Elektrownia Wodna w Dębe po remoncie. Będzie mogła pracować kolejne 40 lat i zasili ponad 36 tys. gospodarstw domowych rocznie!

Elektrownia Wodna w Dębe (fot. PGE Energia Odnawialna) 1

Elektrownia Wodna w Dębe (fot. PGE Energia Odnawialna)

Modernizacja Elektrowni Wodnej w Dębe (gmina Serock) trwała 5 lat i polegała na wymianie wszystkich czterech hydrozespołów tj. turbin i generatorów wraz z częścią technologiczną. Dzięki przeprowadzonym przez spółkę PGE Energia Odnawialna pracom o 40 lat wydłużyła się możliwość eksploatacji obiektu w Dębe. Specjaliści z PGE przewidują, że roczna produkcja energii elektrycznej w zmodernizowanej elektrowni wodnej będzie wynosić blisko 110 GWh.

 

 

Kilka dni temu spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała, że modernizacja Elektrowni Wodnej w Dębe została wykonana zgodnie z planowanymi założeniami. – W trakcie prac wymieniono układy regulacji, układy wzbudzenia, a także urządzenia i instalacje elektryczne, p.poż, wentylacji i klimatyzacji oraz AKPiA. Przez cały okres remontu w gotowości i w pracy były trzy hydrozespoły, a jeden z nich był modernizowany, co powodowało, że elektrownia w trakcie modernizacji zachowywała przez cały czas 75% dyspozycyjność. – czytamy w komunikacie PGE Energia Odnawialna.

 

 

Spółka informuje, że zgodnie z założeniami roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowni wynosić będzie 109,5 GWh, co z kolei pozwoli zasilić około 36,5 tys. gospodarstw domowych.

– Elektrownia Dębe jest elektrownią przepływową wyposażoną w 4 hydrozespoły z turbinami Kaplana, każdy o mocy znamionowej 5 MW. Stopień wodny Dębe tworzy Jaz piętrzący, zbiornik wodny Zegrze, obwałowania oraz elektrownia wodna Dębe. Usytuowana jest ona w 21,6 km rzeki Narwi. Obiekt został wybudowany w latach 1957-1963, a modernizacja przypadła na lata 2019-2024. – dodaje spółka PGE Energia Odnawialna.

fot. PGE Energia Odnawialna