14 sierpnia br. w trakcie obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz 100. rocznicy odsłonięcia pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej 1924- 2024 odbyła się promocja książki historyka, dr Mirosława Pakuły „Jerzy Boski (1896-1982). Bohater boju o Wólkę Radzymińską w 1920 r.”, która została sfinansowana ze środków Gminy Nieporęt.
– Przygotowując publikację autor miał niezwykle trudne zadanie, gdyż Jerzy Boski zmarł bezpotomnie, a informacje o nim były rozproszone i niekompletne. Podczas pracy nad książką autor odnalazł członków rodziny Jerzego Boskiego, którzy przechowali pamiątki po nim. Mirosław Pakuła przekazał je, w imieniu i z upoważnienia Marii i Marka Boskich, w obecności Wójta Mazura, na ręce Konrada Szostka, prezesa zarządu Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego. Wśród 24 pamiątek znalazł się Krzyż Virtuti Militari otrzymany za zwycięstwo w boju o Wólkę Radzymińską oraz inne odznaczenia. Znaczna część zbiorów to dokumenty dotyczące przebiegu służby Jerzego Boskiego oraz fotografie. – informowali w komunikacie pod koniec lutego br. nieporęccy urzędnicy.
Jerzy Boski jest bohaterem odrobinę zapomnianym, jednak niewątpliwie książka autorstwa dr. Mirosława Pakuły pozwoli mieszkańcom gminy Nieporęt jak i całego powiatu legionowskiego lepiej poznać jego historię. Bezpłatne egzemplarze z autografem autora były dostępne w namiocie promocyjnym Gminy Nieporęt po zakończeniu uroczystości.
– Dziś odbyła się prezentacja mojej książki o Jerzym Boskim, bohaterze boju o Wólkę Radzymińską. Bohaterze zapomnianym, a być może dzięki książce, którą napisałem niezapomnianym. Książka została sfinansowana przez Gminę Nieporęt. – przekazał 14 sierpnia w rozmowie z Gazetą Powiatową dr Mirosław Pakuła. Książka została wydana na zlecenie Urzędu Gminy Nieporęt w nakładzie tysiąca egzemplarzy.
Książkę będzie można również otrzymać 6 października, kiedy zostanie odsłonięte rondo im. Jerzego Boskiego, czyli bohatera powyższej publikacji. Książka opisuje życie Jerzego Boskiego, począwszy od lat młodości, poprzez służbę wojskową aż do jego śmierci. Bohater powyższej publikacji był oficerem zawodowym i pełnił służbę w różnych jednostkach wojskowych i brał udział w kampanii w 1939 roku. Po wojnie był natomiast szpiegowany przez służbę bezpieczeństwa PRL.
Cyfrowa wersja książki dostępna jest pod TYM linkiem na stronie Urzędu Gminy Nieporęt.
Poniżej prezentujemy całą rozmowę dr Mirosławem Pakułą o Jerzym Boskim z 14 sierpnia br. podczas obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.