Na czym polegają zabiegi odmładzające twarz?
Zmiany w wyglądzie twarzy są świadectwem wszystkich naszych doświadczeń – od śmiechu i złości pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Z kolei niedostateczne nawilżenie i nadmiar promieni UV sprzyja powstawaniu przebarwień oraz innych problemów, np. łuszczenia skóry i wykwitów. Z czasem tkanki wytwarzają też coraz mniej kolagenu i elastyny, przez co skóra wiotczeje. Kolejną zmianą w ciele, która ma związek z upływem czasu, jest zmniejszenie objętości tkanki podskórnej zawierającej tłuszcz – główną podporę i materiał odżywczy skóry.
Odwiedzając gabinet medycyny estetycznej w Warszawie zapytaj o dostępne zabiegi. Ich wybór zależy od indywidualnej kondycji skóry oraz tego, jakie efekty chcesz osiągnąć. Specjalista oceni kondycję Twojej skóry i zaproponuje metodę, która może okazać się najodpowiedniejsza.
Zabiegi odmładzające stosowane przy oznakach starzenia
Wbrew pozorom zabiegi odmładzające nie są przeznaczone tylko dla starszych kobiet. Profilaktykę anti-age warto rozpocząć możliwie najwcześniej. Dotyczy to nie tylko Pań, ale również Panów. Pierwsze zmiany w postaci zmarszczek mimicznych mogą pojawić się już u osób po 20. roku życia. Z kolei przed ukończeniem 30 lat zwykle w skórze zaczyna już brakować kolagenu i elastyny. Tkanki stają się też bardziej podatne na utratę wilgoci, a to właśnie intensywne nawilżanie jest podstawą zachowania młodzieńczego wyglądu. Do najpopularniejszych zabiegów, które odmładzają twarz i spowalniają postęp czasu zalicza się np.:
- Mezoterapię mikroigłową – polega na nakłuwaniu skóry i zastosowaniu różnych preparatów, dobieranych do potrzeb cery. Zabieg taki inicjuje procesy naprawcze i produkcję nowych komórek kolagenu i elastyny. Skóra jest po nim promienna, nawilżona i wygładzona.
- Biostymulatory tkankowe – są to substancje, które pobudzają syntezę kolagenu i elastyny. W zależności od ich rodzaju mogą też intensywnie nawilżać tkanki lub dostarczać do nich wybrane substancje. Podaje się je w formie iniekcji (mezoterapii igłowej).
- Wypełniacze tkankowe – pozwalają na naturalne odmłodzenie i wymodelowanie twarzy.
- Nici liftingujące – znajdują zastosowanie w poprawie owalu twarzy, a także w redukcji zmarszczek i bruzd.
Technologie poprawiające napięcie i jędrność skóry
Postarzają nas nie tylko zmarszczki, ale również utrata naturalnego napięcia. Gdy skóra wiotczeje, zaczyna opadać, a wszelkie nierówności stają się bardziej widoczne. Można temu zaradzić m.in. dzięki laseroterapii. Stosowane są różne urządzenia, w tym lasery frakcyjne. Emitują one energię, która rozgrzewa tkanki i wytwarza mikrouszkodzenia z pozostawieniem nienaruszonych fragmentów. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny. Metoda taka skutkuje zagęszczeniem skóry, redukcją zmarszczek oraz innych niedoskonałości – przebarwień, blizn potrądzikowych.
Efekt odmłodzenia cery można uzyskać bez ingerencji w naskórek również z użyciem technologii fal radiowych (RF) i skoncentrowanych fal ultradźwiękowych HIFU. W tych przypadkach energia urządzeń trafia do wybranych warstw skóry, gdzie generuje wzrost temperatury do wartości, które powodują denaturację białek. Jest to równoznaczne z obkurczeniem rozciągniętych włókien kolagenowych i efektem liftingu widocznym tuż po zabiegu. Rozgrzanie skóry prowadzi także do stymulacji fibroblastów, dlatego w ciągu kolejnych tygodni dochodzi do pogłębienia rezultatów postaci zagęszczenia tkanek, ich uniesienia i wyrównania powierzchni cery.