Sektor rolnictwa, znany od niepamiętnych czasów nie byłby dzisiaj tak wartościowy gdyby nie nowoczesne technologie, które nieustannie wpływają na poprawę jakości i efektywności zbiorów. Niemała w tym zasługa dedykowanych dronów rolniczych, które na stałe weszły w skład wyposażenia każdego nowoczesnego gospodarstwa rolniczego. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu najlepszego drona DJI? Sprawdźmy to.
Jakość sensorów i kamer drona rolniczego
Zacznijmy od najistotniejszej kwestii, którą bardzo często mierzy się jakość drona przemysłowego dla branży rolniczej. Chodzi tu oczywiście o kamery i aparaturę pomiarową, które odpowiadają za zbieranie wszelkich niezbędnych danych. Drony rolnicze najczęściej wyposażone są nie tylko w tradycyjną kamerę, ale także kamerę termiczną i kamerę multispektralną, która doskonale radzi sobie z identyfikowaniem kondycji upraw na całym obszarze.
Drony z serii Agras to doskonały przykład sprzętu, który nie tylko zapewnia wysoką jakość obrazu, ale także cechuje się łatwością obsługi i prostotą zintegrowania wszystkich danych z systemem odpowiedzialnym za przechowywanie i analizowanie danych. Dzisiaj branża rolnicza potrzebuje takich rozwiązań do maksymalizacji wydajności, a dron z zaawansowanymi modułami pomiarowymi ułatwia zarządzanie nawet największymi obszarami upraw.
Wytrzymałość drona
Przeglądając drony DJI zauważymy, że praktycznie każdy z nich ma podaną klasę szczelności. Dlaczego? Ze względu na trudne warunki, w których przychodzi pracować urządzeniu. Zmienność pór roku, deszcz, śnieg, niskie temperatury, porywiste wiatry – to żadna wymówka dla drona, który odpowiada za sukces upraw.
Dlatego tak ważne jest, by urządzenie, w które zainwestujemy, charakteryzowało się optymalną wytrzymałością, odpornością na zewnętrzne czynniki i niezawodnością. Pamiętajmy, że nie urodziliśmy się z naturalnymi umiejętnościami operowania dronem. Tego trzeba się nauczyć i praktycznie każdy z nas doświadczy nieszczęśliwego wypadku z udziałem drona – kolizji lub brutalnego zderzenia z ziemią. Wysokiej jakości dron powinien być na tyle wytrzymały, że wyjdzie cało z takiego wypadku i takiego urządzenia powinniśmy poszukać.
Pojemność akumulatora
Im większy obszar upraw, tym więcej oczekujemy od zakupionego sprzętu. Jednym z czynników, który należy przeanalizować pod kątem powierzchni pól uprawnych, jest wytrzymałość baterii i czas pracy na jednym ładowaniu. To istotny aspekt, który nabiera znaczenia, gdy w grę wchodzi nawodnienie ogromnego obszaru lub szczegółowy monitoring dużego pola.
Nie zawsze mamy czas na to, by poczekać na ponowne ładowanie baterii, dlatego istotne jest by, nasz dron był w stanie jednorazowo wykonać zaplanowaną pracę. Przykładem świetnie dopasowanego urządzenia będzie Mavic 3 Multispectral dostępny na https://dji-tpi.com.pl/kategoria-produktu/drony/mavic-3-multispectral/, który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii sztucznej inteligencji i pojemnej baterii będzie w stanie wykonać pracę na powierzchni do 70 hektarów przy zaangażowaniu zaledwie jednej osoby.