Trzynasta edycja dożynek gminnych

52045bd843275.jpg

Tradycyjnie, jak co roku, w pierwszą niedzielę października na terenie sołectwa Stanisławów Pierwszy, odbywały się nieporęckie dożynki gminne pod tradycyjną nazwą „Święto Ziemniaka”. Tegoroczny festyn zorganizowany został przez Wójta oraz Radę Gminy Nieporęt, przy współudziale nieporęckiego GOK-u i Rad Sołeckich ze Stanisławowa Pierwszego, Aleksandrowa, Rembelszczyzny i Izabelina.

Trzynaste z kolei, niedzielne „ziemniaczane święto”, o godz. 13.00, rozpoczęła uroczysta msza święta z procesją darów, podczas której 15 sołectw wiejskich gminy Nieporęt, w ramach podziękowań za zbiory i pracę rolników, złożyło swoje tegoroczne plony. Były to barwne i bardzo pomysłowe kompozycje darów pól, łąk i lasów. Oprócz tradycyjnych wieńców dożynkowych, pojawiły się kosze dorodnych ziemniaków, owoców, warzyw, ziół i grzybów.

Choć nie padało, była to dosyć chłodna i pochmurna niedziela. Ogrzać się można było, przy co roku rozpalanym ogromnym ognisku. Również serwowane darmowe – grochówka i placki ziemniaczane prosto z gorącej patelni – skutecznie rozgrzewały zgromadzonych gości. Uwagę przyciągały liczne stragany handlowe, gdzie także można było trochę się posilić – skosztować na przykład oscypków, wędlin, pańskiej skórki, czy też chleba regionalnego ze smalcem. Kartoflana impreza, bez popisów kulinarnych z pewnością nie udałaby się. I tak, przedstawiciele gminnej władzy, w tym sam wójt Nieporętu Pan Maciej Mazur, wspólnie z radnym Jerzym Maciejewskim, na scenie, z niebywałym „pieprznym” humorem, ugotowali pyszną kartoflankę, którą następnie częstowali zmarzniętych dożynkowiczów.

Nie ma „Święta Ziemniaka” bez Konkursu Kulinarnego, przygotowanego przez lokalne sołectwa. Jest on od kilku lat, rozstrzygany w dwóch kategoriach – „Najlepsza potrawa z ziemniaków” i „Najsmaczniejsze ciasto”. Tylko mieszkańcy gminy Nieporęt mogą zaprezentować i pochwalić się swoimi pomysłami kulinarnymi podczas całych dożynek. Goście natomiast, mogą do woli kosztować i oceniać konkursowe potrawy. W tym roku, chętnych do wzięcia udziału w konkursie nie było zbyt wielu. Zgłoszono raptem cztery potrawy – kopytka, babkę leśną oraz jeżyki i placuszki ziemniaczane. Wszystkich gminnych kucharzy nagrodziła firma „Floraland” zestawami do grillowania. Pierwsze, dostojne miejsce zajęły kopytka, autorstwa Pana Krzysztofa Witkowskiego.

Po rozpaleniu ogniska i „kartoflanej uczcie”, przyszedł czas na zabawę i liczne konkursy. Pośród wielu przygotowanych na ten dzień atrakcji, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególną uwagę dożynkowiczów przykuwały występy m.in.: zespołu „Kapela Rodzinna”, zespołów wokalnych – „Piena Voce” i „Młodzież 50+” – oraz folklorystycznego – „Nieporęcak”. W programie dożynek, w ramach występów artystycznych wystąpili także Seniorzy z Dobrego Miasta, Józefinki oraz Aleks Błędniak w swoim recitalu. Coroczna kartoflada, czyli rywalizacja sprawnościowa z ziemniakami w tle, wybór Króla i Królowej Ziemniaka 2012r., pokazy ochotniczych straży pożarnych, a także wręczenie nagród za najpiękniejszy ogród przydomowy zgromadziły przed sceną tłumy rozbawionej publiczności. Pod koniec festynu, swoich stałych już fanów przyciągnął pod scenę lokalny zespół „Avans”, zaś gwiazda wieczoru zespół „Weekend” podgrzał atmosferę i zachęcił do tańca, zwłaszcza przy swoim najnowszym przeboju „Ona tańczy dla mnie”. Niespodzianką dla zebranych gości, zamiast corocznego pokazu sztucznych ogni, był niewątpliwie kończący imprezę występ teatru tańca z ogniem „Mantra” z Makowa Mazowieckiego.
ms