Kierowcy, którzy jeżdżą na oponach letnich i zimowych, nieszczególnie przepadają za sezonem wymiany. Dlatego gdy żywotność kompletu zimowego albo letniego dobiega końca, w głowie rodzi się czasem pytanie w stylu: „a może przesiądę się na całoroczne?”. Jeżeli Ty również zastanawiasz się, czy opony wielosezonowe to rozwiązanie dla Ciebie, to nasz artykuł może pomóc rozwiać wątpliwości.
Dla jakich kierowców stworzono opony całoroczne?
Popularność opon całorocznych od kilku lat wzrasta. Są one coraz chętniej wybierane przez kierowców, dlatego producenci wciąż wypuszczają nowe modele. W efekcie wybór staje się coraz szerszy – bogatą ofertę modeli całorocznych można sprawdzić na www.sklepopon.com/opony/caloroczne. Każda kolejna generacja opon wielosezonowych oferuje coraz wyższą uniwersalność. Jednocześnie wciąż pozostają one kompromisem pomiędzy ogumieniem letnim i zimowym, dlatego nie dla wszystkich będą odpowiednim wyborem. W jakich przypadkach można wziąć pod uwagę zamianę opon sezonowych na całoroczne?
Jazda na oponach całorocznych opłaca się przy niskich przebiegach
Opony całoroczne mogą się opłacić, jeżeli rocznie pokonujemy samochodem 8-10 tys. km i mniej. Zużycie modeli wielosezonowych jest szybsze – nie dosyć, że jeżdżą przez cały rok, to muszą pracować zarówno w wyjątkowo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach. Opony letnie oraz zimowe pracują tylko po pół roku, a mieszanka gumy używana do ich produkcji jest maksymalnie zoptymalizowana do warunków panujących w jednym sezonie. Tym samym lepiej znoszą skrajne temperatury. Dzięki temu opony sezonowe oferują wyższe parametry i większą odporność na zużycie – oczywiście, jeżeli są dopasowane do sezonu. W efekcie kierowca, który jeździ dużo lub bardzo dużo na oponach całorocznych, może być zmuszony kupować nowy komplet wyjątkowo często – przy przebiegach rzędu 20-30 tys. km rocznie może to być nawet co około 1,5 roku.
Modele wielosezonowe są projektowane przede wszystkim do jazdy po miastach, przedmieściach i aglomeracjach
Opony całoroczne najlepiej sprawdzają się na dobrze utrzymanych drogach. Dlatego są wybierane przede wszystkim przez mieszkańców terenów miejskich. Nawierzchnia na bocznych drogach oraz w małych miejscowościach częściej bywa zaniedbana. Zimą nie jest odśnieżana tak szybko, jak ulice w miastach. W efekcie w przypadku wystąpienia bardziej wymagających warunków, parametry opon całorocznych mogą okazać się niewystarczające.
Opony całoroczne są polecane osobom, które mogą bez przeszkód zrezygnować zjazdy samochodem, gdy sytuacja na drodze jest wyjątkowo trudna. Jeżeli chcemy zachować możliwie wysokie parametry przy załamaniu pogody, zdecydowanie należy pozostać przy oponach zimowych i letnich. Opony sezonowe lepiej sprawdzą się również w autach, które są wykorzystywane do podróżowania – podczas podróży na trasie pogoda potrafi pogorszyć się nieoczekiwanie. Poza tym w zimówki należy bezwzględnie zaopatrzyć się, jeżeli auto będzie wykorzystywane do zimowych wyjazdów w góry.
Opony całoroczne najlepiej sprawdzają się podczas spokojnej jazdy
Modele opon przeznaczone do jazdy przez cały rok są tworzone dla kierowców, którzy poruszają się spokojnie i nie oczekują szczególnie wysokich osiągów. Mocne wciskanie gazu i dynamiczne manewrowanie na oponach całorocznych nie jest wskazane. Dlatego kierowcy mocnych samochodów, którzy lubią wykorzystywać ich dynamikę, powinni pozostać przy osobnych kompletach na zimę i lato.