W poniedziałek (14 października br.) funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali na ternie województwa: mazowieckiego, małopolskiego oraz śląskiego łącznie 10 osób w tym znanego youtubera “Buddę” (Kamil L.). Osoby te usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzanie podatku VAT i organizowanie nielegalnych gier hazardowych – loterii w internecie. Funkcjonariusze zatrzymali część osób w Legionowie i Chotomowie. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
– Kamil L. oraz 9 innych osób zostało zatrzymanych w dniu 14 października 2024 roku przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS na polecenie prokuratora zachodniopomorskiego pionu PZ PK. W działaniach uczestniczył także Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie. – poinformowała we wtorek (15 października) w komunikacie prasowym prok. Katarzyna Calów – Jaszewska z Prokuratury Krajowej. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Krajowej wobec członków zorganizowanej grupy przestępczej złożyła Krajowa Administracja Skarbowa.
“Budda” i osoby z nim współpracujące według śledczych miały zajmować się wyłudzaniem podatku od towarów i usług oraz organizować nielegalne gry hazardowe – loterie w internecie. Do sprawy tej zatrzymano łącznie 10 osób. Przeszukano kilkanaście miejsc, w których zabezpieczono m.in. dokumentację księgową, dokumentację elektroniczną. Wszystkie zatrzymane osoby złożyły obszerne wyjaśnienia i nie przyznały się do zarzucanych im czynów. „Budda” zatrzymany został w jednym z hoteli w centrum Warszawy.
Zatrzymanie Kamila L. „Buddy” (fot. CBŚP)
– Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych. Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku. – dodaje prok. Katarzyna Calów – Jaszewska.
Jak informuje CBŚP w dniu zatrzymania zarekwirowany został majątek zatrzymanych opiewający na kwotę ponad 140 mln złotych, z czego 77 mln złotych to fundusze na rachunkach bankowych (konta osób fizycznych, jak i spółek). W trakcie czynności służby zabezpieczyły również 51 luksusowych i sportowych pojazdów m.in. takich marek jak Lamborghini, Mercedes, Rolls-Royce, Audi, BMW, Toyota, Nissan i innych o łącznej wartości około 38 mln złotych. Funkcjonariusze ustalili również nieruchomości w tym grunty, działki budowlane, domy i mieszkania o szacunkowej wartości około 30 mln złotych
Zarzuty
Prokuratura Krajowa przedstawiła Kamilowi L. oraz 9 innym osobom zarzuty dot. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karno-skarbowych związanych z organizowaniem uczestnictwa w grach losowych, wystawianiem nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Zdaniem prokuratury gry losowe miały być w rzeczywistości grami hazardowymi. Za powyższe przestępstwa może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty kierowania grupą mieli usłyszeć Kamil L. oraz Tomasz Ch., pozostałe osoby stoją pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Według śledczych celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych. Zarzuty dotyczą też czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Prokuratura Krajowa 15 października 2024 roku skierowała do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 5 osób, tj. Kamila L., Tomasza Ch., Adama U., Bartosza G. oraz Aleksandry K.
Wobec pozostałych 5 podejrzanych, tj. Wiesławy G., Aleksandry M., Rafała H., Michała L. oraz Damiana S. prokurator zawnioskował o zastosowanie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym.
Zatrzymanie Kamila L. „Buddy” (fot. CBŚP)
Osoby współpracujące z „Buddą” zatrzymano m.in. w Legionowie i Chotomowie
Jak ustaliła nieoficjalnie Gazeta Powiatowa wśród 9 osób zatrzymanych razem z Youtuberem „Buddą” są mieszkańcy powiatu legionowskiego. Według wiedzy pozyskanej przez naszą redakcję wynika, że do zatrzymań dwóch osób doszło w Legionowie i Chotomowie. Informację tę potwierdził nam w czwartek (17 października) Zespół Prasowy CBŚP. Jak dowiedzieliśmy się również w Zespole Prasowym CBŚP funkcjonariusze dokonali przeszukań w tych lokalizacjach.
Jak ustaliła Gazeta Powiatowa bezpośredni związek z tą sprawą mieli Tomasz Ch., Adam U. i Aleksandra M. Niektóre z firm, w których mieli udziały lub w których pracowali były odpowiedzialne m.in. za wydawanie ebooków, które trzeba było zakupić, w celu otrzymania losu na loterie organizowane przez youtubera.
Pięć osób trafiło do aresztu tymczasowego, pozostałe będą mogły odpowiadać z wolnej stopy
16 października Sąd Rejonowy w Szczecinie na wniosek prokuratora zdecydował, że youtuber „Budda” (Kamil L.) jak również cztery pozostałe osoby zostały tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy. Wobec pięciu pozostałych osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.
Youtuber „Budda”
26-letni „Budda” w ciągu kilku ostatnich lat zasłynął nie tylko z loterii internetowych (na niektórych rozdawał luksusowe, warte po kilkaset tysięcy złotych samochody), ale również akcji charytatywnych czy akcji promocyjnych które zamieszczał m.in. na platformie YouTube. Pierwszy film na kanale na YouTube opublikował 29 września 2019 r. Dotychczas YouTuber opublikował ponad 270 filmów, które w sieci wyświetlono blisko 300 mln razy. Kamil L wykorzystał swoją popularność zakładając kilka biznesów takich jak m.in. produkcja napojów energetycznego czy limitowanych bluz oraz koszulek. Budda sprzedawał również e-booki, które uprawniały do odbioru losów do loterii prowadzonych przez niego w internecie.
W niedzielę (13 października), czyli dzień przed zatrzymaniem przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS, „Budda” poinformował, że kończy swoją działalność w internecie i przeprowadził ostatnią loterię z nagrodami o wartości ok. 8 mln zł.
Do sprawy będziemy wracać.