Potem ulicami miasta do legionowskiego ratusza przejdzie Marsz Kolorowej Skarpetki.

 

 

Dzisiaj (21 marca) o godz. 9:30. odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy Piotra Pawłowskiego. Stanie ona przy rondzie Piotra Pawłowskiego Twórcy Integracji u zbiegu ul. Kopernika, Chopina, 3-go maja i Siemiradzkiego. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się „Marsz Kolorowej Skarpetki”, którego uczestnicy przemaszerują ulicami miasta w kierunku placu przed ratuszem miejskim.

Piotr Pawłowski

– urodził się 30 marca 1966 r. w Legionowie, a sakrament Chrztu św. przyjął w Kościele pw. św. Jana Kantego w Legionowie.

Piotr Pawłowski stał się osobą niepełnosprawną, gdy miał 16 lat, podczas wakacji skoczył do wody. Od tamtej pory był prawie całkowicie sparaliżowany. Poruszał się na wózku inwalidzkim, wcześniej był wysportowany, grał w koszykówkę, a także uprawiał lekkoatletykę. Piotr Pawłowski malował ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Był założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji „Polska bez barier” oraz twórcą i redaktorem naczelnym magazynu dla osób z niepełnosprawnością „Integracja”. Był także autorem wielu programów radiowych oraz telewizyjnych. Poza tym był człowiekiem m.in. Rady Programowej przy Muzeum Narodowym w Warszawie. Pasją życia Piotra Pawłowskiego stało się umożliwienie osobom z niepełnosprawnością normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, dla dzieci z niepełnosprawnością, aż po uświadomienie iż osoby z niepełnosprawnością mogą być – jeśli tylko będą mieć pomoc – pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju. Mając określoną wizję przyszłości i związane z nią ideały, żeby móc to wprowadzić w życie zainicjował w 1994 r. wydanie pisma „Integracja:”, a potem powstanie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (1995). Trzy lata później, powołał do życia Fundację „Polska bez barier”, aby móc zamierzenia jeszcze skuteczniej realizować.

Dzięki Stowarzyszeniu i Fundacji zorganizował swoją pracę wokół idei – integracji jako normalności we wszystkich relacjach życia społecznego. W celu integracji społecznej Piotr Pawłowski edukował i informował o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami oraz aspiracjami w życiu naszego kraju. Prowadził akcje edukacyjne na temat niepełnosprawności, organizował zarówno konferencje, jak i kampanie społeczne, koncerty oraz wystawy. Wydawał broszury, książki oraz czasopismo, tworzył programy telewizyjne i radiowe.

Wszystko, co robił Piotr Pawłowski od 1994 r. było w Polsce działalnością nowatorską. Jako pierwszy bowiem stworzył platformę porozumienia pomiędzy światem osób sprawnych i osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu – łatwiej jest pokonywać wszelkie bariery i stereotypy. Piotr był absolwentem Instytutu Studiów nad rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz podyplomowego studium etyki i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Otrzymał m.in. następujące nagrody i wyróżnienia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za całokształt pracy, Medal Edukacji Narodowej za wieloletni wkład w edukację osób niepełnosprawnych (2003 r.), Nagroda Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych, wyróżnienie Międzynarodowej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL, Nagroda im. Andrzeja Bączkowskiego za działalność w służbie społecznej, a w szczególności za upór i konsekwencję w rozwiązywaniu problemów społecznych, Katolicka nagroda TOTUS, Nagroda Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej za działalność humanitarną, Rada Miasta Gdyni przyznała Piotrowi Pawłowskiemu Honorowe Obywatelstwo Gdyni, Medal 400-lecia m. st. Warszawy i Muzeum Narodowego Bez barier.

Kampania Piotra Pawłowskiego „Niepełnosprawni – normalna sprawa” zaś zdobyła nagrodę Golden World Awards 2001 (International Public Relations Association) oraz nominację do nagrody ONZ, jako projekt realizujący idee zgodne z celami międzynarodowej społeczności, a także nagrodę dla najlepszej zrealizowanej kampanii społecznej w Konkursie Działań Public Relations „MEDIUM 2001”

Piotr Pawłowski zmarł 8 października 2018 r. w Warszawie r.. Spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

 

 

Harmonogram marszu:

  • 9:15 – zbiórka Rondo Piotra Pawłowskiego (między ulicami: Chopina, Kopernika, 3-go maja, Siemiradzkiego)
  • 9:30-10:00 – uroczystość na rondzie (nadanie imienia Piotra Pawłowskiego)
  • 10:00 – wymarsz z ronda
  • 10:50 – zakończenie pod UM Legionowo

Inauguracja XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego

Uroczystość związana z inauguracją XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego rozpocznie się dzisiaj (21 marca) o godz. 11:00 w sali widowiskowej w legionowskim ratuszu (ul. marsz. J. Piłsudskiego 41).

W czasie powyższego wydarzenia zaplanowano:

  • wręczenie orderu „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”,
  • wręczenie wyróżnień Marszałka Województwa Mazowieckiego,
  • koncert Andrzeja Pisarzewskiego,
  • eliminacje do małych form scenicznych i medialnych.

Imprezie będzie towarzyszył Kiermasz Wielkanocny.

Więcej o XIII Dniach Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego w 2024 roku pisaliśmy TUTAJ.