Inauguracja XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego

IMG_20240321_143926_wynik

Inauguracja  XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego, która odbyła  się 21 marca 2024 roku to dzień wsparcia i promocji talentów osób z niepełnosprawnościami. Rozpoczęliśmy o godz.9.30 ceremonią nadania imienia rondu Piotra  Pawłowskiego działacza na rzecz integracji. 

 

W tym dniu obchodzono również  Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Data 21 marca nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu. Ten Dzień  nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki.  Są one symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z trisomią. Z tych to ważnych powodów, setki uczestników wzięło udział w marszu solidarności, tolerancji, akceptacji i przeciwdziałania wykluczaniu społecznemu w „Marszu Kolorowej Skarpetki”. Wspaniała pogoda, kolorowe transparenty i wybijany rytm  stworzyły niezwykłą, przyjazną  atmosferę.  Pochód  zakończył się przed Urzędem Miasta.

 10 lat Orderu „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”, podziękowania dla Kapituły

O godz. 11:00 nastąpiło uroczyste otwarcie XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami, w trakcie którego w dziesiąta rocznicę ustanowienia Orderu „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” podziękowania przewodniczącej Kapituły Joannie Folwarskiej, przewodniczącym honorowym panom Sylwestrowi Sokolnickiemu i Romanowi Smogorzewskiemu, członkom pani Annie Czachorowskiej , panu Arturowi Żmijewskiemu, panu Arturowi Stankiewiczowi oraz księdzu prałatowi Lucjanowi Szcześniakowi gratulacje w imieniu władz samorządowych złożył wicestarosta pan Konrad Michalski, naczelnik wydziału społecznego starostwa pan Mirosław Pachulski. Podziękowania otrzymał również twórca grafiki orderu pan Krzysztof Stępniak. Następnie wręczono Order “Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”.  To szczególne odznaczenie wręczane jest corocznie za bezinteresowną, nieodpłatną pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w życiu codziennym oraz dobrowolne wspieranie organizacji zajmujących się niesieniem pomocy dla niepełnosprawnych. Od momentu ustanowienia w 2014 roku wręczono 29 orderów osobom, które są wzorami do naśladowania dla innych- przepełnionymi empatią, zrozumieniem, życzliwością w dobrowolnym i bezinteresownym udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Gratulujemy wszystkim zgłoszonym kandydatom do wyróżnienia. Cieszymy się, że jest tak duża liczba osób działających na rzecz tolerancji, akceptacji i wspierania. W tym roku spośród zgłoszonych Kapituła uhonorowała Orderem „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami” panią Natalię Pietrzak Krauss, panią Monikę i pana Szczepana Tkaczyków, pana Artura Pozorka, pana Romana Smogorzewskiego.

 

Medal „Pro Masovia” za wybitne zasługi dla województwa mazowieckiego

Następnie  został  wręczony Medal  „Pro Masovia” za wybitne zasługi i całokształt działalności dla województwa mazowieckiego paniom: Helenie Olkuckiej i Paulinie Petrykat Żmijewskiej. W imieniu Marszałka województwa pana Adama Struzika aktu tego dokonali pani Anna Brzezińska,  radna sejmiku mazowieckiego i pan Artur Pozorek, wicedyrektor wojewódzkiego urzędu pracy. W liście skierowanym do prezesa Fundacji „Promień Słońca” pan Marszałek napisał ”Cechą każdego społeczeństwa jest różnorodność, a o jego kulturze i wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego świadczą między innymi okazywany sobie wzajemnie szacunek, umiejętność prowadzenia międzypokoleniowego dialogu oraz wszechstronne wspieranie chorych , słabszych i cierpiących. Życzliwość i serce okazywane tym osobom są ważne i cenne, gdyż pozwalają im czuć, że nie są same ze swoimi troskami i mogą liczyć na drugiego człowieka” . Autor kontynuuje ”Cieszę się ,że przy tak miłej okazji mogę uhonorować Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia „ za wybitne zasługi panie Helenę Olkucką oraz Paulinę Petrykat -Żmijewską, które z oddaniem i powodzeniem działają dla dobra tej grupy społecznej.”

Po części oficjalnej  na scenie pojawił się  w swoim programie z mini koncertem Andrzej Pisarzewski, wybitny wokalista i gitarzysta, znany z programu The Voice Senior ze swoim wnukiem  Łukaszem. Koncert rozpoczął się Hymnem Wolontariatu – wersja wideo- słowa napisał Witold Hass muzyka Andrzej Pisarzewski. Następnie artysta zagrał wraz Łukaszem Kojro wspaniały koncert. Było nastrojowo i naprawdę powiało wiosną.  Uczestnicy wysłuchali świetnego wykonania polskich i światowych przebojów. Uroczystość Inauguracji poprowadził w rewelacyjny sposób Andrzej Sobierajski.

Przesłuchania w konkursie „Małych Form Teatralnych i Medialnych” i wystawa poplenerowa

W godzinach popołudniowych odbyły się przesłuchania w konkursie „Małych Form Teatralnych i Medialnych. Wyniki wszystkich konkursów  plastycznego. literackiego zostaną ogłoszone 26 kwietnia br. Uroczystościom towarzyszył niezwykle udany kiermasz fundacji “Promień Słońca” „Wielkanoc 2024”. Współorganizatorami, którego są Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie  oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny  Milenium. Celem jego było gromadzenie funduszy na wycieczki, wyjazdy do teatru, warsztaty edukacyjo-terapeutyczne podopiecznych  Fundacji. Należy wspomnieć o wyjątkowej wystawie poplenerowej „Chodź pomaluj mój świat”, która pojawiła się  w ratuszu.  Tematem ubiegłorocznego pleneru malarskiego było hasło „Pamiętajcie o ogrodach”. Pełne cudnych kolorów i kształtów obrazy ogrodów   wspaniale  się wpisują  się w pełną życia atmosferę legionowskiego Ratusza. Wszystkie wydarzenia tego bardzo pracowitego dnia spina jedno przesłanie wszyscy jesteśmy równi, chociaż różni. Bądźmy dla siebie mili, wyrozumiali i pełni akceptacji. Przeciwdziałajmy wykluczaniu słabszych.

 Jerzy Jastrzębski