Cykl 6 darmowych warsztatów przyrodniczych dla 90 legionowian z zakładania ogrodów przydomowych i sąsiedzkich, łąk kwietnych, ogrodów w pojemnikach, doniczkach, słojach i wiszących oraz z konstruowania budek lęgowych, domków dla jeży i owadów pożytecznych, poidełek i karmników – to obywatelska inicjatywa, która ma szansę na realizację w 2025 r. O tym, czy pieniądze zostaną przeznaczone na ten cel zdecydują legionowianie podczas właśnie trwającego finałowego głosowania w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego.
Do 4 września 2024 r. trwa finałowe głosowanie w ramach czwartej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Do wydania jest pół miliona złotych. Legionowianie mogą oddać swój głos na jedną z czterech inwestycji. Do końca głosowania będziemy każdą z nich szczegółowo opisywać. Również ich pomysłodawcy zabiorą głos na łamach Gazety Powiatowej. Kolejność prezentacji tych czterech przedsięwzięć będzie przypadkowa.
Warsztaty przyrodnicze
Ostatnią inwestycją, którą chcemy Wam przybliżyć jest projekt obywatelski nr 2. Jest to pomysł polegający na organizacji na terenie Legionowa cyklu 6 darmowych warsztatów przyrodniczych dla maksymalnie 90 legionowian, tak dzieci, jak i dorosłych. Miejsce prowadzenia tych zajęć miałoby zostać wskazane przez legionowskich urzędników. Każdy z tych łącznie 6 warsztatów miałby trwać maksymalnie 2 godziny i w każdym z nich mogłoby uczestniczyć maksymalnie 15 osób. O zakwalifikowaniu się do udziału w tym projekcie decydowałaby kolejność zgłoszeń. – Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów z tematyki zakładania ogrodów przydomowych i sąsiedzkich, łąk kwietnych, ogrodów w pojemnikach, doniczkach, słojach i wiszących oraz z konstruowania budek lęgowych, domków dla jeży i owadów pożytecznych, poidełek i karmników – informują pomysłodawcy tego przedsięwzięcia obywatelskiego. Warsztaty z zakładania łąk kwietnych odbywałyby się w plenerze, np. na jednej z istniejących w Legionowie łąk kwietnych. Ich część praktyczna poprzedzona miałaby zostać częścią teoretyczną dotyczącą zasad planowania, przygotowania podłoża, doboru gatunków i pielęgnacji roślin. – Uczestnikom zapewnione zostaną narzędzia na czas warsztatu oraz mieszanki nasion na założenie łąk kwietnych i drobne sadzonki – informują autorzy tego przedsięwzięcia. Dodają, że w podobne materiały wyposażeni zostaną uczestnicy 2 pozostałych warsztatów, czyli tych z zakładania ogrodów w pojemnikach, doniczkach, słojach i wiszących oraz z konstruowania budek lęgowych, domków dla jeży i owadów pożytecznych, poidełek i karmników. – Przewidziany jest również udział eksperta np. ornitologa, który wskaże, jak montować budki i karmniki dla ptaków oraz jakiego pokarmu używać. W ramach warsztatu zapewnione zostaną materiały do budowy budek, domków oraz porcje karmy – sygnalizują następnie.
Koszty inwestycji
Koszty realizacji tej inwestycji oszacowano na kwotę 50 tys. zł.