Coraz więcej osób korzysta z pomocy Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie

Dorota Wróbel-Górecka

Jak pokazują ostatnie lata działalność centrów integracji społecznej w Polsce jest ważnym elementem pomagającym osobom, które ze względu na swoją trudną sytuację nie są w stanie samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, co uniemożliwia im lub ogranicza ich uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym. Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie może pochwalić się coraz wyższą liczbą osób, którym z roku na rok udało się pomóc.

 

 

Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie (PCIS) jest instytucją, której głównym zadaniem jest reintegracja społeczna i zawodowa mieszkańców powiatu legionowskiego, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. PCIS wspiera osoby, które ze względu na swoją sytuację nie są w stanie samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, co uniemożliwia im lub ogranicza ich uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym. Na pomoc mogą liczyć szczególnie osoby bezrobotne w trudnej sytuacji życiowej, które chcą być aktywne zawodowo przez zdobycie nowego zawodu lub podwyższenie posiadanych kwalifikacji.

 

 

Podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Legionowskiego (23 września) podsumowanie działalności Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie za 2023 rok przedstawiła jego dyrektor Dorota Wróbel-Górecka.

Z informacji przedstawionych przez dyrektor wynika, że na ponad 200 centrów integracji społecznej działających obecnie w Polsce tylko trzy są prowadzone przez starostwa powiatowe, są to Legionowo, Sanok i Jarosław.

 

 

Sprawozdanie PCiS za 2023 rok

Dorota Wróbel-Górecka przedstawiła w czasie sesji Rady Powiatu Legionowskiego sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie w 2023 roku. I tak w 2022 roku w zajęciach reintegracji społecznej i zawodowej prowadzonych przez CIS Legionowo uczestniczyły 64 osoby (w 2021 roku było to 46 osób). Rok 2023 był pod tym względem rekordowy dla placówki w Legionowie, ponieważ w powyższych zajęciach uczestniczyły 82 osoby.

– Jeszcze nigdy tylu osób w Centrum nie wspieraliśmy. To pokazuje jak bardzo tego typu jednostki są potrzebne, ponieważ to zapotrzebowanie jest coraz większe. Struktura problemów z którymi jako społeczeństwo się borykamy się zmienia i coraz więcej osób poszukuje wsparcia zewnętrznego w takich instytucjach jak nasza. – przekazała podczas sesji Dorota Wróbel-Górecka, dyrektor Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Z udostępnionego przez Dorotę Wróbel-Górecką dokumentu wynika również, że w 2023 roku CIS w Legionowie wsparło 38 osób z Legionowa, 28 osób z gminy Wieliszew, 8 osób z gminy Nieporęt, 7 osób z gminy Jabłonna i jedną osobę z gminy Serock.

Dla porównania w 2022 roku placówka wsparła 27 osób z Legionowa, 24 osoby z gminy Wieliszew, 6 osób z gminy Serock, 4 osoby z gminy Jabłonna i 3 osoby z gminy Nieporęt.

Łącznie w 2023 roku zaktywizowanych (poprzez podjęcie zatrudnienia lub innej formy stałego, samodzielnego utrzymania) zostało 13 uczestników lub absolwentów CIS. 46 osób kontynuuje realizację ścieżki reintegracji w CIS w 2024 roku.

Łącznie w 2022 roku zaktywizowanych (poprzez podjęcie zatrudnienia lub innej formy stałego, samodzielnego utrzymania) zostało 11 uczestników lub absolwentów CIS.

– Przychody Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie w 2022 roku wyniosły 3.271.281,22 zł

– Przychody Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie w 2023 roku wyniosły 4.266.685,95 zł (koszty działalności CIS Legionowo w 2023 roku wyniosły: 3.890.283,49 zł)

Ze sprawozdania za 2023 rok dowiadujemy się, że uczestnicy PCIS to osoby:

– długotrwale bezrobotne,
– uzależnione od alkoholu,
– uzależnione od narkotyków lub innych środków odurzających,
– osoby z zaburzeniami psychicznymi,
– zwalniane z zakładów karnych, mające trudności w integracji ze środowiskiem bądź mające zasądzone kuratelę sądową,
– osoby niepełnosprawne.

Osoby korzystające z pomocy Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie mogą się aktywizować zawodowo w następujących warsztatach zawodowych:

– warsztat usług gastronomicznych (przygotowanie do zawodu: kucharza, pomocy kuchennej, sprzedawcy, kelnera),
– warsztat usług gospodarczo-porządkowych (przygotowanie do zawodu: konserwator budynków i stanu technicznego pomieszczeń, robotnik gospodarczy),
– warsztat usług opiekuńczych (przygotowanie do zawodu: opiekun w domu pomocy społecznej, opiekun osoby starszej);
– warsztat usług administracyjno-biurowych (przygotowanie do zawodu: pracownik biurowy, technik prac biurowych).

Uczestnicy zajęć PCIS w Legionowie raz w tygodniu odbywają zajęcia aktywizujące społecznie: warsztaty motywacyjne z psychologiem, pracownikiem socjalnym, spotkania z doradcą zawodowym, zajęcia teoretyczne z instruktorem, zajęcia z terapeutą uzależnień. Osoby korzystające z pomocy PCIS w Legionowie mogły skorzystać m.in.: z doradztwa zawodowego, porad prawnych, treningów interpersonalnych, wsparcia psychologicznego, wsparcia terapeutycznego.

Reintegracja zawodowa prowadzona jest 4 dni w tygodniu po 7 godz. dziennie m.in. w:

– siedzibie warsztatu zawodowego,
– u pracodawcy zewnętrznego na praktykach,
– w instytucji użyteczności publicznej na praktykach,
– w miejscu wykonywania zleceń czy nauki zawodu.

W ramach reintegracji zawodowej oferta CIS w 2023 roku obejmowała: praktyczną naukę zawodu w jednym z warsztatów CIS lub praktyki u pracodawców.

Historia Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie

Powiatowe Centrum Integracji Społecznej rozpoczęło działalność w roku 2014 jako projekt „Legionowskie Centrum Integracji Społecznej”. Pomysłodawcami utworzenia CIS-u byli:

  • Powiat Legionowski,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie,
  • Stowarzyszenie na rzecz Potrzebującym „Nadzieja”,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie.

Legionowskie Centrum Integracji Społecznej powstało jako projekt i działało w tej formie od 01.01.2014 do 30.06.2015 r. W momencie powstania legionowski CIS był drugą w kraju jednostką tego typu utworzoną przez powiat.

Aktualnie Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie jest jednostką organizacyjną Powiatu Legionowskiego i działa w formie samorządowego zakładu budżetowego, a swoją działalność rozszerzył o usługi komercyjne w zakresie: gastronomii, usług opiekuńczych, remontowo-budowlanych i gospodarczo-porządkowych. Środki wypracowane przez działalność usługową są przeznaczane na utrzymanie i rozwój CIS-u.

Powiatowe Centrum Integracji Społecznej w Legionowie ma swoje biuro przy ulicy Warszawskiej 74 w Legionowie. Więcej informacji o działalności i ofercie Powiatowego Centrum Integracji Społecznej można uzyskać pod TYM adresem.