Problemy z dzikami, brak kanalizacji i wnioski inwestycyjne do budżetu gminy Jabłonna oraz przeznaczenie funduszu sołeckiego. Takie tematy zdominowały zebranie wiejskie wsi Chotomów, które 18 września odbyło się w Ośrodku Kultury przy Strażackiej 8.
Jednym z głównych tematów zebrania było ustalenie przeznaczenia funduszu sołeckiego. Sołtys Artur Oleksiak zaproponował przekazanie 24 tys. zł z funduszu sołeckiego z minionego roku na oświetlenie ul. Kolejowej. Pierwotnie pieniądze miały być wydane na skate park, który miałby powstać na terenie budowanej szkoły przy Kisielewskiego. Jednak z powodu konfliktu z pierwotnym wykonawcą ta inwestycja jest wstrzymana. Arkadiusz Syguła, mieszkaniec ulicy Kolejowej, zaproponował, by także kolejne 25 tysięcy z funduszu na 2013 rok, zainwestować w oświetlenie, by dokończyć inwestycję na tej ulicy. Wniosek przegłosowano.
Problem z dzikami
Kolejna godzina zebrania minęła na prelekcji przygotowanej przez przedstawiciela Koła Łowieckiego „Sęp”. Łowczy tłumaczył zasady postępowania z dzikami i ostrzegał, by ich nie dokarmiać. Jego wystąpienie oraz oświadczenie wójta Tadeusza Rokickiego na temat działań gminy w sprawie dzików wywołało gorącą dyskusję. Wójt poinformował zebranych o zatrudnieniu firmy „5 Kolorów”. Obiecał, że będzie starał się o pozwolenie na odstrzał i poprosił, by każdy kto ma problemy z dzikimi zwierzętami pobrał w urzędzie płyn odstraszający. Gmina zakupiła kilkadziesiąt litrów repelentu. – Te działania są nieskuteczne, spotkamy się za rok i będziemy słyszeć to samo, że dzik tu mieszkał, a myśmy przyszli na ten teren. Oczekujemy skutecznych działań – mówili mieszkańcy. Gmina podpisała z ww. firmą aneks do umowy na zwiększenie ilości interwencji. Na zebraniu nie podano jednak numeru telefonu do firmy, ponieważ firma i tak nie podoła ilości telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców. O ważności zgłoszeń zadecyduje gmina.
Co dalej z budową szkoły?
O kolejnym problemie związanym z najważniejszą obecnie inwestycją w gminie mówił pełnomocnik wójta ds. CEKS Janusz Karmel. Przypomniał wydarzenia, jakie miały miejsce przy Centrum Edukacyjnym Kulturalno-Sportowym. Gmina odstąpiła od umowy z firmą Zambet S.A., ponieważ ta zlekceważyła zalecenia inspektora nadzoru. – Według postępów prac, budowa trwałaby około 100 miesięcy – mówił Janusz Karmel. – Zastosowano materiały izolacyjne o parametrach 10-krotnie niższych, niż te przewidziane w projekcie. Sprawa jest na drodze sądowej, a gmina wystąpiła o odszkodowanie w wysokości 2,3 mln zł. – powiedział Karmel. Po dokładnej inwentaryzacji przyjdzie czas na kolejny przetarg i wyłonienie następnego wykonawcy. Pełnomocnik gminy uważa, że zakończenie budowy można spodziewać się w maju 2014 roku. – Na wrzesień 2013 roku na pewno nie zdążymy – tłumaczył Janusz Karmel. – Będzie to czas, by przygotować obiekt do uruchomienia, zanim dzieci pójdą do szkoły. – dodał na zakończenie.
Kanalizacja
Duże emocje wzbudziła dyskusja na temat kanalizacji. Tadeusz Rokicki wyjaśniał, że aby podłączyć gminę Jabłonna do Oczyszczalni Czajka, należy rozpocząć kanalizację od strony wsi Jabłonna. Ta jednak nie została jeszcze wykonana. Gmina przygotowała projekt podłączenia do kanalizacji przyszłej szkoły na Kisielewskiego, ale instalacje prowadzące od strony ulicy Parkowej w Legionowie nie pozwalają na rozwój sieci. Urząd nie przygotował także projektów dotyczących innych rejonów gminy. Jak informował wójt, urząd wybrał firmę, która zrobiła to z rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji sprawa toczy się w sądzie. Winą za to obarczył wadliwą ustawę o zamówieniach publicznych. Przeciwnego zdania byli mieszkańcy zarzucający włodarzom gminy niegospodarność. Temperatura dyskusji podniosła się do takiego stopnia, że wkrótce potem zebranie zakończono.
Iwona Wymazał