Były ciche marzenia o medalu w kolarstwie torowym dla mieszkańca powiatu legionowskiego na Igrzyskach w Paryżu. Alan Banaszek ukończył rywalizację na 18 miejscu

Alan banaszek trening (17)_wynik

Alan Banaszek, mieszkaniec powiatu legionowskiego w czwartek (8 sierpnia) zajął 18 miejsce w wieloboju w kolarstwie torowym (tzw. omnium) podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Złoto w powyższej konkurencji wywalczył Francuz Benjamin Thomas, srebro powędrowało do Portugalczyka, Iuriego Leitao, a na najniższym stopniu podium uplasował się Belg, Fabio van den Bossche.

Mieszkający w powiecie legionowskim 26-letni Alan Banaszek, kolarz osiągający sukcesy na arenie krajowej zarówno w rywalizacji szosowej, jak i torowej w czwartek (8 sierpnia) reprezentował Polskę w zawodach kolarskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polak startował w wieloboju w kolarstwie torowym (tzw. omnium) na torze kolarskim na paryskim Welodromie. Chociaż nie był głównym faworytem do medali, to kibice po cichu liczyli na dobry występ i włączenie się Alana do walki o podium.

Kilka dni przed startem w Paryżu Alan Banaszek w rozmowie z Gazetą Powiatową zapewniał, że da z siebie wszystko i pomimo tego, że nie był faworytem to postara się włączyć do walki o podium. Cała rozmowa Alana Banaszka z Gazetą Powiatową na kilka dni przed startem w igrzyskach dostępna jest TUTAJ.

Alan Banaszek jest aktualnym mistrzem Polski w wyścigu w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Kolarz jeździ na co dzień w ekipie Mazowsze Serce Polski. Mieszkaniec powiatu legionowskiego jest również Mistrzem Europy w omnium z 2021 roku.

Ostatecznie mieszkaniec powiatu legionowskiego zajął 18 miejsce w Paryżu

Omnium (czyli wielobój w kolarstwie torowym) składa się z czterech części. Obecny format tej konkurencji składa się z czterech wyścigów, które odbywają się w trakcie jednej sesji zawodów.

Rywalizacja w Paryżu rozpoczęła się 10-kilometrowym scratchem — wyścigiem na kreskę. Następnie na takim samym dystansie rozegrany został wyścigi tempowy, w którym po czwartym okrążeniu można było zdobyć po jednym punkcie na każdym finiszu. Za nadrobienie rundy zawodnik uzyskiwał 20 punktów. Trzecią konkurencją był wyścig eliminacyjny, w którym co 2 rundy ostatni zawodnik był zdejmowany z trasy. Kolarze kończyli rywalizację wyścigiem punktowym na dystansie 25 kilometrów.

Ostatecznie zwycięzca czwartkowych zawodów Francuz Benjamin Thomas zdobył w czterech konkurencjach łącznie 164 punkty. Na drugim stopniu podium zdobywając 153 punkty uplasował się Portugalczyk Yuri Leitao, a brąz wywalczył Belg, Fabio van den Bosschem który uzbierał po czterech konkurencjach 131 punktów. Alan Banaszek nie może zaliczyć swoich występów w Paryżu do udanych. Polak w czterech konkurencjach zdobył 41 punktów i w klasyfikacji końcowej zajął 18 miejsce w 22-osobowej stawce.