Łóżka podnoszone i ich największe zalety. Kiedy warto na nie postawić?

floryda-podnoszone-tapicerowane-dab-biel-grafit-aranzacja0

Łóżka podnoszone z roku na rok zyskują na popularności i trudno się temu dziwić. Świetnie łączą w sobie funkcjonalność z ciekawym designem. To doskonały wybór do mniejszych sypialni, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Czym charakteryzują się tego typu meble? Jakie są ich zalety? Sprawdzamy.

 

Łóżka podnoszone – co warto o nich wiedzieć?

W zasadzie łóżka podnoszone są zazwyczaj wybierane do nieco mniejszych sypialni. Można w nich bez problemu przechowywać zapasową pościel i nie tylko. Dzięki temu w sypialni nie musi się dodatkowo znajdować szafa czy komoda. 

Trudno nie zgodzić się z faktem, że tego typu łóżka są bardzo funkcjonalne. Jednocześnie mogą się naprawdę dobrze prezentować. Prym wiodą w tym przypadku łóżka tapicerowane, ale w mechanizm podnoszenia wyposażone są coraz częściej także klasyczne łóżka drewniane. Każdy z pewnością znajdzie mebel odpowiedni dla siebie.

Do pojemnika na pościel dostać się w tym przypadku można od góry, po podniesieniu stelaża. Dlatego łóżko podnoszone stanąć może w dowolnym miejscu w sypialni – nawet przy samej ścianie. Tego typu meble wcale nie są przy tym trudne w obsłudze. Ich podnoszenie ułatwiają np. siłowniki gazowe. 

Jakie siłowniki są montowane w łóżkach podnoszonych?

Łóżka podnoszone działają za sprawą tzw. siłowników. Mogą być to siłowniki ze sprężynami gazowymi i sprężynami z drutu. Czym się charakteryzują oba rozwiązania? 

Dzisiaj zazwyczaj stawia się na niezawodne podnośniki gazowe, które pracują bardzo płynnie. Za ich pomocą stelaż łóżka podnieść można nie tylko do samej góry, ale też do połowy. Czyni to mebel bardziej funkcjonalnym. Tak podnoszona skrzynia nie wychodzi poza obrys łóżka. Mebel nie zajmuje więc dodatkowego miejsca.

Nieco gorzej wypadają pod tym względem sprężyny z drutu. Ich największym atutem jest niska cena, ale na tym kończy się lista ich zalet. Podnoszenie takich łóżek wymaga już sporej siły. Poza tym stelaż może przyjąć tylko dwie pozycje – zamkniętą i w pełni otwartą. 

W jakie łóżko podnoszone warto zainwestować?

Ciekawostką jest fakt, że łóżka podnoszone między sobą różnić się też mogą stroną podnoszenia. Oznacza to, że wyróżnić można meble podnoszone od boku długiego i od boku krótkiego. Są to odpowiednio podnoszenie boczne i podnoszenie tylne.

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się na rynku łóżka podnoszone od boku krótkiego, ale są też zwolennicy tego drugiego rozwiązania. Meble podnoszone bocznie są nieco łatwiejsze w obsłudze. Nie wymagają bowiem użycia zbyt dużej siły, ale stelaż można podnieść na dość niewielką wysokość, co bywa sporym problemem. 

Dlaczego warto zdecydować się na łóżka podnoszone?

Łóżko to zdecydowanie najważniejszy mebel w każdej sypialni. To od niego w dużej mierze zależy jakość nocnego wypoczynku. Dlatego jego wybór nie powinien być dziełem przypadku. Jednocześnie wielu osobom zakup łóżka sprawia naprawdę duży problem. Rzeczywiście uwzględnić tutaj trzeba wiele różnych elementów. Design mebla jest ważny, ale na pewno nie najważniejszy. Kluczowe znaczenie ma jego funkcjonalność i wielkość. Do wyboru są np. łóżka podnoszone. Warto też wspomnieć o łóżkach z wysuwanymi szufladami. Na które z nich się zdecydować?

Podnoszone łóżka w ostatnim czasie sporo zyskały na popularności. Nie ma lepszego wyboru do niewielkiej sypialni, w której nie ma już miejsca na dodatkową komodę czy szafę. W znajdującej się w środku skrzyni przechowywać można niemal wszystko, nie tylko pościel czy zapasowe koce. Podnoszone łóżka są przy tym bardzo estetyczne – pasują do każdej aranżacji. Ustawić je można bez obaw nawet przy samej ścianie, a ich obsługa nie jest trudna. Sprawę ułatwiają specjalne siłowniki. 

Zdaniem wielu osób to jednak łóżka z wysuwanymi szufladami są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szuflady zajmują po rozsunięciu sporo miejsca. Dlatego taki mebel wbrew pozorom potrzebuje dość dużej przestrzeni. Dodatkowo to w łóżkach podnoszonych mieści się więcej rzeczy.