W ostatnich tygodniach zespoły ratownictwa medycznego z NZOZ „Legionowo” wystartowały w X Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym Lublin 2024 oraz I Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym Pomorza i Kujaw. Ratownicy medyczni z powiatu legionowskiego zaprezentowali swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie podczas symulowanych akcji ratunkowych.
Pierwsza z imprez odbyła się w dniach 22-24 maja w Lublinie. Reprezentacja powiatu legionowskiego składała się z dwóch zespołów w składzie: Mikołaj Tyczyński i Konrad Krysiak oraz Jan Świtała i Adam Gocłowski. W sumie wystartowało aż 36 załóg z całej Polski, które miały możliwość wykazania się oraz zaprezentowania i doskonalenia swoich umiejętności w zakresie udzielania medycznych czynności ratunkowych w wybranych przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.
Organizatorom udało się zapewnić wysoki poziom realizmu inscenizowanych sytuacji – uczestnicy musieli zmierzyć się między innymi z wybuchem granatu, zawałem serca oraz masowym wypadkiem na terenie skansenu. Organizatorem mistrzostw było Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie.
W zawodach przyznano nagrody dla najlepszych trzech zespołów. Przyznana została także nagroda za miejsce 4, którą otrzymała drużyna ratowników z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Trzecie miejsce zajęło Bielskie Pogotowie Ratunkowe, a drugie Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ w Sanoku. Pierwsze miejsce zajęli ratownicy Łukasz Kiec oraz Jarosław Ikwanty z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Druga impreza odbyła się w dniach 24-26 czerwca 2024 roku w Toruniu, gdzie przeprowadzono I Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym Pomorza i Kujaw, których organizatorem był Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu.
Zespół z terenu powiatu legionowskiego w składzie Dawid Matuszewski i Krzysztof Gronek rywalizował z 34 załogami z całej Polski w pięciu konkurencjach – dwóch dziennych, dwóch nocnych i sprawdzianie wiedzy teoretycznej. Dodatkowo odbył się konkurs strzelania bronią laserową do celu. Zadania symulowały zdarzenia, do których zespoły ratownictwa medycznego wzywane są w swojej codziennej pracy. Ratownicy zmierzyli się z podwójną resuscytacją krążeniowo-oddechową, przygnieceniem przez samochód, ranami postrzałowymi oraz obrażeniami spowodowanymi potrąceniem przez pociąg. W ramach testu teoretycznego sprawdzano wiedzę z zakresu hipotermii. Oprócz ratowniczej rywalizacji zaplanowano panele i wykłady prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach.
Najlepsi w Toruniu okazali się ratownicy medyczni z Kliniki we Wrocławiu, drugie miejsce zajęło Pogotowie Ratunkowe Kraków, a na najniższym stopniu podium stanęli ratownicy medyczni z Bielska Białej. Reprezentanci z Legionowa zajęli 10. miejsce i we wrześniu zmierzą się z najlepszymi z najlepszych podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym w Sosnowcu.