Wieliszewscy radni właśnie przystąpili do uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla okolic ulicy Nowodworskiej i Kanału Bródnowskiego Dolnego w Skrzeszewie. Oznacza to tyle, że póki co zapalono zielone światło do powstania nowych opracowań planistycznych dla tych części gminy Wieliszew. Procedura związana z wejściem w życie tych zmian potrwać nawet kilka lat.
Uchwała
10 października 2024 r. Rada Gminy Wieliszew podjęła uchwałę upoważniającą miejscowy samorząd do rozpoczęcia prac nad opracowaniem mpzp dla okolic ulicy Nowodworskiej i Kanału Bródnowskiego Dolnego w Skrzeszewie. Jest to procedura bardzo skomplikowana i czasochłonna. Wejście w życie zaplanowanych w tych przestrzeniach zmian może bowiem zająć nawet i kilka lat.
Obszar objęty uchwałą z 10 października 2024r. o przystąpieniu do sporządzenia mpzp dla części wsi Skrzeszew w rejonie ulicy Nowodworskiej i Kanału Bródnowskiego, fot. UG Wieliszew
Albo poszerzenie Nowodworskiej albo budowa nowych dróg stanowiących alternatywę dla tzw. Trasy Olszynki Grochowskiej
Przystąpienie do prac zmierzających do uchwalenia mpzp dla okolic ulicy Nowodworskiej i Kanału Bródnowskiego Dolnego w Skrzeszewie w gminie Wieliszew ma na celu przeznaczenie położonych na tym obszarze nieruchomości pod nowe drogi i budownictwo jednorodzinne. Pod uwagę brane jest poszerzenie drogi wojewódzkiej nr 632 (DW nr 632), czyli ulicy Nowodworskiej oraz budowa nowych dróg stanowiących alternatywę dla tzw. Trasy Olszynki Grochowskiej.
Zakazać intensywnej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.
Tereny mają być przeznaczone pod budowę domów jednorodzinnych z ogrodami
– Sporządzenie planu ma na celu przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości pod układy komunikacyjne – ewentualne poszerzenie drogi wojewódzkiej, ulicy Nowodworskiej, wyznaczenie układu komunikacyjnego stanowiącego alternatywę dla Trasy Olszynki Grochowskiej oraz ich przeznaczenie pod ekstensywną zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Planuje się dostosowanie zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu do potrzeb lokalnych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju w oparciu o ustalenia studium. Sporządzenie mpzp ma na celu uporządkowanie przestrzeni, ograniczenie realizacji w oparciu o wydawane decyzje o warunkach zabudowy intensywnej zabudowy mieszkaniowej. Jednocześnie projekt mpzp określi zasady zagospodarowania terenów położonych wzdłuż Kanału Bródnowskiego, wprowadzając strefy przejściowe, wzmacniając tym samym rolę kanału oraz terenów leśnych jako korytarza ekologicznego. Niezbędne jest również jednoznaczne określenie ewentualnego poszerzenia drogi wojewódzkiej, ulicy Nowodworskiej oraz przeznaczenia przyległych terenów wraz ze wskazaniem linii zabudowy od powyższej drogi. Przez obszar planu przebiega napowietrzna linia elektroenergetyczna wysokiego napięcia, dla której zostanie określona szerokość stref ochronnych wraz z obowiązującymi w nich zasadami zagospodarowania – dowiadujemy się z uzasadnienia ostatnio podjętej uchwały.