Obsadzono stanowiska w 5 stałych merytorycznych komisjach Rady Miasta Legionowo. W dwóch najważniejszych komisjach z punktu widzenia posiadanych przez ich członków uprawnień kontrolnych względem prezydenta miasta i zależnych od niego różnego instytucji użyteczności publicznej, czyli w komisjach rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji w większości zasiądą radni wybrani z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
We wtorek, 28 maja 2024 r. Rada Miasta Legionowo obsadziła stanowiska w swoich 5 stałych komisjach merytorycznych. Podjęto w tej sprawie szereg uchwał. W głosowaniu wybrano również przewodniczącego komisji rewizyjnej, szefowie pozostałych 4 komisji merytorycznych wybrani zostaną na pierwszych posiedzeniach tych ciał. Na tych spotkaniach powołani zostaną również wiceprzewodniczący tych komisji.
Jakie uprawnienia mają radni z komisji rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji?
Organami kontrolnymi w legionowskim samorządzie, trzymającymi pieczę nad poprawnością realizacji zadań przez m. in. prezydenta oraz podległych mu urzędników i pracowników innych instytucji samorządowych są komisja rewizyjna oraz skarg, wniosków i petycji. Ta pierwsza kontroluje działalność prezydenta, podległych mu urzędników, miejskich jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych zależnych od miasta oraz wykonuje inne czynności kontrolne, wcześniej jej zlecone przez Radę Miasta Legionowo.
Przedmiotem kontroli wykonywanych przez radnych pracujących w komisji rewizyjnej są różnego rodzaju zagadnienia związane z m. in. gospodarowaniem mieniem komunalnym, zarządzaniem finansowym, realizacją inwestycji, budżetu miasta, czy też uchwał podjętych przez Radę Miasta Legionowo. Co ważne, tego typu kontrole obejmują również podobną problematykę w instytucjach zależnych od miasta Legionowa. Radni z komisji rewizyjnej mają nadzwyczajne uprawnienia, ponieważ mogą wchodzić do pomieszczeń jednostek kontrolowanych, zaglądać i zabezpieczać ich dokumenty, a od szefów kontrolowanych podmiotów mogą żądać wyjaśnień. Inną ważną i co ważne wyłączną kompetencją komisji rewizyjnej jest też występowanie do całej rady z wnioskiem o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium prezydentowi z tytułu wykonania kolejnych budżetów miasta.
Druga komisja merytoryczna w Radzie Miasta Legionowo, która pełni funkcje kontrolne względem organów wykonawczych i stanowiących tego miasta to komisja skarg, wniosków i petycji. Radni pracujący w tej komisji są umocowani do rozpatrywania skarg na działania prezydenta oraz osób zatrudnionych w podległym mu urzędzie oraz w innych zależnych od miasta instytucjach publicznych, takich jak np. publiczne szkoły i przedszkola oraz spółki wodociągowe i ciepłownicze powołane przez miasto. Wskazana komisja jest też władna do rozpatrywania różnego rodzaju wniosków i skarg składanych przez obywateli.
Marcin Miałkowski z PiS pokieruje pracami komisji rewizyjnej
Stanowiska we wspomnianych komisjach merytorycznych w większości obsadzone zostały przez radnych wybranych z list wyborczych PiS-u, którzy w Radzie Miasta Legionowo już utworzyli swój klub. W komisji rewizyjnej będzie pracować 5 radnych. Będą to Michał Kalman, Agnieszka Kobylińska i Marcin Miałkowski z klubu PiS, Agata Zaklika, która do Rady Miasta Legionowo wybrana została z list wyborczych Porozumienia Samorządowego (PS), zaś obecnie stała się wiceszefową utworzonego w tym ciele klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Dariusz Ejdys wybrany z list wyborczych PS. Pracami tej komisji pokieruje Marcin Miałkowski z klubu PiS.
W komisji skarg, wniosków i petycji chce pracować tylko 3 radnych
W komisji skarg, wniosków i petycji będzie pracować 3 radnych. Będą to Marcin Miałkowski z klubu PiS oraz Joanna Laskowska-Łaba i Piotr Zadrożny z klubu KO.
Pozostałe stałe komisje merytoryczne
Komisja oświaty, kultury i sportu będzie najliczniejszą komisją merytoryczną w kadencji Rady Miasta Legionowo w latach 2024-2029. Na ten moment pracować w niej będzie aż 19 radnych. Będą to Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Andrzej Grabiec, Joanna Laskowska-Łaba, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Piotr Zadrożny, Agata Zaklika i Agnieszka Żychalak z klubu KO, Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski, Michał Kalman, Agnieszka Kobylińska, Zdzisław Koryś i Artur Pawłowski z klubu PiS, Anna Łaniewska, Dariusz Ejdys i Paweł Głażewski, wybrani z list wyborczych PS oraz Sławomir Traczyk wybrany z list wyborczych Trzeciej Drogi (TD).
Równie liczne, bo aż 18-osobowe będą komisje rozwoju oraz zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych. W komisji rozwoju będą pracować radni Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Andrzej Grabiec, Joanna Laskowska-Łaba, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Agata Zaklika i Agnieszka Żychalak z klubu KO, Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski, Michał Kalman, Agnieszka Kobylińska, Zdzisław Koryś i Artur Pawłowski z klubu PiS, Anna Łaniewska, Dariusz Ejdys i Paweł Głażewski, wybrani z list wyborczych PS oraz Sławomir Traczyk wybrany z list wyborczych TD.
W pracach komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych uczestniczyć natomiast będą radni Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Andrzej Grabiec, Joanna Laskowska-Łaba, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Piotr Zadrożny i Agnieszka Żychalak z klubu KO, Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski, Michał Kalman, Agnieszka Kobylińska, Zdzisław Koryś, Artur Pawłowski i Marcin Miałkowski z klubu PiS, Anna Łaniewska i Paweł Głażewski, wybrani z list wyborczych PS oraz Sławomir Traczyk wybrany z list wyborczych TD.
W komisji budżetu i finansów będzie pracowało 14 radnych. Będą to Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Andrzej Grabiec, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Piotr Zadrożny i Agata Zaklika z klubu KO, Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski i Artur Pawłowski z klubu PiS, Anna Łaniewska, Dariusz Ejdys i Paweł Głażewski, wybrani z list wyborczych PS oraz Sławomir Traczyk wybrany z list wyborczych TD.
2 kluby radnych
W Radzie Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029 na ten moment utworzono 2 kluby radnych. Są to kluby radnych KO i PiS. Pracami liczącego 10 osób klubu radnych KO pokieruje radny Mirosław Pachulski. Oprócz niego, członkami tego klubu są radni Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Andrzej Grabiec, Joanna Laskowska-Łaba, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Piotr Zadrożny, Agata Zaklika i Agnieszka Żychalak. Szefową liczącego 7 osób klubu radnych PiS została radna Agnieszka Kobylińska. Oprócz niej, członkami tego klubu są radni Zdzisław Koryś, Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Andrzej Kalinowski, Michał Kalman, Marcin Miałkowski i Artur Pawłowski.