Ograniczenie intensywności zabudowy miasta, okiełznanie bałaganu, pozbycie się dzików, ograniczenie sprzedaży alkoholu, budowa przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, ograniczenie hałasu generowanego przez ruch samochodowy w tunelu na Przystanku, likwidacja wąskiego gardła na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, czy też poprawa oferty transportu zbiorowego – to lista pilnych spraw do załatwienia, zgłoszona przez mieszkańców podczas drugiego spotkania otwartego z prezydentem Bogdanem Kiełbasińskim. Kolejne ma się odbyć pod koniec stycznia 2025 r. Wówczas przedstawiony też zostanie raport ze stanu realizacji powyższych przedsięwzięć.
Drugie otwarte spotkanie z mieszkańcami
W czwartek, 17 października 2024 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, prezydent Bogdan Kiełbasiński wraz ze swoimi zastępcami, Anną Szczepłek i Mirosławem Grabowskim spotkali się z mieszkańcami, aby poznać ich potrzeby i problemy, co do których samorząd byłby władny, aby w przyszłości je zaspokoić i rozwiązać. Było to drugie spotkanie z cyklu zapowiedzianych raz na kwartał spotkań otwartych z udziałem legionowian. Kolejne ma się odbyć pod koniec stycznia 2025 r. Wtedy też władze Legionowa mają przedstawić raport o stanie realizacji spraw i problemów zgłoszonych przez mieszkańców podczas tych ostatnich konsultacji.
O czym marzą legionowianie?
Ograniczenie intensywności zabudowy miasta, okiełznanie bałaganu w mieście, pozbycie się dzików z miasta, ograniczenie sprzedaży alkoholu w mieście, budowa przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, ograniczenie hałasu generowanego przez ruch samochodowy w tunelu na Przystanku, likwidacja wąskiego gardła na ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, czy też poprawa oferty transportu zbiorowego – to lista pilnych spraw do załatwienia, zgłoszona przez mieszkańców podczas drugiego spotkania otwartego z prezydentem Bogdanem Kiełbasińskim.Wśród innych przekazanych władzom przez legionowian problemów znalazły się m. in. potrzeba ucywilizowania i zwiększenia estetyki i higieny handlu na targowisku miejskim, zwiększenie obecności policji i strażników miejskich na ulicach Legionowa, zwłaszcza zaś wieczorami i nocami, czy też zmiana regulaminu budżetu obywatelskiego uniemożliwiająca realizację przedsięwzięć w ramach tego projektu, które powinny być wykonywane z budżetów miejskich spółek. Uogólniając, większość obietnic złożonych przez prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego podczas kampanii wyborczej w pełni zaspokaja potrzeby i rozwiązuje problemy zgłoszone przez mieszkańców podczas tego drugiego spotkania otwartego. Sęk w tym, że ich wszystkich nie da się zrealizować w krótkim czasie, a mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Procedury administracyjne związane z realizacją tych przedsięwzięć są bowiem w większości skomplikowane i czasochłonne. O prezydenckich pomysłach na rozwój Legionowa w przeszłości informowaliśmy wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.
Które inicjatywy już zostały zrealizowane?
Uchwalenie planu ogólnego dla całego Legionowa, w którym ograniczona zostanie intensywność zabudowy szeregowej i wielorodzinnej, powstanie paktu deweloperskiego określającego maksymalną intensywność zabudowy w ramach inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez deweloperów w Legionowie, zwiększenie liczebności Straży Miejskiej (SM) i obecności funkcjonariuszy tej formacji na ulicach miasta, rozwój monitoringu miejskiego, odstrzał redukcyjny dzików oraz budowa przychodni zdrowia na osiedlu Młodych w Legionowie – to z kolei przedsięwzięcia i inicjatywy, które są obecnie wdrażane w życie przez obecne władze samorządowe Legionowa. O postępach prac przy ich realizacji informował legionowian uczestniczących w drugim spotkaniu otwartym prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.
Pakt deweloperski
O rozpoczętych w maju 2024 r. pracach nad uchwaleniem planu ogólnego dla całego Legionowa informowaliśmy w przeszłości wielokrotnie, zaś ostatnio w tej wiadomości. Z uwagi na to, że procedura związana ze stworzeniem tych nowych przepisów przestrzennych jest czasochłonna, a potrzeba ograniczenia intensywności zabudowy mieszkaniowej realizowanej w Legionowie jest bardzo pilna, to jeszcze pod koniec października 2024 r. ma powstać tzw. pakt deweloperski. – Pracujemy nad paktem deweloperskim. Zawarte są w nim parametry określające maksymalną intensywność zabudowy. Deweloperzy, którzy przystąpią do tego paktu wykażą się postawą wysoce odpowiedzialną społecznie. Pod koniec października 2024 r. dokument ten będzie gotowy i przedstawiony inwestorom – zapowiedział podczas tego spotkania prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński.
Rozwój Straży Miejskiej
Wśród legionowian uczestniczących w spotkaniu głośno wybrzmiały głosy, że nie czują się oni bezpiecznie na ulicach naszego miasta, ponieważ nie widać na nich żadnych służb porządkowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne tj. strażników miejskich i policjantów. Włodarze zapewnili ich, że liczebność legionowskiej SM, w tym operatorów obsługujących miejski monitoring zwiększyła się i co więcej wciąż będą przyjmowani do tej formacji nowi funkcjonariusze. – Będziemy inwestować w rozwój SM. Chcemy, żeby funkcjonariuszy tej formacji było widać na ulicach. W okresie letnim SM będzie pracowała dłużej, będą też patrole – uspokajał mieszkańców prezydent Kiełbasiński.
Odstrzał redukcyjny dzików
O tym, że dziki opanowały Legionowo i zagrażają bezpieczeństwu publicznemu w przeszłości informowaliśmy również wielokrotnie, zaś ostatnio w m. in. tej wiadomości. – Będzie odstrzał redukcyjny dzików. Zrobimy też opryski na obrzeżach lasów otaczających Legionowo, których celem będzie powstrzymanie tych zwierząt przed wchodzeniem do miasta – zapowiedział podczas tego spotkania prezydent Bogdan Kiełbasiński.
Przychodnia lekarska na osiedlu Młodych
Kolejnym przedsięwzięciem, które wciąż jest na etapie bardzo wczesnego planowania jest budowa ośrodka zdrowia na osiedlu Młodych. Podczas drugiego otwartego spotkania z mieszkańcami włodarze Legionowa poinformowali ich, że wciąż trwa szukanie odpowiedniej lokalizacji pod realizację tej inwestycji. – Mamy kilka możliwości – zasygnalizował prezydent Bogdan Kiełbasiński. Z jego kolejnych wyjaśnień wynikało, że miasto rozważa budowę budynku, który następnie miałby zostać wynajęty jakiemuś operatorowi medycznemu pod świadczenie tego typu usług zdrowotnych. Pod uwagę brane jest również utworzenie takiej placówki w bloku, który w przyszłości przy ulicy Olszankowej tj. w miejscu, w którym obecnie stoi budynek dawnego Pewexu planuje zbudować Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW). W grze jest także odpowiednie zagospodarowanie miejskiej nieruchomości położonej przy ulicy Zbigniewa Herberta. – Tam oprócz przychodni, moglibyśmy wybudować bloki z mieszkaniami socjalnymi. Na realizację tej inwestycji moglibyśmy pozyskać całkiem spore dofinansowanie zewnętrzne – zadeklarował legionowski włodarz.
Frekwencja znów dopisała
W drugim spotkaniu konsultacyjnym z władzami Legionowa, które trwało 2 godziny wzięła udział ponad setka mieszkańców. Włodarze skrupulatnie notowali ich bolączki oraz obiecywali podjęcie niezbędnych działań w celu ich ukojenia. Zapraszali też ich do kontaktów telefonicznych oraz do indywidualnych spotkań osobistych. Zapowiadali też ubieganie się o dziesiątki dotacji unijnych na realizację większości pilnych inwestycji, o których marzą legionowianie.
Co dalej?
Urzędnicy mają w najbliższym czasie sporządzić protokół z przebiegu tego drugiego spotkania otwartego oraz go upublicznić na stronach internetowych ratusza oraz w lokalnej prasie. W dokumencie tym mają zostać zawarte wszystkie zgłoszone przez legionowian problemy wraz z informacją o możliwości ich realizacji w najbliższej przyszłości.