Gala Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego

DSC03139_wynik

26 kwietnia 2024r.kolejna odsłona Gali Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami. To wyjątkowe wydarzenie stawia na pierwszym planie twórczość osób, które pomimo barier fizycznych i społecznych, wyrażają swoje bogate wewnętrzne światy poprzez różnorodne formy artystyczne. Arteterapia, pełniąc kluczową rolę w tym procesie, przekształca sztukę w potężne narzędzie terapeutyczne, które nie tylko umożliwia wyraz osobistych przeżyć i emocji, ale również znacząco wpływa na polepszenie jakości życia jej uczestników. W tej niezwykłej podróży przez świat sztuk, gala staje się przestrzenią, gdzie twórczość przekracza granice możliwości, ukazując niezwykłą siłę ducha i odwagę twórców

 

Medale „Pro Masovia” dla niezwykle zasłużonych

A wydarzenie  rozpoczęto wspaniałym akcentem, a mianowicie wręczeniem medalu Pro Masovia  niezwykle zasłużonym dla województwa mazowieckiego pani Małgorzacie Janinie Berwid i panu Andrzejowi Sobierajskiemu. W imieniu marszałka pana Adama Struzika aktu tego dokonał pan Artur Pozorek.

Pani Małgorzata Janina Berwid  tworzy wspaniały klimat wokół działań na rzecz  osób z niepełnosprawnościami.  Zmienia postawy ludzi wobec osób z  niepełnosprawnościami. Kontaktuje organizatorów  z ludźmi kultury, sztuki, nauki, poszerzając możliwości i pole działania. Bierze udział w wielkim projekcie jakim są Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego. Jest po prostu z uczestnikami i organizatorami tych wydarzeń. Wspiera działalność fundacji „Promień Słońca. Jest sponsorem wielu konkursów. Wspiera wszelkie działania zmierzające do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami.

Pan Andrzej Sobierajski od 13 lat współorganizuje  Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego, których jest współzałożycielem Jest mecenasem wszelkich aktywności na rzecz tego środowiska  w powiecie legionowskim. Był niezwykle zaangażowany w organizację krajowych konferencji  na temat autyzmu. W ramach Dni Osób z Niepełnosprawnościami organizuje Galę Przeglądu Twórczości, plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat”, wystawy poplenerowe i pokonkursowe  czy też prowadzi różnego rodzaju imprezy, koncerty dla osób z niepełnosprawnościami.

Konkursy rozstrzygnięte, nagrody wręczone

Powiatowy Przegląd Twórczości Osób z  Niepełnosprawnościami  składa się z trzech konkursów: literackiego „Nie jesteś sam”, plastycznego i Form teatralnych i medialnych. W tym roku w konkursach wzięło udział ponad 250 uczestników.

W trakcie Gali organizatorzy  wszystkich artystów uhonorowali i podziękowali za tak liczny udział. Oto wyniki:

 

W tym roku Jury konkursu Małych Form Teatralnych  i Medialnych jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie wykonania były na bardzo wysokim poziomie. Każdy występ był dopracowany, w  najdrobniejszym szczególe, pomysłowy i widowiskowy.

W kat. – GRUPY TANECZNE

-do lat 16

I miejsce –Zespół „Razem na dobre i na złe”- SP im. Moniuszki w utworze „Wiosenne rytmy”

I miejsce –Zespół „Amber” SP im. Moniuszki w utworze „Taniec kwiatów”

-powyżej  16

I miejsce –Roztańczeni z PZSiPS

 

W kat.- GRUPY WOKALNO-MUZYCZNE

I miejsce –Zespół „Kaczuszki” z SP Moniuszki w Łajskach

II miejsce- „Dziewczyny z Gracją”-SP 4 w utworze „Rozwiń skrzydła”

 

W kat.- GRUPY TEATRALNE – INSCENIZACJE TEATRALNE

– do lat 16

I miejsce-„ Szalona Brygada ”z PZSiPS w utworze „Kaczka Dziwaczka”

II miejsce-Wesołe Nutki” z PZSiPS  w utworze „Taniec Żeglarzy”

powyżej lat 16 i dorośli

I miejsce- „Wkręceni” z WTZ Św. Rity w utworze „Dziady” cz.II

 

W kat. SOLIŚCI i Zespoły Wokalne

I miejsce – Kacper Drewnik z SP w Jabłonnie „Everybody  wants to rule the world”

II miejsce – Grzegorz Jakubiak-„Dni, których jeszcze nie znamy”

III miejsce – Nikola Szczypiorska, Julia Balkier ,Julia Wicher vel Wichrowska z PZSiPS w utworze „ Inny Świat”

WYRÓŻNIENIA :Aleksandra Brylant-„ Tyle słońca w całym mieście”

 

W kat. PREZENTACJA– wyróżnienie dla Nadii Seroki za „Moją pasję”

 

Tegoroczny konkurs literacki ”Nie jesteś sam” tak jak poprzednie jego edycje, adresowany był do osób powyżej 13. roku życia, z powiatu legionowskiego. Kryteriami oceny nadesłanych prac były:  zgodność z tematyką, twórczy charakter utworu,  samodzielność, poprawność stylistyczna i językowa, oryginalność, a także pomysłowość i wartości artystyczne. Wszyscy jurorzy, czytając te prace nie kryli wzruszenia. Te prace dały oceniającym szansę zrozumieć różnorodność ludzkiego doświadczenia, zrozumieć, że niepełnosprawność nie definiuje jednostki i że każdy człowiek ma własne marzenia, pasje i pragnienia.

Jury postanowiło przyznać I  Nagrodę Patrycji Prochackckiej za utwór „Wszyscy jesteśmy równi”,II  Nagroda:Julicie Tarczyńskiej za pracę „Moje pasje”, III  Nagroda ex aequo: Agnieszce Siemaszko-Garlickiej za pracę „Mój skrzydlaty przyjaciel” oraz Ireneuszowi Błaszakowi za pracę „Prawda o życiu chłopaka z Legionowa”

Utwory zostaną opublikowane na stronach Gazety Powiatowej oraz fundacji „Promień Słońca”.

 

Jury konkursu plastycznego zważywszy na bardzo wyrównany poziom estetyczny prezentowanych prac oraz właściwe przygotowanie ich do ekspozycji jury postanowiło: nagrodzić wszystkie cztery pracownie równorzędnymi nagrodami,:

– Warsztat Terapii Zajęciowej Świętej Rity

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Legionowie

– Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie

– Fundacja „Promień Słońca”

 

Oprócz nagród głównych organizatorzy wręczyli upominki wszystkim uczestnikom.  Nagrody w konkursach i upominki  ufundowała   fundacja „Promień Słońca”, współfinansował powiat Legionowski i miasto Legionowo, znane  wydawnictwo Granna, hurtownia Taniej Książki mc2 ze Skrzeszewa. Organizatorzy wyrażają swoją wdzięczność za tak ogromne wsparcie.

 Zainteresowanych zapraszamy  na  wystawę pokonkursową w Galerii Sztuki Ratusz, która będzie eksponowana do 15 maja. Wkrótce następne wydarzenia XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami-  plener fotograficzny „Świat wokół nas”, Paraolimpiada,  plener malarski i konferencja w Łajskach.

Jerzy Jastrzębski