Jabłonna. Wmurowanie kamienia węgielnego w Sanktuarium bł. kardynała Wyszyńskiego. Koniec budowy na przełomie 2025 i 2026 roku

fot. Diecezja Warszawsko-Praska.Karolina Błażejczyk

W czwartek (10 października) w Jabłonnie przy ulicy Politechnicznej odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego w Sanktuarium błogosławionego kardynała Wyszyńskiego. Po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, diecezja warszawsko-praska podjęła decyzję o budowę świątyni na terenach, z którymi Prymas był związany.

 

 

Kamień węgielny, który 10 października br. został wmurowany w budowane Sanktuarium to podarowany przez paulinów fragment posadzki z bazyliki jasnogórskiej, gdzie ks. Wyszyński przyjął święcenia biskupie 12 maja 1946 roku.

 

 

Uroczystość rozpoczęła liturgia Słowa z homilią bpa Romualda Kamińskiego. Następnie kilkadziesiąt osób podpisało akt erekcyjny kościoła, który następnie wmurowano w ścianę, tuż obok kamienia. Wśród nich znalazło się wielu hierarchów kościelnych (w tym Ks. Jerzy Sieńkowski proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie) jak i przedstawicieli władz samorządowych (m.in.: Starosta Legionowski Roman Smogorzewski czy Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski).

Biskup Kamiński mówił, że pamięć o kard. Wyszyńskim to przede wszystkim pomnażanie dobra, które zapoczątkował podczas swojego życia – Tutaj nie o pamięć o samym prymasie chodzi w pierwszej kolejności, ale chodzi o to, żeby zabezpieczyć te wszystkie dobre jego pragnienia, myśli, modlitwy, czyny, działania i z nich korzystać, a właściwie pomnażać te dobra, które on zainicjował. Na terenie naszej diecezji są jego korzenie. Tutaj urodzili się rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. I wreszcie na tym terenie, który będzie obejmować przyszła parafia powstało dzieło zwane Instytutem Prymasowskim. – przekazał biskup Kamiński. – Pragniemy dostrzec Pana Jezusa, na którym chcemy budować naszą rzeczywistość. I tutaj tak bardzo nam jest bliski błogosławiony Prymas Stefan, który właściwie miał jedyne pragnienie, aby w czasie swego posługiwania tak umocnić rzeczywistość polską, aby na niej mogły wzrastać nowe pokolenia w wierności Panu Jezusowi, miłości do Matki Bożej, miłości do historii ojczyźnianej, w miłości do bliźniego. I to się mu udało. Swoje powołanie, swój testament zrealizował. To my będziemy tutaj przychodzić do tej świątyni, aby przypominać tę powinność, z której nigdy nie będziemy zwolnieni. – dodał.

Budowa kościoła przy ulicy Politechnicznej w Jabłonnie

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace związane z budową parafii pod wezwaniem błogosławionego księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ulicy Politechnicznej w Jabłonnie.

Kuria warszawsko-praska jako inwestor na działce liczącej przeszło 8 tys. m ² przylegających na osiedlu Przylesie buduje kościół o kubaturze blisko 10 tys. m³. Obok świątyni zbudowane zostaną też muzeum i dzwonnica.

We wrześniu br. Diecezja Warszawsko-Praska informowała, że budowa świątyni przy ulicy Politechnicznej w Jabłonnie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a przybliżony termin zakończenia budowy przypada na przełom 2025 i 2026 roku.

fot. Diecezja Warszawsko-Praska/Karolina Błażejczyk