Legionowo. Zbudujmy nową legionowską starówkę za pieniądze z KPO

Andrzej Piętka

Andrzej Piętka w kwietniowych wyborach samorządowych będzie ubiegał się o mandat radnego z okręgu nr 3 obejmującego swoim zasięgiem centrum Legionowa. Jakie pomysły  na rozwój tej okolicy ma kandydat Koalicji Obywatelskiej, co chce wnieść  do przyszłej Rady Miasta.

Panie Andrzeju każdy ubiegający się o mandat radnego ma swoje priorytety, rzeczy na których najlepiej się zna  i wiedzę, którą może wykorzystać dla dobra społeczności.  Z jakim programem idzie Pan do kwietniowych wyborów?

Spektrum moich zainteresować jest dość szerokie, ale po pierwsze chciałbym żeby  w mieście, jak najszybciej, odbyła się debata na temat rewitalizacji centrum miasta. Z wykorzystaniem środków z KPO mamy unikalną szansę określenia kierunków rozwoju miasta na najbliższe 20  – 30 lat. Teren o którym mówię powinien obejmować kwartał ograniczony ulicami Jagiellońską Słowackiego, Kościuszki i Alei 3-maja, albo nawet Mickiewicza. W najbliższej kadencji powinniśmy rozpocząć umownie to nazwijmy „legionowskiej starówki” – części miasta z ujednoliconą zabudową, tworzoną pod ścisłym nadzorem projektanta, atrakcyjną do mieszkania i odpoczynku.

Czy starówki nie powstawały przez setki lat i jednak nie mają tez dużego waloru historycznego?
Oczywiście, że obecne starówki zaczęły powstawać ponad sto lat temu, ale kiedyś to się zaczęło. Myślę, że pieniądze z KPO, który by w znacznej części pokrywałyby koszty renowacji budynków mogłyby stać się taką cezurą dla Legionowa. Wspólny sznyt historyczny myślę, że także udałoby się wypracować w takiej formie, aby była adekwatna dla miasta z taką przeszłością jak nasze miasto.

 


Jak w Pana opinii mogłoby to wyglądać?
W zgodzie z aktualnymi planami. Mamy już tu dopuszczoną zabudowę pierzejową. W ostatnich latach na  ul. Rynek doszło do kilku remontów – moglibyśmy ten klimat rozszerzyć na kolejne ulice. Jako przykład mogę też podać Elbląg, czy Giżycko, gdzie niemal od zera w ostatnich kilkunastu latach powstawały takie „współczesne starówki”.  Chciałbym tez jasno podkreślić, że nie ma to być odbudowa obiektów w starym stylu, ale jednolita nowoczesna architektura, która będzie zarówno funkcjonalna, sprawna energetycznie a jednocześnie  z tym wcześniej wspomnianym historycznym akcentem.

Stare miasto to nie tylko kamienice.
Tak, zgadzam się z tym.  W ramach rewitalizacji należałoby przemyśleć reorganizację ruchu w tym kwartale. Myślę, że część ulic można byłoby zrobić jednokierunkowymi  a w ten sposób urządzić miejsca postojowe po obu stronach jezdni z jednoczesnym wydzieleniem komfortowych chodników i ścieżek rowerowych. Nie możemy też zapominać  o zaplanowaniu zieleni, tak żeby już na etapie projektowania było jej jak najwięcej w uporządkowanej formie takiej jak aleje drzew, klomby czy zieleńce na dziedzińcach kamienic.

Zabudowa pierzejowa w miejsce istniejącej niskiej zabudowy z PRL sprawi, że w centrum może pojawić się jeszcze więcej ludzi.
Według statystyk liczba mieszkańców miasta spada. Wynika to z faktu starzenia się naszego społeczeństwa. Dzieci osób, które kilkadziesiąt lat temu zdecydowały się na zamieszkanie w Legionowie, teraz wyprowadzają się do gmin ościennych. To nie jest prawda, że wyłącznie do domków z działką. Wiele tych osób kupuje mieszkania na osiedlach w Wieliszewie, Jabłonnie czy Serocku. Zmiany, które proponuję mogą zatrzymać ten trend. Młodzi będą mieli więcej możliwości tu u nas w Legionowie co przełoży się na wpływy do budżetu a dalej na poprawę usług i infrastruktury. Teraz wyłącznie tracimy, bo młodzi wyprowadzają się do ościennych gmin, a dalej w zdecydowanej większości korzystają z legionowskiej infrastruktury. Musimy się zmierzyć z tym problemem.

Jak taki program miałby być wdrożony? Skąd na to mieszkańcy mieli by brać pieniądze. Dlaczego w ogóle mieliby się włączać w taki projekt?
Gdy zaczniemy ludzi do tego zmuszać, to to nie zadziała. Człowiek ze swojej natury jest przekorny. Jeżeli jednak pokażemy właścicielowi nieruchomości konkretny zysk, przyjdziemy do niego z projektem, finansowaniem to wielu  z nich przystąpi do działania. Za nimi pójdą kolejni.

Propozycja stworzenia deptaka została ówcześnie zbojkotowana w zdecydowanej części przez handlowców z ul. Piłsudskiego. Taka rewitalizacja znowu nie spotka się ze sprzeciwem?
Handel cały czas się zmienia. Gdy pojawiła się idea deptaka w Legionowie to sprzedaż detaliczna w dużej części przenosiła się już do dużych galerii handlowych. Ulice handlowe wymierały. Wtedy to był zły pomysł. Teraz widzimy odwrót od tej polityki. Najlepsze marki wracają na dobre ulice handlowe w galeriach królują dyskonty. Jeżeli w Legionowie powstanie silnie zaakcentowane centrum z dobrą ofertą handlową, restauracyjną, to jestem przekonany, że takie miejsce będzie rentowne. Jeśli nie skorzystamy z szansy jaka dają nam środki z KPO, to prawdopodobnie nigdy się ona nie powtórzy.

Pana okręg to nie tylko centrum Legionowa.
Tak, do obecnej Rady Miasta wybrali mnie między innymi mieszkańcy bloków z rejonu Sowińskiego, Wysockiego, Norwida. Dwa lata temu, gdy  pojawiła się koncepcja budowy tam bloku z mieszkaniami chronionymi, to przyszli do mnie z prośbą o zorganizowanie rozmów z władzami miasta. Nie chcieli tam kolejnego dużego budynku. Po wielu rozmowach udało się dojść do porozumienia i w ostatnim roku zaprojektowano tam plac zabaw z miejscem wypoczynku. Będzie tam plac zabaw, ale także miejsce dla seniorów.

Kiedy możemy spodziewać się realizacji tego obiektu?
Myślę, że w tym roku. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowane jest pół miliona złotych. Na dniach rozpisany ma być przetarg.

A czy jest coś co chciałby Pan zrobić dla całego miasta? Coś, czego może nie udało się zrealizować w obecne kadencji?
Czy tego chcemy czy nie to nasze miasto się starzeje. Takie wnioski płyną ze wszystkich analiz populacji Legionowa. Dzieje się to bardzo szybko. W poprzednich latach chciałem stworzyć w całym mieście punkty geriatryczne, gdzie lekarze pomagaliby właśnie naszym seniorom. Niestety za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości nie był to priorytet. Co więcej uważam, że w tych swoich działaniach powinniśmy się także pochylić nad problemem kształcenia opiekunów osób starszych. Wiem, że ustawowo to zadania powiatu, ale myślę, że są one na tyle ważne i potrzebne, że jako Rada Miasta powinniśmy mocno zabiegać o realizację takich zadań.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 15

  1. Podstawą pomysłu starówki jest atrakcyjne miejsce do chodzenia. Jednolita architektura oczywiście pomaga, ale jeśli na chodniku stoją samochody i trzeba wyjść na jezdnię by je ominąć to czar pryska. Spójrzmy ile samochodów można zaparkować na starówce w Warszawie albo Krakowie. Największym problemem tego pomysłu w Legio jest fakt, że chcemy mieć i parking i starówkę.
    Ja osobiście wolałbym mieć szerokie chodniki bez samochodów, ale jest też druga strona, która po prostu chce gdzieś zaparkować. Chyba najlepiej by było przenieść miejsca parkingowe do bocznych uliczek (tak jak na Reymonta od Piłsudskiego do 3-maja), a na Piłsudskiego mieć szeroki chodnik.
    Obecnie omijam sklepy przy Piłsudskiego bo nie chcę się przeciskać między samochodami i ścianą.

    • może podwyższmy opłatę za parkowanie na P&R PKP do 200zł za dobę, na pewno zrobi się luźniej na Piłsudskiego… poza tym, tu nie było nigdy ‚starówki’, to był garnizon wojskowy, parcele z majątku hrabiego Potockiego. trzeba było zabytków nie wyburzac pod ‚inwestycje’…

  2. Piętka bzdury opowiadasz nic nie zrobisz bo przez te kadencję które byłeś nic nie zrobiłeś nawet jednej inwestycji .Kręciłeś tylko swoje interesy i nic więcej myślę że powinni wyborcy panu podziękować

  3. „młodzi wyprowadzają się do ościennych gmin” bo w Legionowie nie ma przestrzeni do życia. Ulice obstawione samochodami, i niechlubne pierwsze miejsce najbardziej zagęszczonego miasta w Polsce.

    • W Legionowie to w zasadzie nic nie ma, poza kwartałami chałup poprzecinanych szeregówkami i kwartałami wielkiej płyty poprzedzielanej nowymi blokami. Szczególnie dojazdu do Warszawy nie ma, a pomysł że wszyscy będą SKM jeździć, świadczy tylko o ignorancji i arogancji.

    • tu właściwie nic nie ma. nawet sypialnia Warszawy to kwestia sporna bo dojazd to masakra. kto mieszka przy SKM może mówić że ok (do czasu jak przepełnione składy z dalszych destynacji go nie zabiorą), kto dalej ma jakiś śmieszny lokalny dojazd co godzinę, lub 2godziny a w weekend brak. zostaje auto, którym nie ma gdzie zaparkować.

  4. Chceta chłopy coby tu rzyka mleka płynęła? To głosujta na mnie. Komentarze już nawet wyłączają ze strachu. Od lat te same mordeczki od kieliszka i nagle ho ho ho tyle zmian będzie. Przysłowiowy koń by się uśmiał.

  5. Właśnie nie wiem dlaczego wywiad z Cichockim ma wyłączone komentarze pewnie się boi żeby mu nie wypomnieli że kupił sobie dyplom NBA

    • nie NBA – National Basketball Association, a SN – Samorządowców Niezłomnych

  6. Dzieci się wyprowadzają do gmin osciennych, dlaczego? Bo taniej kupią tam nieruchomość i autem i tak przyjadą pod skm i zaparkują w centrum auto. Fajnie, że ludzie dadzą ze swojej kieszeni na renowację budynku by było ładniej. Centrum Legionowa to nie miejsce na starówkę. Ja podpowiem Panu radnemu jak rozwiązać problem parkowania. Parkometry ustawić na całej ulicy Piłsudskiego, półtorej godzinki za free, resztę płacić. Wieliszewowi, Serockowi przestanie się opłacać korkowania naszego centrum a mieszkańcy legionowa załatwiając sprawy, będą mieli miejsca do zaparkowania. Zamiast Starówki dołóżcie do częstszej komunikacji i wydłużcie kursowanie autobusów bezpłatnych do północy i żeby były 2-3 autobusy w ciągu godziny.
    Żadnej starówki!!!! To nie Kraków ani Warszawa.

    • „korkowania” waszego Centrum? chyba ludzie po coś tu przyjeżdżają, np zostawić pieniążki w sklepach przy Piłsudskiego, sklepy mają obrót, zyski aby zapłacić podatek inaczej zdechnie i to Towje piękne centrum będzie tym czym jest reszta tego zapyziałego miasteczka, czyli bezkształtna masa bloków, szeregowców i wąskich uliczek….

  7. Co łon gada, bruno jest w legionowie, budownictwo to wielki bajzer, każdy buduje tak jak chce, same dziwolągi, okrąglaki badziewiaste, zero jakieś harmonii elegancji….A tu stary jeszcze chcesz w to badziewie wcisnąć kolejne badziewie!!! Przestań dbać tylko o swoje sprawy przed kandydowaniem zakasz rękawy zrób coś dla miasta za darmo!!!!

  8. A o kandydacie AK na prezydenta Legionowa nawet się nie zająknęli w To i owo , ze posiada dyplom Collegium Tumanum…

    • cii to niedobra tak mówić/pisać….

  9. Pan Piętka nie jest przypadkiem współwłaścicielem centrum handlowego przy targu? Wiec będzie kombinował żeby zdusić konkurencję. Chce zrobić deptak, handlowcy z Piłsudskiego twierdzą że to porażka a on ma ich zdanie gdzieś. Więc już widać że ma jakąś swoją dziwną wizję i w głębokim poważaniu mieszkańców. Panie Andrzeju co Pan wie o potrzebach mieszkańców? Kiedy Pan spotkał się z mieszkańcami? Wystarczy wyjść ze swojego centrum handlowego i z nimi pogadać

Dodaj komentarz