Legionowo. 3-piętrowe szeregowce i budynki usługowe przy Shellu na Warszawskiej? Można składać uwagi

warszawska 70

Ulica Warszawska 70 na osiedlu Jagiellońska w Legionowie, fot. GP/ms

Do 11 grudnia 2024 r. można składać uwagi do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² działki, zabudowanej wolnostojącym domem jednorodzinnym, położonej nieopodal stacji paliwowej Shell, pomiędzy ulicami Piotra Wysockiego i Warszawską w Legionowie. Zgodnie z założeniami urbanistów, na tej nieruchomości w przyszłości będą mogły powstać 3-piętrowe szeregowce oraz budynki usługowe.

Najważniejsze terminy

Projekt nowego mpzp dla mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² działki położonej nieopodal stacji paliwowej Shell, pomiędzy ulicami Piotra Wysockiego i Warszawską w Legionowie zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Będzie to miało miejsce w dniach od 6 do 27 listopada 2024 r., a 14 listopada 2024 r. o godzinie 17 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie odbędzie się dyskusja publiczna nad ustaleniami zawartymi w tym dokumencie. Uwagi do zawartych tam zapisów można zgłaszać do 11 grudnia 2024 r. Rozpatrzy je prezydent Bogdan Kiełbasiński.

Procedura związana z tworzeniem przepisów przestrzennych mających w przyszłości obowiązywać na wskazanej działce rozpoczęła się w kwietniu 2022 r. Rozpoczęto ją na wniosek jej właścicielki. – Według obowiązującego mpzp, działka ta przeznaczona jest pod zabudowę usługową lub zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w układzie wolnostojącym z dopuszczeniem usług w parterach. Wnioskująca zwróciła się o przeznaczenie tej nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i/lub zabudowę usługową MN/U. Podjęcie niniejszej uchwały ma na celu zmianę wskaźników zagospodarowania oraz użytkowania terenu zgodnie z przyjętym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miejskiej Legionowo, uchwalonym uchwałą 28 czerwca 2017 r., stworzenie warunków formalno-prawnych dla realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, która zostanie odpowiednio wkomponowana w istniejącą strukturę urbanistyczną, poprzez dostosowanie ustaleń planu miejscowego do stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów w zakresie dróg publicznych i możliwości realizacji nadbudowy i rozbudowy istniejącej zabudowy z uwagi, że w granicach planu ustala się linie zabudowy w odległości 25 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi krajowej nr 61, przy której zlokalizowana jest przedmiotowa nieruchomość – tak w 2022 r. legionowski samorząd uzasadniał potrzebę uchwalenia nowych przepisów przestrzennych dla tej okolicy.

Po ponad 2 latach od przystąpienia do prac planistycznych, powstał projekt mpzp dla tej nieruchomości, z którym obecnie – już zresztą po raz kolejny – legionowianie mogą zapoznać się w magistracie.

 

3-piętrowe szeregowce i bliźniaki

Projekt nowego mpzp dla mierzącej przeszło 1,5 tys. m² nieruchomości położonej przy ulicy Warszawskiej 70 ustanawia tam zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz teren usług nieuciążliwych. W przypadku jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, tworzone przepisy przewidują jej realizację w formach wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej. Maksymalną wysokość liczących nie więcej, jak 3 piętra budynków mieszkalnych ustalają na poziomie 12 metrów, maksymalną powierzchnię zabudowy tej działki na poziomie 50 procent, a jej minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 30 procent. Dopuszczają także podział tej nieruchomości na mniejsze części, wskazując zarazem, że maksymalna powierzchnia nowo wydzielanych z niej działek musi być nie mniejsza jak 400 m² w przypadku chęci budowy w tej lokalizacji nowego wolnostojącego domu jednorodzinnego i 250 m² w przypadku chęci budowy w tym miejscu nowego budynku mieszkalnego w formie bliźniaczej lub szeregowej.

Oprócz bliźniaków i szeregowców mogą też tam powstać budynki usługowe

Zgodnie z wolą twórców powyższych przepisów przestrzennych, na tej mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² nieruchomości, w przyszłości będzie też można zbudować maksymalnie 3-piętrowe budynki usługowe, które podobnie, tak jak budynki mieszkalne nie będą mogły być wyższe jak 12 metrów. Co więcej, samą tę nieruchomość będzie można podzielić na maksymalnie 3 nowe działki i na każdej z nich wznieść odrębny budynek usługowy o powyższych parametrach. Co ważne, twórcy tych przepisów, chcą zakazać realizacji na tej działce usług społecznie uciążliwych oraz tych związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem śmieci.

Parametry parkowania

Projektanci mpzp dla tej mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² nieruchomości ustalili też parametry parkowania w tej przestrzeni. I tak, w przypadku realizacji na tej działce nowej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej ma obowiązywać wskaźnik 2 miejsca parkingowe na 1 lokal mieszkalny, zaś w przypadku budowy w tym terenie budynku lub budynków usługowych wskaźnik ten ustalono na poziomie 1 miejsce parkingowe na 30 m² powierzchni użytkowej usług, lecz nie mniej, niż 2 miejsca postojowe na 1 lokal użytkowy.

Projekt nowego mpzp dla nieruchomości położonej przy ulicy Warszawskiej 70 w Legionowie fot. UM w Legionowie

Uchwała Rady Miasta Legionowo w sprawie uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Legionowo dla działki ozn. nr ewid. 184/2 w obr. ewid. nr 65 położonej przy ulicy Warszawskiej w Legionowie.

Szeregowców przy Shellu jednak nie będzie można budować! – zapewniają władze Legionowa

Na etapie uzgadniania i opiniowania, projekt mpzp dla tej nieruchomości nie napawał optymizmem mieszkańców. Dlatego też dokument, który lada dzień zostanie przedłożony do publicznego wglądu, znacząco się zmienił.  – Zniknęły szeregowce, pozostały wyłącznie bliźniaki i budynki wolnostojące. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Legionowa, bo oznacza, że prezydent Bogdan Kiełbasiński dotrzymuje obietnic wyborczych. Z projektem mpzp, który będzie wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 6 do 27 listopada 2024 r. można już teraz zapoznać się, ponieważ został on udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) UM w Legionowie – informuje Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka prasowa UM w Legionowie. Ze wskazanym dokumentem można zapoznać się w tym miejscu.

 

Jeszcze w tym tygodniu zapoznamy czytelników Gazety Powiatowej ze szczegółami tego znacząco zmodyfikowanego projektu mpzp dla mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² działki, zabudowanej wolnostojącym domem jednorodzinnym, położonej nieopodal stacji paliwowej Shell, pomiędzy ulicami Piotra Wysockiego i Warszawską w Legionowie.

Artykuł aktualizowano 30 października 2024 r., o godzinie 13.15.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 20

  1. Kcemy wincyj bloków! Drogi wytrzymajo! Śmiało zrównoważenie dogęszczać! Mieszkańcy Przasnysza i Tarnopola muszą gdzieś mieszkać.

  2. Idealne miejsce na skromne 4 piętrowce…

  3. Kwestia zabudowy szeregowej, bliźniaczej i „kołchozowej”, vel łanowej, to są tylko i wyłącznie odpowiednie zapisy w MPZP dopuszczające, lub nie, taką zabudowę. Ciekawe, że całe mnóstwo gmin takiej zabudowy nie dopuszcza, a w Legionowie i okolicach hulaj dusza, diabła nie ma. Pytanie kto bierze w łapę od deweloperów, czy też właścicieli działek za to, że takie a nie inne plany są uchwalane? Radni? Wydziały Architektury? Urbaniści? Lista „wziątkowiczów” może być dłuższa niż ktokolwiek przypuszcza. A potem ludzie muszą funkcjonować w tym lapówkarskim syfie pt. powiat legionowski.

  4. Kolega z pracy podczas rozmowy o dogęszczaniu Legionowa stwierdził „ludzie muszą gdzieś mieszkać”
    A więc kcemy wincyj takich bloków i …mieszkańców
    A Powiatowej dziękuję za zablokowanie mojego adresu mailowego

    • Weź tabletkę na głowę

      • Wiesz może co to jest ironia ?

  5. Kolega z pracy podczas rozmowy o dogęszczaniu Legionowa stwierdził „ludzie muszą gdzieś mieszkać”
    A więc kcemy wincyj takich bloków i …mieszkańców

  6. Nadmierne zagęszczenie sprzyja powstawaniu patologii, slumsów, rejonów niebezpiecznych. Ścisk frustruje, niekorzystnie wpływa na jakość życia. Tak to się o obywateli martwią ich wybrańcy, że coraz większy ścisk im fundują, a sami pyk odpoczywać do rezydencji na terenie ekstensywnej zabudowy.

  7. Ps. Na planie to jest teren zabudowy jednorodzinnej – szeregówki to zabudowa wielorodzinna, po prostu bloki jedno- lub dwupiętrowe, podobnie jak bliźniaki. Oczywiście deweloperuchy robią myki typu dwie ściany działowe, między „domami”, itp. Tych co akceptują takie gięcie prawa powinno się rozstrzelać publicznie.

  8. Jeżeli musiałbym zamieszkać w zabudowie wielorodzinnej to wybrałbym…bloki. Kiedyś typową zabudowę wielorodzinną projektowano kompleksowo. Oprócz samych mieszkań planowano całą infrastrukturę towarzyszącą w postaci szkół, przedszkoli, sklepów, miejsc rozrywki.
    A teraz na terenach pierwotnie przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną wciska się wielorodzinny kołchoz pozbawiony dosłownie wszystkiego.
    To jak słusznie zauważył Koks to proszenie się o problemy i otwarta droga do rozwoju patologii

  9. Na przykładzie jak to wygląda w gm. Serock. Do planów zagospodarowania wpisywano dla terenów MN: 1. zabudowa jednorodzinna na działkach o powierzchni min. N 2. zabudowa bliźniacza na działkach o powierzchni minimalnej N/2 3. zabudowa szeregowa na działkach o powierzchni minimalnej N. Deweloper co by nie chciał postawić, to może. Takie wpisy same z siebie się nie zrobiły, tylko albo zostały „wylobbowane” albo dopisane cichcem, albo uchwalający plany to niepełnosprawni umysłowo, co też jest możliwe.

  10. Osobny problem to te osiedla tzw. kopiuj-wklej, gdzie nagle powstaje 20 czy 50 domów pośrodku niczego – żaden zapis tego nie zabrania. I co potem mamy? Ano np. na spokojnej bocznej ulicy ruch samochodowy rośnie z 5 samochodów na godzinę do 5 na minutę, czyli wzrost o 6000%(!). I już nie ma cichej uliczki. Liczba szambiarek rośnie z 2 na tydzień do 2 dziennie. Podobnie ruch wszelkich dostawców, ciężarówek, kurierów, bo osiedle trzeba obsłużyć. Była spokojna okolica, nie ma spokojnej okolicy. I o ile każdy się spodziewał, że na przestrzeni lat mogą się kolejne domy budować, to nikt się nie spodziewał że w ciągu roku ich powstanie 50. Estetyka takich osiedli to osobna bajka, natomiast najgorszy jest drastyczny wzrost ruchu samochodowego, a mieszkańcy takich osiedli wolno nie jeżdżą. I tak to wygląda ten „zrównoważony” rozwój fundujący wszystkim degradację okolicy. Warto też patrzeć gdzie na MPZP jest tzw. zabudowa ekstensywna – tam najczęściej mieszkają wszelcy prominenci gminni – z dala od syfu, który innym mieszkańcom zafundowali.

    • Ale o czym mowa? Powiat legionowski to warszawski obwarzanek a nie podlasie zatem beda sie budowac nowe osiedla i to normalne popatrzcie na powiaty: piaseczynski, pruszkowski,wolominski, warszawa zachodnia wszedzie to samo.Tylko problem tkwi ze tu nie ma dostepu do S-ki ktora by rozwiazala problem.I odwieczny problem z kanalizacja stad te szambiary.Nikt w powiecie o tym nie mysli.

      • Pracuję pod Pruszkowem, często jeżdżę pod Piaseczno. Szeregówki owszem są, choć nie tyle co w Legionowie, ale tych koszmarków kołchozów spod jednej sztancy praktycznie się nie widzi. Tam unikają „łanówki” jak tylko mogą, mimo że infrastruktura o niebo lepsza. Julci chyba chodzi o to, i ja się zgadzam, że takie molochy są budowane tam gdzie nie ma pod to infrastruktury – przy bocznych wąskich drogach, bez kanalizacji, często wodociągu (vide Sikory/Topolina) i to faktycznie jest nie halo jak nagle powstaje takie osiedle, a głównym problemem jest rzeczywiście nagły mega ruch samochodów na drogach, które nie były pod to planowane i jeszcze parę lat temu służyły jako dojazd do pól i paru domów na krzyż, gdzieś na końcu wsi. Takich osiedli nie powinno się budować na polach i w wioskach, tylko jak już, to na terenach miejskich i okołomiejskich, gdzie można łatwo rozbudować infrastrukturę.

  11. A SKMka rano raz na pół godziny – godzinę. Piętrowa KMka za to o 18:00 do Gdańskiej.
    Wielkie akcje dotyczące młodzieży co roku i biadolenie, że rozrabiają. Alternatywy brak.
    Wieczorami, zwłaszcza mglistymi kłęby smogu malowniczo wiją się w świetle latarni.
    Moje miasto a w nim…

    • Chyba nie wiesz o czym piszesz. Pociągi z Legionowa dp Warszawy rano są co kilka minut. Dojazd jest bardzo dobry.

      • Legionowo Piaski to także Legionowo a tu wcale tak różowo już nie jest

  12. Zabudowa jednorodzinna w formie bloku w wieloma jednorodzinnymi mieszkaniami.

  13. Nowy prezydent stare problemy..

  14. Jakie plany pouchwalali, tak mają. Ten kraj kiedyś yebnie przez wszechobecną bezmyślność i pazerność. I to raczej wcześniej, niż później.

Dodaj komentarz