Trwa opracowywanie planu ogólnego dla całego Legionowa, który docelowo zastąpi pochodzące z 2017 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą mieć realny wpływ na to, jak w przyszłości urządzona zostanie przestrzeń publiczna w naszym mieście. Aktualnie, trwa wśród nich zbieranie wniosków do projektowanych przepisów mających być ujętych w tym strategicznym, z punktu widzenia przestrzennego rozwoju lokalnego, dokumencie.
Pod koniec maja 2024 r. legionowski samorząd drogą uchwały zapoczątkował procedurę sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowo informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Trwa zbieranie wniosków od mieszkańców i przedsiębiorców
Trwająca dopiero od nieco ponad miesiąca wspomniana procedura, jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym. Co ważne, aby została ona przeprowadzona zgodnie z literą obowiązującego w Polsce prawa, musi się to odbyć z czynnym udziałem ludności zamieszkałej na terytorium, którego dotyczą planowane reformy przestrzenne. Zatem, legionowianie już teraz mogą zgłaszać swoje wnioski do tych wstępnych założeń planistycznych i tym samym przyczynić się do tego, jak będzie wyglądała nasza wspólna przestrzeń publiczna w przyszłości.
Postulaty do przyjętych przez planistów założeń przestrzennych dla całego Legionowa są przyjmowane do 20 sierpnia 2024 r. Potem, nad każdym z nich pochyli się prezydent Bogdan Kiełbasiński. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdego z wniesionych wniosków w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego ogólnego planu dla całego Legionowa. Kiedy to nastąpi? Jeszcze nie wiadomo.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. – Przyjęcie nowego planu miejscowego będzie teraz możliwe w 8-9 miesięcy. Dotychczas często trwało to latami – zapewniają pomysłodawcy tych zmian. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. – Rozwiąże to obecne problemy, polegające na tym, że w tradycyjnej, papierowej wersji studium i planów zagospodarowania narysowane w nich linie, np. oznaczające granice pomiędzy poszczególnymi strefami, nie są tak dokładne, żeby można je było zinterpretować co do metra kwadratowego na gruncie. Wersja cyfrowa będzie pozwalała na dowolne powiększenie mapy, więc będzie ona dużo dokładniejsza – dowiadujemy się ze strony internetowej resortu rozwoju i technologii. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.
Zintegrowany plan inwestycyjny
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Inwestor po podpisaniu z gminą umowy urbanistycznej będzie mógł zostać zobowiązany np. do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji – informuje resort rozwoju i technologii.